1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Fiyatları İçin Janet’in Konuşması Takip Edilecek

Ekonomi piyasalarında, dünkü değer kayıplarının ardından günü değer kazancı ile kapatan altın, yeni güne de değer kayıpları ile başladı. Bir önceki kapanışının ardından, küresel piyasalarda değer kazanan ons altına ve dolara paralel olarak yükselen gram altın, dün %0,7 yükseliş ile günü 441 TL seviyesinde kapattıktan sonra yeni güne yeniden değer kayıpları ile başladı.

Altın Fiyatları İçin Janet’in Konuşması Takip Edilecek

Küresel piyasalarda, hem altın kanadında hem de dolar kanadında dalgalı grafikler devam ediyor. Bu dalgalı grafiklerde, geçtiğimiz haftanın ardından yeni haftanın ilk işlem gününde değer kazanan ons altına ve dolara paralel olarak değer kazanan ve günü de değer kazancı ile tamamlayan gram altın, yeni güne son kapanışının %0,2 altında giriş yaparak piyasaları 440 TL seviyesinden açtı. Öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altınla eş zamanlı olarak çeyrek altın da yeni güne 720 TL seviyesinden, düşüş eğiliminde giriş yaptı. Küresel piyasalarda ise ons altın, bir önceki kapanışının %0,2 üzerinde bir değer kazancı ile yeni güne giriş yaptı. Bununla birlikte gün içinde 1.840 dolar seviyesine ulaşan ons altın, hafif dalgalı hareketlerini sürdürürken, gün içinde küresel piyasalarda ons altın için takip edilecek olan gelişme ABD Hazine Bakan adayı Janet Yellen’ın konuşması olacak. Öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın için takip edilecek önemli bir gelişme bulunmazken, hem dolar kurunun seyri hem de gram altının seyri için bu hafta Perşembe günü açıklanması beklenen faiz kararı takip edilecek.

Günün En Önemli Gündem Maddesi: Janet Yellen’ın Konuşması

Yeni güne, bir önceki kapanışından %0,2 oranında değer kazancı ile giriş yapan ons altın için, bugün piyasalarda ABD Hazine Bakan adayı Janet Yellen’ın açıklamaları takip edilecek. Piyasalarda Yellen’ın, ABD mali teşvik paketine ilişkin mesajlar vereceği beklentisi oluşmuş durumda. Göreve başlama konuşması yapacak olan Janet’in söylemleri ile birlikte ons altın fiyatında hareketlilikler yaşanması bekleniyor. Analistler gün içinde ons altının izleyeceği hareketler doğrultusunda, üst bölgede bulunan direncin 1.880 dolar seviyesini olduğunu ifade ederken, aşağı bölgede ons altın için destek bölgesinin 1.820 dolar olduğunu ifade ediyor.

Janet’in Döviz Kurunu Olumlu Karşılaması Bekleniyor

Daha önce Wall Street Journal tarafından aktarılan haberlerde, Janet Yellen’ın göreve başlama konuşmasında ve görev süresinde piyasadaki döviz kuruna saygı duyacağı belirtilmişti. Bununla birlikte oluşan beklentilerde, Yellen’ın döviz politikası konuşmalarında Biden’ın mali teşvik paketine ilişkin ilk forum açıklamaları yapması öngörülüyor.

Güncel Altın Fiyatları

Haftanın ikinci işlem gününde, güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.844,74 dolar – satış 1.845,13 dolar
  • Gram altın alış 442,12 TL – satış 442,21 TL
  • Çeyrek altın alış 720,00 TL – satış 730,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.871,00 TL – satış 2.909,00 TL

Yorum Yap