1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Fiyatları Neden Yükselmiyor?

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında küresel piyasalarda zirve noktasını gören ons altın ve geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarında yurtiçi piyasalarda zirve noktasını gören gram altın, o tarihlerden bu yana düşüş eğiliminde ilerliyordu. Şubat ayında dönemsel olarak yukarı yönlü dalgalanmalar olduysa da altın, yönünü aşağı çevirmekten kurtulamadı. Şubat ayının üçüncü işlem haftasını da düşüşler ile kapatan altın, hafta arasında da düşüş eğiliminde ve yatay seyrediyor.

Altın Fiyatları Neden Yükselmiyor?

Küresel piyasalarda ons altın, geçtiğimiz yılın Ağustos döneminde tarihi zirvelerini gördükten sonra düşüş eğilimine girdi. Salgının etkisi ile birlikte yatırımcıların güvenli liman tercihleri sonrasında kademeli olarak yükselen ons altın, söz konusu dönemden sonra değer kaybetmeye başladı ve buna rağmen yılı %35 oranında değer kazancı ile kapatmayı başardı. Öte yandan yurtiçi piyasalarda da gram altın, ons altına benzer şekilde Mart ayında salgının şiddetini artırması ile birlikte değer artışları yaşamaya başlamıştı ve yıl boyunca Kasım ayına kadar gram altın kademeli olarak değerini artırmıştı. Ancak Kasım ayından sonra gram altın, ons altına paralel şekilde hareket ederek değer kayıplarına başladı. 2020 yılı kazançlar ile geride kaldıktan sonra 2021 yılının ilk ayında altın, tarihi değer kaybederek son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını gösterdi. Altın, yeni yıldaki değer kayıplarında hız kesmedi, analistler ileriye dönük olası altın senaryolarını paylaştı.

Janet Yellen’ın Açıklamaları Bu Kez Altında Artış Getirmedi

ABD kanadında, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın mali teşvik paketine ilişkin yaptığı açıklamalar sonrasında, dolara karşı güven ve beklentiler azaldı ancak bu durum henüz altın fiyatlarına yansımadı. Yellen konuşmalarında ekonominin toparlanması için “büyük” bir destek paketinin gerekli olduğunu yineledi, salgının neden olduğu acının büyük bir paketle dindirilmesi gerektiğini savundu. Bu söylemler daha önce altın fiyatlarında değer artışı sağlamıştı ancak bu kez benzer etkiler görülmedi. Altının bu söylemlerden bu kez etkilenmemesinin sebepleri arasında, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan artış gösteriliyor.

Onurcan Bal Gram Altını Değerlendirdi

Yurtiçi piyasalarda gram altın, ons altının sert değer kaybettiği haftada önce 400 TL desteği üzerindeki mücadelesini sürdürmüş olsa da daha sonra ons altına paralel olarak değer kaybetti ve bu desteği kaybetti. Gedik Yatırım – Yatırım Danışmanı Onurcan Bal, altının olası yükselişlerinde dolar kurunun etkili olabileceğini ifade etti. Bal, gram altın için yukarı yönlü direnç noktalarının, sırasıyla 407 TL ve 428 TL (200 günlük üssel ortalama) olabileceğini ifade etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta arasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.781,74 dolar – satış 1.782,15 dolar
  • Gram altın alış 399,95 TL – satış 400,02 TL
  • Çeyrek altın alış 653,00 TL – satış 677,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.605,00 TL – satış 2.689,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir