1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Fiyatları Yeni Haftada Yükselişe Geçti

Yılbaşından bu yana geçen iki haftalık süreçte dalgalı fiyat grafikleri çizen altın, hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda dalgalı seyrine devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, küresel piyasalarda değer kazanan dolara paralel olarak değer kazanan altın, yurtiçi piyasalarda yeni haftaya da değer kazanarak giriş yaptı. Bununla birlikte gram altın, yeni işlem haftasının ilk günüde 440 TL seviyesinin üstünü gördü.

Altın Fiyatları Yeni Haftada Yükselişe Geçti

Bir süredir küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak yönünü belirlemeye çalışan altın, bu hareketlilikler ile birlikte dalgalı fiyat grafikleri çizmişti. Bununla birlikte altın fiyatlarında değişimler yaşanınca, yatırımcılar da yönünü uzmanlardan gelen yorumlara çevirdi. Geçtiğimiz hafta genel tabloda düşüş eğiliminde olan altın, haftanın son işlem gününde değer kazandı ve bu değer kazanımlarını hafta arasında da koruyarak, yeni haftaya da yükseliş eğiliminde girdi. Bu yükseliş ile birlikte, geçtiğimiz haftanın son işlem günündeki kapanışından sonra gram altın yeni haftaya %0,3’ün üzerinde değer kazanarak giriş yaptı ve seansları 438,7 TL seviyesinden açtı. Bununla birlikte altın gün içinde de yükseliş eğilimini koruyarak 440 TL seviyesinin üzerini gördü. Öte yandan küresel piyasalarda da ons altın yeni işlem haftasının ilk gününde yükseliş trendine girdi. Aralık boyunca gördüğü en düşük seviyesi olan 1.807 dolara ulaşan ons altın, yeni günde, gün içinde tekrar 1.835 doların üzerine kadar yükseldi. Analistler, altının dolar karşısında güvenli liman olarak değerlendirilmesinin devam etmesiyle birlikte, bir baskıyla karşılaşabileceğini ve bunun da fiyatlara yukarı yönlü yansıyabileceğini belirtti. Altın fiyatları için gün içindeki ve hafta boyunca yaşanacak olan gelişmeler takip edilecek.

ABD Mali Teşvik Paketi Altın İçin En Önemli Unsur

Analistlere göre, küresel piyasalarda altın fiyatları üzerinde etkili olabilecek olan en güncel gelişme, Joe Biden’ın açıklamaları ve mali teşvik paketine ilişkin atacağı adımlar olacak. Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık paketi Kongre’ye sunmasının ardından, Kongre’den 1,5 trilyon dolar ya da daha fazla bir paketin geçeceği yönündeki söylentiler ve beklentiler, altının uzun vadede daha da güçleneceği yönündeki tahminleri gündeme getiriyor. Analistlere göre ons altın için aşağı yönlü destek noktası 1.810 dolar iken, yukarı yönlü direnç noktası ise 1.839 dolar olarak öne çıkıyor.

Altın İçin Gün İçinde AB Toplantısı Takip Edilecek

Öte yandan analistler, gün içinde altın fiyatlarındaki hareketlilik için Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin maliye bakanları tarafından yapacağı online konferanstan çıkacak mesajların etkili olacağını dile getirdi. Buradan çıkacak olan mesajlar ile birlikte analistlere göre ons altında aşağı yönlü desteğin kırılmasıyla birlikte ons altın fiyatı 1.791 dolar seviyesine kadar gerileyebilir ve üst yönlü direncin kırılması halinde de ons altın fiyatı 1.861 dolar seviyesine kadar yükselebilir.

Güncel Altın Fiyatları

Haftanın ilk işlem gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.833,41 dolar – satış 1.833,80 dolar
  • Gram altın alış 442,32 TL – satış 442,41 TL
  • Çeyrek altın alış 719,00 TL – satış 729,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.870,00 TL – satış 2.909,00 TL

Yorum Yap