1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Dün Kazandığı Değerleri Yeni Günde Korudu

Dün ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’in konuşmaları ile birlikte sert yükselen altın fiyatları, Joe Biden’ın resmen görevi devralmasıyla birlikte, mali teşvik paketinde oluşan beklentiler doğrultusunda değer kazançlarını sınırladı. Geçtiğimiz yılda %25 oranında değer kazanan altın, son haftada yükselişe geçmiş olmasına rağmen, yılbaşından bu yana hala %1,4 oranında değer kaybı pozisyonunda bulunuyor.

Altın Dün Kazandığı Değerleri Yeni Günde Korudu

Geçtiğimiz yıl, yıllık bazda %25 oranında değer kazanan sarı maden, küresel piyasalarda zirve noktasına ulaştıktan sonra aşı haberlerinin gelmeye başlaması ile birlikte, sert değer kayıpları yaşamaya başlamış ve yılın son çeyreğini de düşüş eğiliminde tamamlamıştı. Fakat yine de yılı değer kazançları ile tamamlayan altın yeni yılın ilk haftasında sert yükseldikten sonra yatırımcılarını sevindirse de bu değer kazançları da uzun soluklu olmamış ve yeni yılda yeniden düşüş eğilimine geçmişti. Altın fiyatlarındaki hareketlilik için, ABD kanadındaki seçim süreci takip edildi ve bu süreçte değer kaybeden dolar karşısında altın güçlendi. Daha sonra dün, ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı olan Janet Yellen, ekonomi paketlerine ilişkin beklentileri, çalışma adımlarını açıkladı. Yellen’in konuşması sonrasında sert değer kazanan altın, daha sonra Joe Biden’ın aldığı kararlar ile kazandığı değerleri sınırladı fakat sert düşüş yaşamadı. Joe Biden göreve gelmesiyle birlikte vakit kaybetmeden 17 kararnameyi imzaladı ve mali teşvik paketine olan beklentiler arttı. Yurtiçi piyasalarında ise hem döviz kurları hem de altın fiyatları için, saat 14.00’da açıklanması beklenen faiz kararı takip edilecek.

Biden’in İlk İmzaları ile Altın Yatay Bantta Kaldı

Dün Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’in konuşmaları sonrasında sert yükselen ons altın, 1.870 dolar seviyelerine kadar çıktı. Daha sonra Biden’ın 17 kararnameyi imzalaması ile birlikte değer kazançlarını sınırlayan altın, bu seviyelerde yatay bantta seyretmeye başladı. Altın her ne kadar dün sert yükselmiş olsa da hala yılbaşından bu yana %1,4 oranında değer kaybı pozisyonunda bulunuyor. Yatırımcıların güvenli liman olarak tercih ettikleri altın için küresel piyasalarda öncelikli olarak, Donald Trump dönemindeki politikaları tersine çevirmeye başlayan Joe Biden’ın mali teşvik paketine ilişkin adımları takip edilecek.

Huatai Futures Araştırma Raporu Yayınladı

ABD kanadından yaşanan gelişmeler sonrasında altın fiyatlarının da hareketlenmesi ile birlikte, Huatai Futures Araştırma Raporu’nda konuya ilişkin değerlendirme paylaşıldı. Raporda, ABD’de yumuşak başkanlık geçişinin yaşandığı ve bunun da yatırımcılar kanadında iyimser bir hava yarattığı belirtildi. Raporda, bu yumuşak geçiş ile birlikte ekonomik toparlanma ve şirket kazançlarının artması beklentisi oluştuğu vurgulandı.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrası yeni günde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.870,74 dolar – satış 1.870,91 dolar
  • Gram altın alış 445,18 TL – satış 445,29 TL
  • Çeyrek altın alış 724,00 TL – satış 734,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 888,00 TL – satış 2.928,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir