1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Fiyatları Sert Düştü, Yatırımcılar Endişeli

ABD kanadında seçim sürecinde oluşan belirsizlik havasının dağılması ile birlikte, gelen gündem maddeleri bugün, gün içinde altın fiyatlarında etkisini gösterdi. ABD Başkanı Joe Biden’ın, mali teşvik paketine ilişkin yapacağı açıklamalar ve tahvillerdeki yükseliş ile baskılanan altın fiyatları bu gelişmelere bağlı olarak gerilemeye başladı. Yılbaşına sert yükseliş ile giriş yapan altın, bu kez sert değer kaybetti.

Altın Fiyatları Sert Düştü, Yatırımcılar Endişeli

Geçtiğimiz yılın özellikle Mart ayından sonra, salgın endişesine bağlı olarak kademeli artış gösteren ve Kasım ayı başlarında zirve seviyelerine ulaşan altın, yılsonu yaklaştıkça değer kayıplarına başlamıştı. Özellikle 19 Kasım tarihinde Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından gerileme eğilimine giren altın, yatırımcılarını da endişelendirmişti. Fakat bir diğer taraftan, altın yatırımı yapmak isteyenler içinse bu gerilemeler bir alım fırsatı oluşturdu. Yılı totalde %25 değer kazancıyla tamamlayan altın, böylece yeni yıla da düşüş eğiliminde girmişti. Daha sonrasında ABD kanadında yaşanan seçim belirsizlikleri ve artan Covid-19 vakalarına bağlı olarak küresel piyasalarda sert yükseliş gösteren altın, yılın ilk işlem haftasında kazandığı değerleri, ikinci işlem haftasında vermeye başladı. Dünkü değer kayıplarının ardından, küresel piyasalarda altın fiyatları için, gözler bugün ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamalarına çevrildi. Biden’ın, mali teşvik paketine ilişkin yapması beklenen açıklamalar ve öte yandan tahvillerdeki yükselişe de bağlı olarak altın fiyatları geriledi. Bu da geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yaşanan endişeye benzer bir endişe yarattı. Fakat uzmanlara göre sarı maden, uzun vadede değer kazançlarına devam edecek.

Altın Fiyatları Önemli Destek Seviyelerinin Altına Geriledi

Altın fiyatları için gündem maddesini bugün ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamaları belirledi. Dün Donald Trump’ın görevden resmen alınması ile birlikte göreve başlayan Biden’ın, göreve gelmeden önce piyasalarda oluşturduğu beklentiyle artış gösteren altın fiyatlarında, yüksek gelen tahvil getirileri etkili oldu ve altın fiyatları düşüşe geçti. Biden’ın mali teşvik paketi açıklamaları sonrasında küresel piyasalarda ons altın %0,8 oranında değer kaybederek 1.840 dolar seviyesinin altına sarktı. Öte yandan yurtiçi piyasalarda da gram altın 440 TL seviyesinin altını görürken, çeyrek altın da 730 TL seviyesinin altına geriledi.

İnfo Yatırım FX Altın Analizini Paylaştı

Yeni günde altın fiyatlarında yaşanan fiyat düşüşlerini İnfo Yatırım FX, paylaştığı teknik analiz ile değerlendirdi. Paylaşılan analizde, ons altının daha önce toparlanma hareketleri göstererek ulaştığı 1.863 dolar seviyesini koruyamamış olmasına yer verildi. Paylaşılan analizde, altın fiyatlarında yaşanan bu gerilemedeki temel etkenin ABD’deki yüksek faiz oranlarının olduğu belirtildi. Analize göre açıklanan yüksek faiz oranları, faiz getirisi olmayan altına ilgiyi azalttı ve bu da altın fiyatlarında geri çekilmelere yol açtı.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmelerin ardından güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.840,89 dolar – satış 1.841,24 dolar
  • Gram altın alış 436,98 TL – satış 437,06 TL
  • Çeyrek altın alış 714,00 TL – satış 724,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.844,00 TL – satış 2.882,00 TL

Yorum Yap