1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Hafta Arasında Belirsizliğini Koruyor

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde, birçok farklı etkenin de bir araya gelmesi ile birlikte geçtiğimiz yıl tırmanışa geçen ve zirve noktalarına ulaşan altın, ABD başkanlık görevindeki değişim öncesine kadar düşüş eğilimindeydi ve yeni başkan Joe Biden’ın göreve gelmesi ile birlikte yukarı yönlü pozitif sinyaller vermeye başladı. Altın fiyatlarında en önemli takip edilen faktör, mali teşvik paketi olarak öne çıkıyor.

Altın Hafta Arasında Belirsizliğini Koruyor

Altın fiyatları, geçtiğimiz yıl son 10 yılın zirvesine ulaşarak birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardı ve yılın en çok konuşulan gündem maddelerinden biri olmayı başardı. Hemen hemen herkesin gündemine aldığı altın, üzerindeki bu ilgiyi korumasına rağmen, Covid-19 salgınına olan endişenin aşı haberleri ile dağılmaya başlamasının ardından bu ilgiyi kaybetmeye ve buna paralel olarak değerinde de kayıplar yaşamaya başladı. Altın böylelikle yeni yıla düşüş eğiliminde giriş yaptı fakat yine de 2020 yılını genel tabloda %25 oranında kazançla kapatmayı başardı. Altın, zirve noktasını ABD eski başkanı Donald Trump’ın görev süresinde gördükten sonra düşüşe geçti ancak yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın görece gelmesi, altın fiyatları için olumlu bir etken olarak karşılandı. Zira Joe Biden’ın mali teşvik paketine bakış açısı ve paketin dolar üzerinde yaratacağı olumsuz etki beklentisi, altın fiyatlarını beslemeye başladı. İlerleyen günlerde, Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketine ilişkin alacağı kararlar ve atacağı adımlar takip edilecek.

Altın İçin Biden Yönetiminin Adımları Takip Edilecek

2021 yılının ilk haftalarında, tahvil faizlerinin yükselmesi ile birlikte, yıla sert yükseliş ile başlayan altın da düşüş yaşadı. Daha sonra yatırımcılar Joe Biden yönetiminde nasıl hamleler yapılacağını ve altın fiyatlarının bu hamlelere nasıl tepki vereceğini takip etmeye başladı. Biden yönetimi sonrasında, açıklanan 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketinin de etkisiyle birlikte altından beklenen yükseliş hareketi sayesinde ons altın geride bıraktığımız haftada 1.875 dolar seviyesine kadar yükseldi. Analistlere göre altın bu yükseliş eğilimini korumayı başarırsa, yeniden hedefine 2.000 dolar seviyesini koyabilir.

MKS Altın Raporunu Yayınladı

ABD kanadındaki yüksek oranlı mali teşvik paketine rağmen bir satın alma baskısı ile karşılaşmayan altın, bununla birlikte yeni yıla da zorlu bir giriş yapmış oldu. Ancak analistlere göre altından bu aşamada vazgeçmek doğru olmayabilir zira altın fiyat arayışını sürdürüyor. Avrupa merkezli Değerli Metal Danışmanlık ve Araştırma Şirketi MKS, yayınladığı raporda 2021 yılının ilk yarısında altında yükseliş beklediğini ortaya koydu. Raporda, ons altının 2.300 dolar seviyesine kadar yükseliş öngörüsüne yer verildi.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmelerin ardından, hafta arasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.854,05 dolar – satış 1.854,56 dolar
  • Gram altın alış 441,81 TL – satış 441,91 TL
  • Çeyrek altın alış 721,00 TL – satış 732,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.870,00 TL – satış 2.912,00 TL

Yorum Yap