1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Fiyatları Yatırımcıların Kafasını Karıştırdı

Küresel piyasalarda dolar, ABD kanadında yaşanan gelişmelere bağlı olarak zayıflamaya devam ediyor. Doların değer kaybetmesi ile birlikte ons altın fiyatlarında artışlar gözlenirken, yurtiçi piyasalarda da gram altın ons altına ters şekilde zayıflayan dolar ile birlikte değer kaybetmeye devam ediyor. Bu durum birçok yatırımcının kafasını karıştırmış durumda ve yatırımcılar uzmanlardan gelen altın yorumlarını araştırıyor.

Altın Fiyatları Yatırımcıların Kafasını Karıştırdı

Küresel ekonomi piyasalarında, 25 Aralık tarihinde Noel’in başlaması ile birlikte, hem dolarda hem de altın işlemlerinde durgunluk başladı. Piyasalarda işlemlerin kapalı olması, yılın son haftasının da sakin geçmesine neden olacak diye beklenirken, zayıflama eğiliminde olan dolar karşısında ons altının değeri yükseldi. Ons altında yaşanan değer artışı gözler yurtiçi piyasalarında gram altına çevrildi. Yurtiçi piyasalarında da Türk Lirası karşısında değer kaybeden doların, gram altın fiyatlarına artış olarak yansıması bekleniyordu ancak bu durum gerçekleşmedi ve gram altın ons altına ters fakat dolara paralel şekilde değer kaybetti. Altın fiyatlarında yaşanan bu dengesizlik sonrasında yatırımcıların kafası karıştı, sarı maden yatırımcıları uzmanlardan ve analistlerden gelen yorumları değerlendirmeye aldı. Hem ons altın hem de gram altın, geçtiğimiz haftayı hafif dalgalı geçirmiş fakat haftayı sert dalgalı hareketlerle kapatmıştı. Bu hafta sakin devam eden altının, haftanın son işlem gününde hangi seviyelerde olacağı merak ediliyor.

Gram Altın Önce Yükseldi, Sonra Geriledi

Haftanın ikinci işlem gününde gram altın güne yükseliş ile başlamıştı. ABD’de gerçekleştirilen 2 bin dolarlık yardım çeklerinin onaylanması sonrasında doların değer kaybı hızlandı, bu durum da gram altına yükseliş olarak yansıdı. Sabah saatlerinde 440 TL seviyelerinden yükselen gram altın, gün içinde 450 TL seviyesine kadar ulaştı. Fakat ons altının yükselişe geçmesi ile birlikte gram altın ters yönlü hareket gösterdi ve 450 TL seviyesinin altına geriledi. Yaşanan dalgalı hareketler sonrasında yatırımcılar, uzman ve analistlerin yorumlarını değerlendirmeye aldı.

Yurtiçi Piyasalarında Uzmanlar Altını Değerlendirdi

Tacirler Yatırım, yayınladığı ons altın teknik analizinde, ons altının Ağustos ayından bu yana bir düşüş eğiliminde hareket ettiğini ve takip edilecek olan direnç seviyesinin 1.900 dolar ile 1.905 dolar bandı olduğunu belirtti. Analizde, bu direnç bölgelerine doğru oluşabilecek olası bir yükselişte, ons altının yatırımcılara bir satış fırsatı sunma ihtimalinin olduğu ifade edildi. Öte yandan Tacirler Yatırım yayınladığı teknik analizinde, ons altının kısa vadede 1.820 dolar ile 1.905 dolar bant aralığında hareket edeceği görüşünde olduklarını belirtti. Bir diğer yandan İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk de daha önce 2021 yılı için gram altın fiyat tahminini paylaşmış ve gram altının önümüzdeki yılda yeniden 530 TL seviyesine çıkabileceğini iddia etmişti.

Gün İçi Dalgalanmalar Sonrasında Güncel Altın Fiyatları

Gün içinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak dalgalanan altının güncel fiyat listesi şöyle:

  • Ons altın alış 1.878,17 dolar – satış 1.878,61 dolar
  • Gram altın alış 444,97 TL – satış 445,06 TL
  • Çeyrek altın alış 721,20 TL – satış 730,60 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.879,90 TL – satış 2.902,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir