İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın Fiyatlarını Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Altın Fiyatlarını Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Tarih boyunca alışverişlerde ve ticaretlerde kullanılan ve günümüzde de hala kullanılmaya devam eden altının neden bu kadar değerli olduğu merak ediliyor. Güç ve zenginliğin en belirgin göstergelerinden biri olan altın, tarih boyunca güçlü bir yatırım aracı olarak görüldü ve bu yüzden altın “güvenli liman” ismi ile anılıyor. Tarih probleminin olmaması ve kolay bir şekilde nakde çevrilebilmesi sayesinde risk sevmeyen yatırımcıların ilk tercihi olan altının fiyatlarını nelerin etkilediğine birlikte bakalım.

featured

İlk olarak, altın fiyatları sadece ülkemizde değil tüm dünyada belirlenir. Çünkü altın sadece yurt içinde değil, tüm dünya piyasalarında işlem görür ve bu yüzden altın için “uyumaz” bile denir. Çünkü altın piyasası her ülkede farklı saatlerde işleme alınır. Türkiye piyasalarında altının işlem saati bittiğinde, İngiltere’de başlar. İngiltere’de altının işlem saati bittiğinde Amerika’da işlem saatleri başlar, sonra Uzakdoğu’da işlem saatleri başlar ve bu bir döngüdür. Yani altın, dünyada 7 gün 24 saat boyunca işlem görmektedir. Bu sebeple altın fiyatını tüm dünyadaki ekonomi piyasaları belirler.

Altında En Büyük Söz Sahibi, ABD

Altın fiyatları sadece yurt içi piyasalarında değil, tüm dünya ekonomi piyasalarında belirlenmektedir. Fakat bu konuda söz sahibi olanlar, gelişmiş ve güçlü ülkelerdir. Bu gelişmiş ülkelerin arasında, ilk sırada ise Amerika Birleşik Devletleri vardır. ABD’de verilen kararlar ve atılan adımlar, altın fiyatlarını etkileyen etkenler arasında ilk sıradadır. Tabii altın fiyatlarının belirlenmesindeki tek etken, gelişmiş ve güçlü devletler değildir. Altın fiyatlarını birçok etken belirler.

Arz Talep Oranı Güçlü Bir Etkendir

Altın fiyatlarındaki belki de en önemli etken arz ve taleptir. Yani bir yerde altına talep fazlaysa, orada altın fiyatı da o oranda yüksektir. Tabii altın fiyatlarını etkileyen ektenler sadece gelişmiş ülkeler ve talep oranı da değildir. Altın piyasasını etkileyen birçok etken bulunur. Küresel jeopolitik riskler, nakit akışı, küresel enflasyon ve küresel faiz oranları altın fiyatlarını etkileyen temel etkenlerdir.

Altın, hangi ülkede olursa olsun, nakde çevrilmek istendiğinde ülkeye göre değer kaybetmeden çevrilebilecek en güvenli yatırım aracıdır. Ancak küresel jeopolitik riskler arttıkça altın fiyatı da yükselir çünkü jeopolitik risklerin arttığı durumlarda yatırımcılar döviz piyasasına güven duymaz ve o bölgede altına olan talep artar.

Enflasyon Artarsa Altına Talep De Artar

Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde, paranın alım gücü düşer. Örneğin, bir ürün 100 birime alınabiliyorken; enflasyonun yükselmesi ile birlikte aynı ürün 120 birime alınabilir hale geliyorsa, bu durum ürünün fiyatının arttığını değil, para biriminin değer kaybettiğini gösterir. Enflasyon arttığında ve paranın değer kaybettiği zamanlarda ise paranın değerini korumak için altına olan talep de artar. Bu durum, küresel enflasyonda da geçerlidir.

Nakit Akışı Ve Altın Fiyatları

Nakit akışı ile altın fiyatları doğru orantılıdır. Nakit akışı arttıkça alım gücü de artacaktır ve böylece altına olan talep de artış gösterecektir. Yani nakit akışı ile birlikte alım gücü artan vatandaşlar, altına yönelmek isteyecektir. Fakat altın miktarı sabit ancak altın almak isteyen insan sayısı fazla olunca; yani talep artınca, altının fiyatı artacaktır.

Reel faiz oranlarının düşmesi durumunda, altını elde tutmanın maliyeti de düşük olacaktır. Bu yüzden yatırımcılar, altına yönelecektir. Yani tıpkı nakit akışının artması durumundaki gibi, talep artacak ve haliyle altın fiyatları da artış gösterecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap