1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Fiyatı Son Sekiz Haftanın Zirvesinde

Altın yatırımcıları küresel ve yurtiçi gelişmelerine bağlı olarak hareketlilik gösteren altın fiyatlarına ilişkin yapılan açıklamaları ve yorumları yakından takip ediyor. Altın fiyatları yeni yıla sert yükselişler ile başladı ve haftanın üçüncü işlem gününde yatay bantta, yükseliş eğilimde devam ediyor. Bu yükselişler ile birlikte altın son sekiz haftanın en yüksek fiyatlanmasına ulaşmış oldu. Altın fiyatlarına ilişkin dev bankalardan gelen yorumlar gündemi belirledi.

Altın Fiyatı Son Sekiz Haftanın Zirvesinde

Küresel piyasalarda ons altın ve yurtiçi piyasalarında gram altın, yılsonuna kadar düşüş eğiliminde devam ettikten sonra yeni yıl ile birlikte yönünü yukarı çevirdi. Yılbaşından bu yana sert yükselişler yaşayan altın, bu yükselişler ile birlikte son sekiz haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde kademeli olarak düşüşe geçen altın, aşı haberlerinin gelmeye başlaması ile birlikte düşüşünü hızlandırmıştı. Daha sonra geliştirilmiş aşıların dağıtımına başlanacak olmasının ve aşılama uygulamalarının başlamasının, Covid-19 salgını adına oluşan endişeyi daha fazla dağıtacağı düşünülüyordu. Piyasalarda oluşan beklentide, aşılamaların salgın etkisini ve haliyle endişeyi düşürmesi ve bunun da altın fiyatlarına düşüş yönlü etki etmesi bekleniyordu. Aşılama uygulamaları ve aşı dağıtımları beklendiği gibi başladı fakat bunun altın fiyatlarına etkisi beklendiği gibi olmadı. Küresel piyasalarda hala salgına ilişkin endişeler bulunuyor ve küresel piyasalarda zayıflayan dolar altın fiyatlarını beslemeye devam ediyor. Buna paralel olarak altın, yükselişine devam ediyor.

Küresel Piyasalardan Altın Yorumları

Altın yeni yılın ilk işlem haftasındaki sert yükselişlerine devam etti ve son sekiz haftanın zirve noktasına ulaştı. Bununla birlikte altın yatırımcıları tüm dikkatini Georgia Senatosu’ndaki seçimlere çevirdi. Bu seçimlerden çıkacak olan sonuçlara göre yönünü belirlemeye hazırlanan yatırımcılar için Standard Chartered Bank, çeşitli açıklamalarda bulundu. Dev banka, küresel gelişmelere bağlı olarak oluşan ortamın altın yatırımını desteklediğini belirtti. Bir diğer yandan Credit Suisse analisti Fahad Tariq, Georgia Senato seçimlerinde demokratların iki koltuk daha kazanacağını ve bunun da mali teşvik paketinin önünü açacağını, buna bağlı olarak da altın fiyatlarının destekleneceğini iddia etti.

İnfo Yatırım Altın Analizini Paylaştı

Yurtiçi piyasalarda ise İnfo Yatırım yeni günde altın analizini ve yorumunu paylaştı. İnfo Yatırım paylaştığı analizinde, son sekiz haftanın en yüksek seviyesine ulaşan altının bu yükselişinde etkili olan faktörleri belirtti. Buna göre analizde yer alan, altını yukarı yönlü etkileyen faktörler şöyle:

  • Zayıflayan dolar endeksi
  • ABD’deki reel faizlerde yaşanan düşüşler
  • Covid-19 salgınında kontrol altına alınamayan vaka sayıları

İnfo Yatırım bu etkenlerin yanı sıra teknik analizinde ons altın için yukarı yönlü direnç noktalarını 1.963 – 1.992 – 2.014 dolar olarak paylaştı. Öte yandan aşağı yönlü destek noktaları ise aynı analizde 1.929 – 1.900 – 1.855 dolar olarak belirtildi.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta ortasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.956,58 dolar – satış 1.957,08 dolar
  • Gram altın alış 460,91 TL – satış 461,03 TL
  • Çeyrek altın alış 748,50 TL – satış 757,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.990,70 TL – satış 3.021,20 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir