1. Ana Sayfa
 2. Altın
 3. Altın Fiyatları Bugün

Altın Fiyatları Bugün

Bugünün altın fiyatları spot ve vadeli işlemler piyasasında farklılık gösterebilir. Satın alma tercihine bağlı olarak değişen altın fiyatları anlık değişimleri gösteren canlı ekranlardan takip edilir.

featured

Kuyumcu ve döviz bürolarında uygulanan altın kurları illere göre farklılık gösterirken, bankaların ve Forex sağlayıcıların anlık altın fiyatlarında uygulanan kur farkı sebebi ile farklılıklar meydana gelmektedir. Altının fiyatlaması nasıl belirlenir? Anlık altın fiyatlarını nereden takip edebilirim? Kapalı Çarşı, kuyumcu ve döviz bürosu altın fiyatları neden farklıdır? Altın fiyatlarını etkileyen gelişmeler ve bilinmeyen detayların aydınlatılması için EkoSayfa olarak sizler için bu dosyayı hazırladı.

Altın Fiyatları Hangi Piyasalarda Belirlenir?

Altın fiyatlarının belirlendiği piyasalar spot piyasa, serbest piyasa ve vadeli işlemler piyasası olarak üçe ayrılır. Her üç piyasada gerçekleşen işlemlere bağlı olarak fiyat farklılıkları gerçekleşir. Altının fiyatları da üç piyasada birbirinden farklı olarak fiyatlanabilir.

Spot piyasa; her ticari ürün için var olan ve satışta olan ürününün piyasa fiyatı üzerinde tesliminin gerçekleştirildiği piyasayı ifade eder. Altın bazında değerlendirildiği spot piyasa, altının el değiştirirken belirlenmiş alış ve satış fiyatları üzerinden değişiminin gerçekleştirildiği piyasaları ifade eder. Takas işlemleri ise iki gün gecikmeli olarak gerçekleşir.

Serbest piyasa fiziki altın alım ve satımının gerçekleştirildiği piyasalardır. Serbest piyasada alıcı ve satıcı güncel altın kurları dahilinde belirlenmiş fiyatlar ile para ve altın takasını gerçekleştirir. Takas işlemi alışveriş ile aynı gün gerçekleşir.

Vadeli işlemler piyasası ise altın fiyatlarının değişiminde en etkili olan piyasadır. Geleceğe dönük oluşturulan teminatlar ile işlem yapılan piyasada, fiziki altın alım ve satımı için hazırlanan kontratlar el değiştirir. Futures, opsiyon ve swap işlemleri vadeli işlemler piyasasında işlev gören türev ürünler olarak öne çıkar.

Kapalı Çarşı Canlı Altın Fiyatları Nereden Takip Edilir?

Kapalı Çarşı canlı altın fiyatlarının takibi çevrimiçi platformlar üzerinden gerçekleştirilir. İstanbul Kapalı Çarşı kuyumcu, döviz ve altın denilince ilk akla gelen piyasadır. Serbest piyasa fiyatlarını yansıtan Kapalı Çarşı’da fiyatlanan altınlar şu şekildedir:

 • 14 Ayar Altın
 • 18 Ayar Altın
 • 22 Ayar Bilezik
 • 24 Ayar Gram Altın
 • Çeyrek Altın
 • Yarım Altın
 • Tam Altın
 • Cumhuriyet Altını
 • Ata Altın
 • Reşat Altın
 • Hamit Altın
 • Gremse Altın
 • Beşli Altın
 • İkibuçuk Altın

Canlı Kuyumcu Altın Fiyatları Neden Farklıdır?

Kuyumcu anlık altın fiyatları kur farkı sebebi ile birbirinden farklıdır. İllere göre kuyumcularda takip edilen kur fiyatları farklılık gösterir. Kapalı Çarşı altın fiyatları ile Konya altın fiyatları ve benzer şekilde Trabzon altın fiyatları birbirinden farklıdır. Farklılıktan kasıt ise afaki değişimleri değil, gram bazında düşük tutarlarda gerçekleşir.

Altın bozdurma ve satın alma taleplerinin toplu yapılması halinde fiyat farklılıkları önemli olmaktadır. Tasarruf sahipleri bulunduğu şehirde birkaç kuyumcudan teklif toplama yolunu seçse de anlık değişen fiyatlar sebebi ile ilk aldığı teklifler günün devamında geçerli olmayabilir.

Benzer şekilde bankaların altın kurları da piyasadan ve birbirinden farklıdır. Her banka kendi altın kurunu uygularken, bahsedilen farklılıklar düşük miktarlarda gerçekleşir. Alım ve satım işlemleri arasında uygulanan makas farkı ise bu süreçte yatırımcıların daha çok dikkat etmesi gereken detay olarak önem kazanmaktadır.

Altın Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Altın fiyatlarının hesaplaması gram bazında gerçekleşir. Hesaplama işleminde her altının ayar gram fiyatı ile gramajı çarpılarak güncel altın fiyatına ulaşılır. Gram altın fiyatı hesaplamasında ise altın ons fiyatı kullanılır. Ons altın fiyatı ise dolar bazında fiyatlanır.

Gram altın fiyatı hesaplanırken altın ons fiyatı 31,10’a bölünür. 24 ayar gram altının Türk lirası cinsinden karşılığı için bulunan değer güncel dolar TL ile çarpılarak has altının gram fiyatına ulaşılır.

Ziynet Altını Gramajları Nedir, Kaç Ayardır?

Ziynet altın ağırlıkları fiyatlarının birbirinden farklı olmasına sebep olur. Türk yatırımcısının en çok talep gösterdiği çeyrek, yarım, tam, Ata ve Cumhuriyet altını adı verilen tüm altınlar, Cumhuriyet Altını türleridir. Ziynet altınlarının ağırlıkları ve kaç ayar oldukları aşağıda paylaşılmıştır:

 • Çeyrek Altın: 22 ayar – 1,605 gram
 • Yarım Altın: 22 ayar – 3,508 gram
 • Tam Altın: 22 ayar – 7,016 gram
 • Reşat Altın: 22 ayar – 7,200 gram
 • Hamit Altın: 22 ayar – 7,200 gram
 • Ata Lirası: 22 ayar – 7,210 gram
 • Cumhuriyet Altını: 22 ayar – 7,216 gram
 • Gremse Altın: 22 ayar – 18,150 gram
 • Külçe Altın: 24 ayar – 1 ile 1000 gram arasında değişebilir.

Altın Ayarına Göre Fiyatları Neden Değişir?

Ayarlarına göre altın fiyatları birbirinden farklıdır. 14, 18, 22 ve 24 ayar gram altın fiyatlarında meydana gelen değişimler ise içeriğinde yer alan has altın ile ilişkilidir. Altının saflık derecesine göre belirlenen ayarlar doğrudan fiyatını etkiler. Saflık derecesine göre ise altınlar şu şekilde ayrılır:

 • 14 Ayar Altın: Yüzde 58,5 oranında altın içerir.
 • 18 Ayar Altın: Yüzde 75,14 oranında altın içerir.
 • 22 Ayar Altın: Yüzde 91,6 oranında saf altın içerir.
 • 24 Ayar Altın: Yüzde 100 saf altın içerdiği kabul edilir.

Ons Altın Nedir, Nasıl Fiyatlanır?

Ons altın 31,10 gram altını ifade eder. Ons bir kütle birimidir ve yaklaşık 31,10 grama karşılık gelir. Ons altın fiyatlaması ise dolar bazında gerçekleşir. Küresel piyasalarda altın talebinin arttığı dönemlerde altın ons fiyatı artarken, arz artışı gerçekleştiğinde ons altın fiyatı geriler. Fiyatlama ise yatırımcıları harekete geçiren farklı dinamiklerin etkisi ile gerçekleşir.

Altın küresel piyasalarda güvenli liman statüsüne sahip en güçlü yatırım aracıdır. Olası kriz ve belirsizlik dönemlerinde yatırımcılar, tasarruflarını altına çevirerek fiyatların yükselişine sebep olur. Covid-19 pandemi süreci hatırlandığında küresel resesyon beklentileri ve ekonomik belirsizliklerin etkisi ile altın fiyatlarında gerçekleşen rekor değişimlerin anısı hafızalarda tazedir. Genel hatları ile bakıldığında altın fiyatlarını etkileyen gelişmeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Arz yönlü değişimler (Madencilik veya piyasa satış)
 2. Talep yönlü değişimler (Alım yönlü işlemler)
 3. Madencilik maliyetlerinde değişimler

Altın Arz ve Talebi Nelerden Etkilenir?

Altın arz talebini etkileyen gelişmeler günlük takip edilen fiyatlarda gerçekleşen değişimleri açıklamak için yol göstericidir. Her yatırımcı piyasada hangi koşullarda altın fiyatlarının artacağını ve düşeceğini bilmelidir. Aksi taktirde yıllarca zarar edecek pozisyonları taşımak zorunda kalınabilir.

Altında fiyat değişimlerin en etkili piyasa vadeli işlemler piyasasıdır. Vadeli işlemler piyasası, spot ve serbest piyasanın öncüsüdür. Fiyatlamaların önden gerçekleştiği piyasa yatırımcılar tarafından takip edilir. Piyasa özelinde değerlendirmek yerine altın arz ve talebindeki değişimlere neden olan yatırımcı pozisyon değişikliklerine odaklanmak daha faydalı olacaktır.

Arz yönlü altında meydana gelen değişimler madencilik yolu ile fiziki veya yatırımcılar kanadından gelen işlemler ile gerçekleşir. Arzın yüksek olması, iktisat prensipleri gereği malı değersizleştirir. Tersi durumda ise arz kıtlığı malın değerini artırır. Artan madencilik maliyetleri ve azalan altın çıkarma işlemleri altın fiyatlarını yukarı yönlü etkiler.

Yatırımcı kanadından bakıldığında ise fiyatlar en çok bu pozisyon değişimlerinden etkilenir. Talep (alım) yönünde gelen işlem yoğunluğu altın fiyatlarını yukarı yönlü sürerken, arz (satış) yönlü gelen işlemler altın fiyatlarını aşağı çeker. Yatırımcılar ise verdikleri kararlarda küresel ekonomi durumuna göre kararlar alarak altın fiyatları üzerinde belirleyici rol oynarlar.

Yatırımcılar Neden Altın Alır ve Satar?

Yatırımcıların altın alım ve satım kararları pek çok farklı gelişmeden etkilenir. Yatırım kararlarını alırken ekonomik ve siyasi riskler güvenli varlık talebini artırarak altına yönelim sağlarken, piyasadan belirsizliklerin kalkması ile altından çıkışlar gerçekleşir. Altın en güvenilir yatırım aracıdır. Zor dönemlerde altına olan talep artar. Basit ifade ile yatırımcıların altın fiyatlarını etkileyen alım ve satım kararlarının arkasında şu dinamikler bulunur:

 1. ABD ekonomisinde meydana gelen beklenti altı ekonomik veriler
 2. Küresel ticaretin önünde engel teşkil eden siyasi ve jeopolitik riskler
 3. Savaş riskleri
 4. Zayıf veya güçlü dolara sebep olan FED kararları (Faiz ve likidite kararları)
 5. Küresel enflasyonda artış
 6. Para arzının bollaşması
 7. Küresel ekonomide büyüme beklentilerinde meydana gelen değişimler

Altın Neden Güvenli Limandır?

Altının güvenli liman olma nedenleri enflasyonunun bulunmamasından kaynaklanır. Altına dayalı para sisteminden çıkış ile birlikte paraların altın karşılıklarından vazgeçilmiş ve her para biriminin arkasında ülkenin merkez bankası ve ekonomisi yer almaya başlamıştır. Dönemsel olarak para emisyonunun artışı ve paranın enflasyonu sebebi ile altın güvenli liman statüsünü kazanmıştır.

Dolar ve Euro gibi dünyanın en büyük rezerv para birimleri bile gücünü aldıkları ekonomiler gereği zayıflamakta veya ekonomik durağandan aşılmak için arzları artırılmaktadır. Altın ise bahsedilen olumsuzluklardan muaftır ve ülke ekonomilerinde meydana gelen bozulmalar ile yatırımcıların birikimlerini koruma görevini üstlenir.

Piyasada altının çoğalması madencilik işlemleri ile ilişkilidir. Madencilik faaliyetlerinde meydana gelen yükselişler bile altının arzının giderek zorlaştığını gösterir. Para arzı ise daha kolaydır. Matbaa veya kredi yolu ile piyasaya kolayca sürülerek enflasyona uğrar. Altın ise sıfır enflasyon kabulü ile tarih boyunca insanlığın güvenli limanı olma statüsünü korumayı başarmaktadır.

Yıllara Göre Ons Altın Fiyatı Nasıl Değişti?

Altın ons fiyatının yıllara göre değişimi açılan pozisyonlarda doğru zamanlamanın önemini gösteren en iyi istatistikler olarak karşımıza çıkar. İstatistikler incelendiğinde kimi dönemde açılan ons altın pozisyonları artan fiyatlar ile yüksek karlar bırakırken, yanlış zamanda alınan altın onsunun dolar bazlı uzun yıllar yatırımcısını zararda tutuğu görülecektir. Son 15 yılın en yüksek altın ons fiyatı şu şekildedir:

 • 2005 Altın Ons Fiyatı: 517 ABD Doları
 • 2006 Altın Ons Fiyatı: 730 ABD Doları
 • 2007 Altın Ons Fiyatı: 846 ABD Doları
 • 2008 Altın Ons Fiyatı: 031 ABD Doları
 • 2009 Altın Ons Fiyatı: 227 ABD Doları
 • 2010 Altın Ons Fiyatı: 432 ABD Doları
 • 2011 Altın Ons Fiyatı: 921 ABD Doları
 • 2012 Altın Ons Fiyatı: 797 ABD Doları
 • 2013 Altın Ons Fiyatı: 685 ABD Doları
 • 2014 Altın Ons Fiyatı: 393 ABD Doları
 • 2015 Altın Ons Fiyatı: 306 ABD Doları
 • 2016 Altın Ons Fiyatı: 375 ABD Doları
 • 2017 Altın Ons Fiyatı: 357 ABD Doları
 • 2018 Altın Ons Fiyatı: 365 ABD Doları
 • 2019 Altın Ons Fiyatı: 557 ABD Doları
 • 2020 Altın Ons Fiyatı: 573 ABD Doları

Gram Altın Yıllık Bazda Nasıl Fiyatlandı?

Yıllara göre gram altın fiyatları Türk Lirası cinsinden altının yakaladığı yükseliş trendini gözler önüne serer. Türk yatırımcısının neden altın yatırımından vazgeçmediğini anlatan istatistikler, altın ons fiyatı ile karşılaştırıldığında TL’nin dolar karşısında yaşadığı değer kayıpları da dönemsel olarak karşılaştırılabilir. İşte aylık ortalama fiyatlara göre son 15 yılın en yüksek gram altın fiyatları:

 • 2005 Gram Altın Fiyatı: 21,47 TL
 • 2006 Gram Altın Fiyatı: 30,95 TL
 • 2007 Gram Altın Fiyatı: 30,18 TL
 • 2008 Gram Altın Fiyatı: 40,35 TL
 • 2009 Gram Altın Fiyatı: 54,20 TL
 • 2010 Gram Altın Fiyatı: 67,55 TL
 • 2011 Gram Altın Fiyatı: 101,68 TL
 • 2012 Gram Altın Fiyatı: 100,90 TL
 • 2013 Gram Altın Fiyatı: 94,61 TL
 • 2014 Gram Altın Fiyatı: 94,52 TL
 • 2015 Gram Altın Fiyatı: 108,45 TL
 • 2016 Gram Altın Fiyatı: 130,05 TL
 • 2017 Gram Altın Fiyatı: 160,23 TL
 • 2018 Gram Altın Fiyatı: 242,80 TL
 • 2019 Gram Altın Fiyatı: 278,30 TL
 • 2020 Gram Altın Fiyatı: 480,11 TL (Ekim 2020 ortalaması)

Altın Nereden Alınıp Satılır?

Altın alım satım noktaları için günümüzde çok sayıda alternatif yer almaktadır. Fiziki ve banka hesabı üzerinden alınabilen altın için ziynet ve 24 ayar gram altın kullanılır. Yatırım için altın tercih edildiğinde Türk yatırımcılar şu noktalar üzerinden altın alımı yapabilirler:

 1. Döviz büroları
 2. Sarraflar
 3. Kuyumcular
 4. Bankalar
 5. Forex sağlayıcılar

Altın Alıp Satmak Karlı Mı?

Altın alım satımın karlılığı yukarıda paylaşılan 15 yıllık fiyat istatistikleri incelendiğinde açıkça görülmektedir. Türk Lirası cinsinden yapılacak karşılaştırmalarda 2007, 2012, 2013 ve 2014 yılları dışında kalan 11 yıl gram altının yatırımcısına kazandırdığı görülmektedir.

Ons altın bazından bakıldığında ise altının dolar karşısında 2011 yılı değerini 2020 yılında yeni yakaladığı ve 9 yıllık sürecin zararda geçtiği görülmektedir. Her yatırım türünde olduğu gibi altının da doğru zamanlama ile yatırımcısına para kazandıracağı, uzun vadede ise az da olsa kesin kazandırdığı rakamlardan görülmektedir.

Altın yatırımının karlılığı ülkelerin para emisyonunu artırması ile uzun vadeli girilen yükseliş trendi kaynaklıdır. Kısaca altın, enflasyon sebebi ile her para birimine karşı değer kazanma eğilimine girer. Altının fiyatlarını etkileyen gelişmeler ışığında analiz yapılarak alınan altın pozisyonları ise daha yüksek kar etme şansı sunarken, kısa vade yerine uzun vadeli altın yatırımı yatırımcısına her daim kazanç sağlamayı başarmıştır.

Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın fiyatlarında beklentiler uzman ve vatandaşın altın yorumların yükseliş yönünde gerçekleşmektedir. Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybından bağımsız olarak FED kanadından gelen genişleyici mali politikalar para arzını artırarak doları güçsüzleştirmekte, zayıf dolar ise altını desteklemektedir.

Türk Lirası’nda küresel piyasalardan bağımsız olarak gerçekleşen dolar TL artışı ise gram altında çifte etki oluşturarak altın fiyatlarının rekor seviyelerde fiyatlanmasına yol açmaktadır. Gram altın 489 TL ile Ekim ayında tüm zamanların rekorunu kırarken, yatırımcıların 500 TL fiyat beklentileri ise sürmektedir.

Gram altın istatistiklerine bakıldığında ise fiyatların 2015 yılından bu yana sürekli artış kaydettiği görülmektedir. Türk ekonomisinin enflasyon ile mücadelesinde başarılı olamaması halinde ise yatırımcılar, enflasyona karşı tasarruflarını koruma amacı ile altına yatırım yapmaya devam etmektedirler.

Yaklaşık 5 yıllık periyotta devam eden yükseliş ise bir yandan yeni pozisyon alımlarında tedirginlik oluşturmaktadır. Altın fiyatları balon mu soruları bu aşamada akıllarda dolaşırken, altında yükseliş isteğinin kırılma eğilimleri de göze çarpmaktadır. Uzun vadede TL’ye karşı değer kazanması muhtemel görünse de bahsedilen vadenin çok daha uzun olması, paranın maliyeti de eklendiğinde olası fiyat düzeltmelerinde uzun yıllar beklenebilecek zararlara yol açabilir.

Yatırımcılar kararlarını alırken dosyamızda paylaşılan küresel ve yerel ölçekli gidişatı yorumlamalı, beklentileri ve gelecek projeksiyonunu doğru tahmin etmeye çalışmalıdır. Altın her ne kadar sürekli kazandırıyor olsa da risk iştahının yeniden artışı ile altın fiyatları düşme eğilimine girebilecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap