1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Kazançlarını Yeni Haftada Geri Veriyor

Küresel ekonomi piyasalarında düşüş eğiliminde bulunan ons altın ve yurtiçi piyasalarda da benzer eğilimler gösteren gram altın, Ocak ayı sonlarında birbirine paralel hareket etmekten ayrışarak farklı yönlerde harekete başlamıştı. Ons altın ile gram altın arasındaki bu hareket ayrışmasının ardından, dolar/TL kurunun da etkisiyle yeni haftada altın fiyatları, paralel olarak düşüş eğilimini korudu. Yatırımcılar altın fiyatlarının yükselip gösterip göstermeyeceğini merak ediyor, analistler beklenti ve yorumlarını dile getiriyor.

Altın Kazançlarını Yeni Haftada Geri Veriyor

Geçtiğimiz yıl yatırımcıların güvenli liman tercihleri ile birlikte Covid-19 salgınından destek bulan altın, yılı %25 oranında değer kazancı ile kapattıktan sonra, 2021 yılı için yatırımcıları yükseliş beklentisine sokmuştu. Fakat altın, bu beklentileri haftalarca karşılayamadı ve düşüş eğiliminden çıkamadı. Altın fiyatları, 6 haftalık süreçte 4 haftayı değer kayıpları ile kapattıktan sonra geçtiğimiz haftayı hafif değer kazancı ile kapatarak, yatırımcıları yeniden umutlandırdı ancak altındaki bu yükseliş uzun soluklu olmadı ve altın fiyatları yeniden düşüşe geçti. Küresel piyasalarda ons altın ve yurtiçi piyasalarda gram altın, 2021 yılında yıl boyunca paralel hareket etmişti ve bu paralel hareketlilik 2021 yılında da devam etmişti. Ancak Ocak ayı sonlarında ons altın ve gram altın hareketlilikleri, ayrışmaya başlamıştı. Bu ayrışma, Şubat ayı boyunca da kademeli olarak devam etti ancak Şubat ayının üçüncü işlem haftasına girilirken, gram altın ve ons altın yeniden paralel hareket etmeye başladı.

Altındaki Düşüşlerin Etkenleri

Altın, Şubat ayının üçüncü işlem haftasına düşüş eğiliminde giriş yaptıktan sonra gün içinde yatay seyre geçti. Altının yatay seyretmesinde ise küresel aşı çalışmaları ve Covid-19 salgınındaki vaka sayıları etkili oldu. Aşı programlarında yoğunluk başladı ve vaka sayılarında azalma başladı. Çalışmalar ile birlikte kazançlarının büyük bir kısmını geri veren gram altın, 8 Şubat haftasındaki seviyelerine geriledi. Son 4 haftalık süreçte, ABD’deki vaka sayılarındaki artış en düşük seviyeye geriledi. Öte yandan Hindistan’da Covid-19 ölümlerinde azalma oldu ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkesinde 15 milyon kişiye aşı uygulandığını duyurdu. Bu gelişmeler ile birlikte altın, düşüş eğilimini yatay seyirde korudu.

Altından Beklentiler Ne Yönde?

Yurtiçi piyasalarda gram altın, dolar/TL’deki düşüş eğiliminden destek bularak yatay seyrini korudu. Öte yandan küresel gelişmelere bağlı olarak düşüş eğilimini yatay seyirde koruyan ons altın için, Commonwealt Bank Of Australia Analisti Vivek Dhar, yorumlarını dile getirdi. Dhar, ABD tahvil getirilerinin, zayıflayan doların ve enflasyon riskinin dengelenmesi beklentileri ile birlikte, ons altının önümüzdeki aylarda yeniden 1.900 dolar seviyesine kadar yükseleceğini öngördüklerini ifade etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ilk işlem gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.816,99 dolar – satış 1.817,25 dolar
  • Gram altın alış 406,80 TL – satış 406,86 TL
  • Çeyrek altın alış 665,00 TL – satış 685,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.711,00 TL – satış 2.752,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir