1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Fiyatları Yeni Haftada Düşüşte

Altın fiyatları küresel gelişmelere bağlı olarak, Aralık ayı boyunca sürdürdüğü yatay seyri, hareketlenmeler ile kırdı. Bu kırılma ile birlikte altın fiyatlarında gerilemeler yaşanırken, bu düşüşlere ABD mali teşvik paketi görüşmeleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) varlık alımlarının yukarı yönlü etkisi oldu. Yaşanan gelişmeler sonrasında hem ons altın hem de gram altın haftanın ikinci işlem gününde hareketliliğini sürdürüyor.

Altın Fiyatları Yeni Haftada Düşüşte

Altın fiyatları hem yurtiçi piyasalarda hem de küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak hareketliliğini sürdürüyor. Yıl boyunca genel tabloda yükseliş eğiliminde olan ve 2020 yılını büyük değer kazançları ile geçiren altın, Kasım ayında girdiği düşüş trendini Aralık ayı itibariyle frenlemişti. Bu gelişmelerde ise küresel piyasalarda gelen aşı haberleri etkili olmuştu. Kasım ayında aşı haberleri ile birlikte salgına karşı duyulan endişe azaldı ve yatırımcılar, yatırımlarını başka yönlere çevirdi. Bununla birlikte düşen altın fiyatları, Aralık ayı itibariyle aşı haberlerinin etkisinin azalması üzerine düşüşünü durdurdu. Bu frenleme sonrası altın fiyatları hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında yatay bantta seyrederken, küçük bant aralıklarında hafif dalgalı seyretmiş olsa da bu seyrini korudu. Fakat Aralık ayının üçüncü işlem haftasına girildiğinde, altın fiyatlarındaki düşüş trendi de kaldığı yerden devam etti. Bu kez de üretilen aşıların dağıtımına başlanması ve bazı ülkelerde uygulamaya sürülmesi, altın üzerindeki talebi azalttı. Bu talep azalması ise ons altında ve gram altında fiyatlara düşüş olarak yansıdı. Öte yandan ABD mali teşvik paketi görüşmeleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın varlık alımlarına dair yaptığı açıklamalar da altın fiyatları üzerindeki hareketliliği hızlandıran etkenler oldu.

Altın Fiyatları Geçen Hafta Yükselişteydi

Geçtiğimiz Kasım ayında, 2020 yılının genel tablosunun aksi yönünde altın fiyatlarında büyük değer kayıpları yaşandı. Bu kayıplar ons altın üzerinde 100 dolarlık bir değer kaybına neden olurken, yurtiçi piyasalarda gram altın ise 55 TL kadar değer kaybetti. Aralık ayında ise altın fiyatlarındaki düşüş trendi bir miktar yavaşladı ve altına olan talep artış gösterdi ve bu da fiyatlara yükselişler olarak yansıdı. Öte yandan ABD mali teşvik paketlerinin görüşülmeye başlanması üzerine altın fiyatlarındaki düşüş, yerini yükselişe bıraktı. Bu görüşmeler ile birlikte ons altın 1.860 dolar seviyesinin üzerine çıkarken, gram altın da 470 TL seviyesinin üzerinde hareket etmeye başladı.

Yeni Hafta ile Altın Yeniden Düşüşe Geçti

Geçtiğimiz hafta yapılan ABD mali teşvik paketlerinin görüşmeleri aşamasında yükseliş yaşayan altın fiyatları, görüşmelerden bir sonuç çıkmaması ile birlikte yükselişini kısıtladı ve bu kez de ons altın fiyatları birçok analistin kritik seviye olarak işaret ettiği 1.850 doların altına kadar geriledi. Öte yandan ons altına paralel olarak gram altın da yeniden 460 TL seviyelerine kadar gerileme gösterdi. Bir diğer yandan merakla beklenen ECB varlık artırımları, 500 milyar Euro seviyesinde gerçekleşti ancak bu da ons altında yükselmeye sebep olmadı ve ons altın yeni haftadaki düşüşünü sürdürdü.

Güncel Altın Fiyatları

Altın fiyatları Aralık ayında gösterdiği dalgalı seyri, yeni haftada düşüş trendi ile devam ettirdi. Gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.842,29 dolar – satış 1.842,68 dolar
  • Gram altın alış 464,99 TL – satış 465,07 TL
  • Çeyrek altın alış 754,80 TL – satış 762,80 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.015,50 TL – satış 3.040,20 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir