1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Kaybettiği Değerleri Geri Almaya Başladı

Serbest ekonomi piyasalarında, altın fiyatları sert düşüşler ile geçen haftanın ardından, Şubat ayının ikinci işlem haftasında yükseliş eğilimine girdi. Dün altın fiyatlarında yukarı yönlü başlayan hareketlilik, hafta ortasında da devam etti. Dün yurtiçi piyasalarda 420 TL seviyesini test eden gram altın ve küresel piyasalarda 1.845 doları test eden ons altın, yeni günde de yükseliş eğilimini korudu.

Altın Kaybettiği Değerleri Geri Almaya Başladı

Altın fiyatları küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak hareket etmeye devam ediyor. Altın açısından oldukça kötü geçen Ocak ayının ardından, hem ons altın hem de ons altına paralel olarak gram altın, Şubat ayının gelişiyle birlikte aslında yükseliş sinyalleri vermişti. Yeni ayın ilk gününde yönünü yukarı çeviren altın, bu yükselişin devamını getiremeyince, kalan günlerde altın yeniden düşüşe geçmişti. Yaşanan değer kayıpları ile birlikte ons altın son 2 ayın dip noktasını görmüş, yurtiçi piyasalarda da gram altın 410 TL bandının altında kalmıştı. Ancak Şubat ayının ikinci haftasının gelmesiyle birlikte altın fiyatlarında yeniden yukarı yönlü bir hareketlilik başladı. Yatırımcılar, bu hareketlenmelerin de geçici olabileceği endişesindeyken, haftanın üçüncü işlem gününün açılışında da altın güne yükseliş ile başladı. Gram altın 10 Şubat Çarşamba gününe, 419 TL seviyelerinde giriş yaptı ve 420 TL seviyelerini test etmeyi sürdürdü. Altın fiyatları için hafta boyunca, haber akışları takip edilecek.

Demokratlar Kritik Tarihi 22 Şubat Olarak Belirledi

Altın fiyatlarındaki güncel yükselişte, en etkili faktör ABD Başkanı Joe Biden’ın yaptığı açıklamalar ve demokratların yardım çeki çalışmaları oldu. Biden, ekonominin çok ısınabileceği uyarılarını dikkate almayarak, görevinin ilk dönemlerinde mali teşvik paketi adına çalışmalarına devam etti. Öte yandan Biden destekçisi demokratlar da 1.400 dolarlık yardım çekleri için çalışmalarını hızlandırdı. Biden yaptığı açıklamalar ve demokratların çalışmaları sonrasında, mali teşvik paketi için kritik tarih 22 Şubat 2021 olarak belirlendi. Gelen habere göre, demokratlar o tarihte mali teşvik paketini Temsilciler Meclisi’nde oylamaya sunacak.

Gram Altın Yeniden 420 TL Seviyesini Test Ediyor

ABD kanadında yaşanan bu gelişmeler ile birlikte ons altın son 2 ayın dip noktasından yükselişe geçerek yeniden 1.845 dolar etrafında fiyatlanmaya başladı. Öte yandan ons altına paralel olarak yurtiçi piyasalarında gram altın, Şubat ayına 453 TL seviyesinde girmişti ve geçen sürede 410 TL bandının altına sarkmıştı. Ons altın fiyatındaki yükselişin etkisiyle, dolar/TL kurunun sınırladığı gram altın da yeni günde 420 TL seviyelerini test etmeye başladı. Gram altın fiyatlarındaki yükseliş, hafta başından bu yana %2 seviyesinde kaydedildi.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta ortasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.842,69 dolar – satış 1.842,95 dolar
  • Gram altın alış 419,25 TL – satış 419,31 TL
  • Çeyrek altın alış 685,00 TL – satış 699,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.730,00 TL – satış 2.772,00 TL

Yorum Yap