1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın Fiyatlarında Hareketlilik Sürüyor!

Altın Fiyatlarında Hareketlilik Sürüyor!

Altın fiyatlarındaki hareketlilik; ABD başkanlık seçimleri, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı ve gelen aşı haberleri ile birlikte devam ediyor. Sarı maden yatırımcıları hareketliliği devam eden altın fiyatlarını araştırıyor. Düğün yapmak isteyenler, büyük ve küçük ölçekli yatırımcılar, birikim yapmak isteyen vatandaşlar gözünü Kapalıçarşı’dan gelen altın haberlerine çevirdi. 27 Kasım Cuma günü güncel altın fiyatları takip ediliyor.

Altın Fiyatlarında Hareketlilik Sürüyor!

Altın fiyatları geride kalan 4 haftada oldukça hareketlenmişti. Hareketlenen altın fiyatları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı sonrası güncellenmişti. Faiz kararının ardından, ABD ile Çin arasındaki gerilimler ve aşı haberleri ile altın fiyatları hareketli günler geçirmeyi sürdürüyor. Hareketlilik gösteren altın fiyatları karşısında yatırımcılar, uzmanlardan gelen yorumları takip ediyor.

Gram ve Çeyrek Altın Güne Hareketli Başladı

Gram altının fiyatı yeni güne hareketli başlamasından sonra tekrar güncellendi. Önceki kapanış fiyatı 458,05 TL olan gram altın, yeni güne %011’lik bir hareket ile başladı. Ons altın fiyatındaki hareketlilik karşısında dolar kurundaki dalgalanma ile dengesini bulan gram altının fiyatları da güncellenmeye devam ediyor. Öte yandan ons altın fiyatındaki hareketlilik, altın fiyatlarını da etkiliyor. Yeni günde altının ons fiyatı 2 bin dolar seviyesinin altında hareketlilik göstererek 1.809 dolar seviyesinde kaldı. Bunun yanında çeyrek altının ise bir önceki kapanış fiyatı 760,08 TL olmuştu ve çeyrek altın fiyatı da yeni güne %0,11’lik bir hareket ile başladı. Analistler ise ons altının 2 bin dolar seviyesinin altında kalması sonrası, Covid-19 virüsü salgının ikinci dalga endişelerinin ons altın fiyatını son 8 yılın en yüksek seviyelerinde tuttuğunu dile getirdi.

Ons Altın Cumhuriyet Altınını da Etkiledi

FED Başkanı’nın konuşmasının ardından sert bir şekilde dalgalanma gösteren ons altın fiyatı, önceki kapanış fiyatının ardından şu sıralarda hareketliliğine devam ederek 1.809,12 dolar seviyelerinde bulunuyor. Hafta başından itibaren altının ons fiyatındaki hareketlilik cumhuriyet altının da hareketliliğe yol açtı. Cumhuriyet altınının önceki kapanış fiyatı 3.024,60 TL olmuştu. Cumhuriyet altını da gram altın ve çeyrek altın gibi yeni güne %0,11’lik bir hareketlenme ile başladı.

Uzmanlar Tahminlerini Düşürdü

Geçtiğimiz aylarda ons altın fiyat tahminlerini açıklayan uzmanlar, 3 bin – 3 bin 200 dolar seviyesinde öngörü belirtmişlerdi. Bu öngörülerin ardından peş peşe gelen aşı haberleri ile birlikte uzmanlar da yılsonu, 2021 yılı ve 2022 yılı için de ons altın fiyatlarındaki tahminlerini güncelledi. Gelen aşı haberleri sonrası uzmanlar, öngörülerini 2 bin dolar seviyesinin altına düşürdü.

Hareketlilikler Sonrası Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan hareketliliklerin ardından güncel altın fiyat listesi şöyle:

  • Çeyrek altın alış 737,27 TL – satış 754,61 TL
  • Yarım atın alış 1.469,93 TL – satış 1.509,22 TL
  • Gram altın alış 460,79 TL – satış 461,54 TL
Yorum Yap

Yorum Yap