1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Haftayı Artışla Kapatmaya Hazırlanıyor

Küresel piyasalarda yükseliş eğiliminde olan altın, Aralık ayının üçüncü işlem haftasını değer artışları ile kapatmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş grafiği çizen ons altın, son 7 günlük süreçte en yüksek seviyesi 1.870 dolara kadar ulaşmıştı. Haftanın son işlem gününde de ons altın bu yükselişini sürdürdü ve haftayı değer artışı ile kapatması bekleniyor.

Altın Haftayı Artışla Kapatmaya Hazırlanıyor

Kasım ayında aşı haberlerine paralel olarak büyük değer kayıpları yaşayan altın, 2020 yılında ilk kez bir ayı değer kaybı ile kapatmıştı. Bu kapanışın ardından altın, Aralık ayına durgun bir seyirde girerek beklenen değer artışını bir türlü gösterememişti. Ardından küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ve yapılan açıklamalara bağlı olarak, doların değer kaybetmeye başlaması, yatırımcıların yönünü de yeniden altına çevirmesine yol açtı. Bununla birlikte artan talep, altın fiyatlarında değer artışlarını başlattı. Bu artışlarla birlikte altın, Aralık ayının ikinci haftasına da kazançlarla girmeyi başardı ve yükseliş eğilimini üçüncü işlem haftasında sürdürdü. Bununla birlikte ons altın fiyatları son 7 günün en yüksek seviyesi olan 1.870 dolar seviyesine kadar yükseldi ve bu yükseliş haftanın son işlem gününde de devam etti. Bununla birlikte ons altın, analistlerin yukarıda gösterdiği 1.880 dolar seviyesini de aştı. Bu artış ile birlikte, ilerleyen saatlerde gevşeme yaşasa bile altının üçüncü işlem haftasını da değer artışı ile kapatmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Zayıflayan Dolar ile Ons Altın Değer Kazandı

Ons altındaki fiyat artışı, özellikle doların küresel piyasalarda zayıflamasına bağlı olarak devam etti. ABD kanadından yapılan açıklamalar, küresel piyasalarda doların zayıflamasına neden oldu. ABD Senatosu’nda görüşülen 908 milyar dolarlık mali teşvik paketi görüşmelerinden olumlu sinyaller çıkması ve bu doğrultuda yapılan açıklamalar ile birlikte, FED’in bilançoya ve mali politikaya ilişkin yaptığı açıklamalar, doları küresel piyasalarda zayıflatan en önemli unsurlar oldu. Doların zayıflamasına bağlı olarak da yatırımcılar, yönünü güvenli liman altına çevirdi. Yatırımcıların, 2020 yılının bitmesine az bir zaman kala yatırım yönünde daha fazla değişikliğe gitmesi beklenmiyor fakat yine de yaşanan gelişmeler altın fiyatları üzerinde etkili olmaya devam edecek. Zayıflayan dolardan destek bulan altın fiyatları için, yılsonundan önce altında yaşanabilecek dolardaki değer kazançlarına karşı, haber akışı takip edilecek.

Gram Altın Onsa Bağlı Yükseldi

Yurtiçi piyasalarda da durum küresel piyasalardaki gelişmelere benzerlik gösterdi ve gram altın hem zayıflayan dolar/TL kurundan hem de artış gösteren ons altın fiyatlarından destek alarak yükseliş gösterdi. Bu kapsamda gram altın, 465 TL seviyesinde yaptığı kapanışın ardından yeni güne 467 TL seviyesinden giriş yaptı. Yükseliş eğilimini gün içinde de sürdüren gram altın, sabah saatleri itibariyle 469 TL seviyesine kadar ulaştı. Öte yandan çeyrek altın ve cumhuriyet altını ile diğer altın çeşitleri de gram altına bağlı değer kazancı yaşadı.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftayı değer kazancı ile kapatması beklenen altının güncel fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.882,73 dolar – satış 1.883,11 dolar
  • Gram altın alış 468,05 TL – satış 468,13 TL
  • Çeyrek altın alış 757,40 TL – satış 764,40 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.019,10 TL – satış 3.039,60 TL

Yorum Yap