1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Hafta Ortasında Gerilemeye Devam Etti

2020 yılını %25 oranında değer kazancı ile tamamlayan altın, yılsonuna yaklaşırken geçtiğimiz yılın son çeyreğinde düşüş eğilimine girmiş ve yılı da bu eğilimde tamamlamıştı. Fakat daha sonra yeni yılın gelmesi ile birlikte küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak altın fiyatları da sert yükseliş yaşamış ve yılın ilk işlem haftasında sert değer kazanmıştı. Fakat yılın ikinci işlem haftasında, atlın ibresini yeniden aşağı çevirdi ve hafta ortasında da değer kayıplarını sürdürdü.

Altın Hafta Ortasında Gerilemeye Devam Etti

Altın fiyatları, geçtiğimiz yıl yaşanan gelişmelere bağlı olarak yıllık bazda %25 oranında değer kazandı. Birçok analiste göre uzun vadede güvenli liman özelliğini koruyan altın, yeni yılda da değer kazanmaya devam edecekti. Yeni yılın gelmesi ile birlikte analistlerin altına ilişkin yaptığı olumlu yorumlar yerini buldu ve altın, yeni yılın ilk haftasında sert değer kazançları yaşadı. Özellikle ABD kanadından yaşanan seçim krizleri ve mali teşvik paketi görüşmeleri, altın fiyatlarını besleyen en önemli faktörler olarak kaydedildi. Bu gelişmeler ile birlikte küresel piyasalarda ons altın sert yükselişler yaşarken, yurtiçi piyasalarında da gram altın ve diğer altın çeşitleri sert değer kazanımları yaşadı. 2021 yılının ilk işlem haftasında değer kazanımlarını sürdüren altın, yeni işlem haftasının gelmesi ile birlikte yönünü yeniden aşağı çevirdi. ABD seçimlerinde yaşanan krizlerde ve gerginliklerde ortaya çıkan belirsizliğin dağılması ile birlikte, dolar küresel piyasalarda değer kazanmaya başladı, değer kazanan dolar karşısında yeni haftada altın ise değer kaybetti. Fakat birçok analiste göre altın fiyatlarındaki bu değer kayıpları yeni bir alım fırsatı oluşturdu. Hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında altının yönü için, haber akışları takip edilecek.

Uzman İsim 2021 Yılındaki Altın Beklentilerini Açıkladı

Küresel piyasalarda yeni yıla yükselişle giriş yapan ve ikinci hafta ile birlikte düşüşe geçen ons altına paralel olarak yurtiçi piyasalarda gram altın da düşüşe geçti. Altın fiyatlarında yaşanan değer kayıpları sonrasında uzman isimler, altın için yükseliş tarihi verdi. Ekonomi piyasalarında, sektör temsilcilerinden biri olan Nurullah Uzer, altın fiyatlarında yaşanan değer kayıplarının, vatandaşları tekrardan altına yönlendirdiğini ifade etti. Öte yandan Uzer, altın fiyatlarındaki hareketliliklerde ABD başkanlık değişiminin çok önemli bir rol oynadığını dile getirdi. Öte yandan Uzer yaptığı açıklamalarda, yaşanan bu değer kayıplarının geçici olduğunu düşündüklerini belirtti ve 2021 yılında altının yeniden güvenli liman olarak tercih edileceğini iddia etti.

Uzer’e Göre Altın 2021’de “En Güvenilir” Güvenli Liman Olacak

2020 yılında altın, değer kazancı bakımından gümüşün gölgesinde kalmıştı. Gümüş geçtiğimiz yılı %48 oranında değer kazancı ile tamamlarken, altın ise %25 değer kazancı ile tamamlamıştı. Nurullah Uzer, 2021 yılında altının en güvenilir güvenli liman olarak tercih edileceğini iddia etti. Bu yılda altının yönünü tekrar yukarı çevireceğini düşündüğünü belirten Uzer, yılbaşından sonra çok fazla altın alımı yapıldığını ve ABD’nin bu yılki altın yükselişinde çok önemli bir etkisi olacağını iddia etti. Uzer’e göre altındaki kademeli artışlar Mart ayında kendisini gösterecek.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta ortasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.852,73 dolar – satış 1.853,15 dolar
  • Gram altın alış 443,24 TL – satış 443,32 TL
  • Çeyrek altın alış 723,00 TL – satış 730,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.883,00 TL – satış 2.906,00 TL

Yorum Yap