1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Haftayı Neden Sert Düşüşle Kapattı?

Geçtiğimiz yıl boyunca sert dalgalanmalar sonrasında kademeli artışını devam ettiren altın, yılı son çeyreğinde düşüş eğilimine geçmiş fakat yine de 2020 yılını %25 değer kazancıyla tamamlamıştı. Seneyi düşüş eğiliminde kapatan altın yeni yıla sert değer kazançları ile giriş yaptıktan sonra yılın ilk işlem haftasını sert değer kayıpları ile tamamladı. Uzmanlar altındaki değer kayıplarını değerlendirdi.

Altın Haftayı Neden Sert Düşüşle Kapattı?

2020 yılında değerli metallerden özellikle altın ve gümüş, adeta altın çağını yaşamış ve yılı yüksek değer kazançlarıyla tamamlamıştı. Fakat Mart ayında başlayan bu değer kazançları, altın için Kasım ayından sonra yerini değer kayıplarına bırakmıştı. Yurtiçi piyasalarında 540 TL seviyesine kadar çıkan gram altın fiyatı, yılsonunda 440 TL bandına kadar gerilemiş olsa da yılı kazançla kapatmayı başarmıştı. Ardından yeni yılın gelmesiyle birlikte, yılın ilk işlem haftasında arka arkaya sert değer kazançları yaşayan altın, hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında, haftayı sert değer kayıplarıyla kapattı. Altındaki sert dalgalanmalar ve sert değer kayıpları sonrasında uzman isimler, ons altını ve gram altını değerlendirdi. Ekonomi piyasalarında oluşan ortak fikirde, ABD tahvil faizlerinin ve toparlanma emareleri gösteren dolar endeksinin etkisiyle altın fiyatlarında düşüş yaşandı. Bu düşüşler ile birlikte küresel piyasalarda ons altın 1.850 dolar bandının altına sarktı, yurtiçi piyasalarda gram altın ise 438 TL seviyesini gördü. Yeni işlem haftasında altının seansları hangi seviyeden açacağı merak ediliyor.

Gün İçinde Ons Altın %3,5 Değer Kaybetti

Altın fiyatlarına küresel piyasalarda en büyük etkiyi, ABD Senato seçimleri sağladı. ABD kanadında, demokratlar Senato’da çoğunluğu ele aldı ve bununla birlikte harcama ve borçların artacağı beklentisi güç kazandı. Bu beklentiyle birlikte Hazine tahvil kazançları değer kaybetmeye başlayınca altın da buna paralel olarak küresel piyasalarda sert değer kaybetti. Bu değer kayıpları ile birlikte günü 1.914 dolar seviyesinde açan ve gün içinde en yüksek 1.918 dolar seviyesini test eden ons altın, daha sonra 1.828 dolar seviyesine kadar geriledi. Gün içinde %3,5 oranında değer kaybeden ons altına bağlı olarak yurtiçi piyasalarda gram altın da 438 TL bandına kadar geriledi.

Eren Can Umut Altın Hareketliliğini Değerlendirdi

Altın fiyatlarında düşüş eğilimi ile yaşanan sert dalgalanmaların ardından, A1 FX Araştırma Müdürü Eren Can Umut altın değerlendirmelerini dile getirdi. Umut, altındaki düşüşlere kesin olarak bir neden gösteremediklerini belirtirken, bu dalgalanmaları teknik açıdan yorumlayabileceklerini fakat yine de ABD kanadında gerçekleşen Senato seçimlerinin etkisiyle toparlanan dolar endeksinin düşüşlere neden olarak gösterilebileceğini belirtti. Umut, altının yeniden yükseliş trendine girmemesi halinde bir satış baskısı ile karşılaşabileceğini ifade etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan sert değer kayıpları sonrasında, hafta arasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.847,71 dolar – satış 1.848,17 dolar
  • Gram altın alış 438,11 TL – satış 438,21 TL
  • Çeyrek altın alış 712,00 TL – satış 722,20 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.843,40 TL – satış 2.878,30 TL

Yorum Yap