1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Neden Yükselmiyor, Uzman İsim Yanıtladı

Küresel piyasalarda ABD kanadında yaşanan gelişmeler altın fiyatları üzerindeki etkinliğini sürdürürken, yurtiçi piyasalarda dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkan faizi sabit tutma kararı altın fiyatlarında etkili oldu. Merkez Bankası’nın faizleri serbest bırakması ile birlikte, altın fiyatlarındaki dalgalanmalar devam ediyor.

Altın Neden Yükselmiyor, Uzman İsim Yanıtladı

Hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda geçtiğimiz yıl son 10 yılın zirvesine ulaşan altın, küresel gelişmelere ve yurtiçi piyasalarda atılan ekonomi adımlarına bağlı olarak hareketliliğini sürdürüyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde düşüşe geçen ve yeni yılın başlarında sert yükselişler yaşayan altın, geride kalan 3 haftada dalgalı seyrini korudu. Fiyatlarda salınımlar yaşayan altın, daha sonra küresel piyasalarda ABD kanadından yapılan açıklamalara bağlı olarak değer kaybeden dolar karşısında yükselişe geçti ve yurtiçi piyasalarda da Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutması ile birlikte değer kaybeden dolar/TL kuru karşısında yükselişe geçti. Fakat orta vadede yatay seyirde giden altın, bu gelişmelerin ardından yükselişe geçtikten sonra yine dalgalanarak fiyat dengelemesi yaşadı. Altın fiyatlarında devam eden yatay seyir ve hafif dalgalı hareketler sonrasında yatırımcılar dikkatini uzmanlardan gelen yorumlara çevirdi. Birçok analist ve uzman geçtiğimiz yılın özellikle son çeyreğinde, altının 2021 yılında da değer kazanmaya devam edeceğini dile getirmişti. Altın beklenen performansı yılı ilk 3 haftasında gösteremeyince altın yatırımcıları da endişelenmeye başladı. Ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu da yaptığı altın paylaşımları ile yatırımcılara seslendi.

Altın Hafif Dalgalı Seyrini Sürdürüyor

Altın hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda yeni yılda geçen 3 haftalık sürede koruduğu dalgalı seyrini, bu hafta da sürdürdü. Haftaya yükseliş ile başlayan ve hafta içinde 444 TL seviyesine kadar yükselen gram altın, daha sonra yine düşüşler yaşadı ve haftanın son işlem gününde 443 TL seviyesinde seyretti. Küresel piyasalarda ons altın ise dalgalı seyrettiği üçüncü işlem haftasında, son işlem gününde 1.855 dolar etrafında fiyatlandı. Analistlere göre altın fiyatlarında dalgalı seyrin devam etmesindeki en büyük etken, ons altının direnç bölgesini henüz kıramamış olması.

Şatıroğlu Haftaya Ons Altının Direnci Kırmasını Bekliyor

Ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu, altın fiyatlarında beklenen yükselişin bir türlü başlamamasının sebebinin, ons altında gerçekleşmeyen çıkış olduğunu iddia etti. Twitter üzerinden yorumlarını ve analizlerini paylaşan Şatıroğlu, ons altının direncinin kıramayarak sıkışmaya devam ettiğini ifade etti ve önümüzdeki hafta bu direncin kırılmasını beklediğini söyledi. Ons altının 8 saatlik ortalamanın üstünde kalmasının olumlu olduğunu ifade eden Şatıroğlu, ons altının 1.875 dolar seviyesinin üzerinde bir gün kalmasının önemli olduğunu vurguladı.

Güncel Altın Fiyatları

Haftanın son işlem gününde yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.850,30 dolar – satış 1.850,81 dolar
  • Gram altın alış 440,59 TL – satış 440,70 TL
  • Çeyrek altın alış 717,00 TL – satış 728,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.857,00 TL – satış 2.896,00 TL

Yorum Yap