1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Fiyatları Kritik Seviyelerde

Dolar/TL kurunun 7,00 seviyesinin altına gerilemesi ve ons altın kanadındaki düşüşler ile birlikte, yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatları da kritik destek noktalarına kadar geriledi. Geçtiğimiz haftanın başlarında 410 TL seviyelerinde hareket eden ve hafta için 422 TL seviyesine kadar yükselen gram altın, kazandığı değerleri geri vererek yine eski seviyesine döndü. Yatırımcılar, gram altının 400 TL altına gerileyip gerilemeyeceğini merak ediyor.

Altın Fiyatları Kritik Seviyelerde

Küresel ekonomi piyasalarında Şubat ayında aşağı yönlü başlayan hareketlilik, 2 hafta boyunca sürdü. Geçtiğimiz hafta bu düşüş eğilimini kıran altın, hafta içinde aslında yönünü yukarı çevirmişti ve üç günlü bir yükseliş serisi yakalamıştı. Ancak geçtiğimiz haftanın kapanış günüde kazandığı değerleri geren veren altın, yeniden hafta başındaki seviyelerine dönüş yaptı. Hafta arasında yatay seyreden altın için yeni haftada yönün ne tarafa olacağı merak ediliyordu. Yurtiçi piyasalarda yeni haftanın seanslarının açılmasıyla birlikte, dolar kuru kritik seviyelerin de altına geriledi ve gün içinde 6,91 TL seviyelerini test etti. Öte yandan küresel piyasalarda ons altında da düşüşlerin yaşanmasıyla birlikte, yurtiçi piyasalarda gram altın için 400 TL seviyesi takip edilmeye başlandı. Düşen dolar kurundan ve ons altından destek alan gram altındaki düşüşlerin ne kadar devam edeceği merak ediliyor. Yeni haftanın başında yaşadığı düşüşler ile son 7 ayın en düşük seviyesine ulaşan altın için uzmanlar yorumlarını dile getirdi.

Altın Fiyatları İçin Takip Edilecek Gelişmeler

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle giriş yaptıktan sonra, aslında gram altın Salı gününe yükseliş eğiliminde giriş yapmıştı. Asya piyasalarında ons altının sabah saatlerinde %0,29 oranında artış göstererek 1.823 dolar seviyesine gelmesiyle birlikte dün gün içinde 405 TL’ye gerileyen gram altın, yeni güne %0,1 oranında yükselişle başlamasına rağmen, haftalık bazda kayıplarını korudu ve bu hafta %1,21 oranında değer kaybetmiş oldu. Altın fiyatları için, ABD kanadında yaşanacak olan gelişmeler takip edilecek. ABD Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi, 11 Eylül terör saldırılarında olduğu gibi, 6 Ocak’taki Kongre baskını için de bir komisyon kuracaklarını açıkladı. Komisyon kararlarının, altın fiyatlarında etkili olması bekleniyor.

İslam Memiş Gram Atlından Yükseliş Bekliyor

Altın fiyatlarında yaşanan değer kayıpları, elinde altın bulunan vatandaşları ve yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş ise dolar kurundaki olası yükselişler ile birlikte gram altın fiyatının yeniden destekleneceğini ve yaz aylarında gram altın fiyatının yeniden 500 TL üstünü test etmeye başlayacağını düşündüğünü ifade etti. Ayrıca İslam Memiş, aşı iyimserliği ile birlikte, değerli metaller kanadında yaşanan gerilemelerin kalıcı olmayacağını iddia etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.804,65 dolar – satış 1.804,99 dolar
  • Gram altın alış 405,26 TL – satış 405,35 TL
  • Çeyrek altın alış 660,00 TL – satış 676,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.634,00 TL – satış 2.682,00 TL

Yorum Yap