1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Düşüşte Ama Analistler Yine De Umutlu

2020 yılını %25 oranında değer kazancı ile kapatmayı başaran sarı madenden analistler ve uzmanlar birçok kez 2021 yılında da değer artışı beklediğini dile getirmişti. Ancak altın yeni yılın ilk ayında bekleneni veremediği gibi, son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını yaşadı. Bu grafikle birlikte endişelenen yatırımcılar, altın ile ilgili yorumları değerlendirmeye almak için tüm dikkatini uzman isimlerden gelen altın yorum ve analizlerine çevirdi.

Altın Düşüşte Ama Analistler Yine De Umutlu

Türkiye’de en çok tercih edilen yatırım aracı olan altın, popülaritesini küresel piyasalarda da koruyor. Uzun vadede en güvenli liman olarak değerlendirilen altın, geçtiğimiz yıl değerlendirmelere paralel olarak yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başarmıştı. Altın, geçtiğimiz yılı %25 oranında değer kazancı ile tamamladı ve yatırımcılar da bu sayede büyük kazançlar elde etti. Altının geçen yıl değer kazançlarında, en büyük pay sahibi de Covid-19 salgını oldu. Bununla birlikte birçok analist ve uzman, altının 2021 yılında da değer kazanmaya devam edeceğini dile getirdi ancak altın beklenen değerleri yeni yılın ilk ayında bir türlü kazanamadı. Altın 2021 yılında değer kazanmanın yanı sıra, Ocak ayı performans çizelgesinde, son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını sergiledi. Altından beklenen değer kazançlarının bir türlü gelmesinin arkasında da birçok farklı etken bulunuyor. Yatırımcılar da altından beklenen değer kazançlarının gelmemesiyle birlikte, yönünü uzman ve analist yorumlarına çevirdi. Altın 2021 yılında yükselecek mi?

Altın Fiyat Sıkışıklığı Yaşıyor

Analistlere göre altının 2021 yılında zayıflamasının arkasında 2 temel etken bulunuyor. Geçtiğimiz yılda altın fiyatlarını destekleyen en önemli 2 unsur olan ABD mali teşvik paketi ve Coivd-19 endişesi, 2021 yılının Ocak ayında ibresini dolardan yana çevirdi ve artan belirsizlikte doları güçlendirdi. Güçlenen dolar karşısında ise altın zayıfladı. Ancak analistlere göre altın uzun vadede kazandırmaya devam edecek fakat bu geçtiğimiz yıldaki kadar hızlı değil, yavaş ve durağan bir seyirde olacak. ABD’de Kongre’ye sunulan mali teşvik paketine ilişkin oluşan belirsizlikler ile birlikte dolar endeksi de 90 puan seviyesinde bir taban oluşturdu ve bu da ons altının 1.815 dolar ile 1.860 dolar arasında fiyat sıkışıklığı yaşamasına neden oldu.

Reuters Anketi Altın İçin Olumlu Mesajlar Verdi

Altın fiyatlarında yaşanan düşüş ile birlikte altın son 10 yılın en kötü performansını ortaya koydu ancak Reuters tarafından 40 profesyonel katılımcı ile gerçekleştirilen ankette, beklentilerin yine olumlu olduğu görüldü. Anket sonuçlarında, katılımcıların ons altından ilk çeyrek fiyat beklentisi 1.900 dolar olarak çıkarken, yılsonu fiyat beklentisi de 1.925 dolar olarak çıktı. Üç ay önce gerçekleştirilen aynı ankette, ons altının 2021 yılındaki ortalama fiyat beklentisi 1.965 dolar olarak açıklanmıştı.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta arasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.841,86 dolar – satış 1.842,29 dolar
  • Gram altın alış 433,62 TL – satış 433,72 TL
  • Çeyrek altın alış 705,00 TL – satış 716,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.810,00 TL – satış 2.849,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir