1. Ana Sayfa
 2. Altın
 3. Altın Ons

Altın Ons

Altın Ons, uluslar arası piyasa içerisinde altının birim üzerinden değerinin standart ölçülerle belirlenmesini ifade etmektedir. Altın Ons gram altın üzerinden hesaplanır ve sonrasında ülkeler kendi içlerinde diğer altınların hesaplamasını yaparlar. Altın Ons ve diğer altın türleri ile ilgili yatırımcıların veya bu alana ilgi duyanların merak ettikleri her şeyi Eko Sayfa olarak bu yazımız içerisinde sizler adına derledik.

featured

Altın Ons kavramı, uluslar arası piyasa içerisinde bir ölçü birimi olarak da adlandırılabilmektedir. Dünya ekonomi piyasası içerisinde altın değeri Ons birimleri üzerinden hesaplanmaktadır.

Altın Ons birimi, 3.103 olarak bilinmekte olup bir gramın bu değer üzerinden hesaplanması gerekmektedir. Gramaj üzerinden bu birim baz alınarak hesap yapılmakta ve altın değerinin standardizasyonu yapılmaktadır.

Ons dünya ülkelerinin her birinde OZ olarak tanımlanmaktadır. Bu kavram, altın piyasasının Avrupa ülkelerinden başlayarak hemen her ülkede ortak bir değer üzerinden belirlenmesini sağlamaktadır.

Ons Birimi Nasıl Ortaya Çıktı?

Ons biriminin ortaya çıkması, Avrupa’nın Orta Çağ dönemlerine dayanmaktadır. Fakat çıkış itibariyle İngiltere ve Amerika kökeninden çıkarak Avrupa’ya uzanmış ve günümüzde global bir hal almıştır.

Fransa üzerinden dünya ülkelerine uzanmakta olan Ons biriminin ilk kullanılmaya başladığı zamanlarda 28,349 tutarlarında hesaplanmaktaydı. Günümüzde daha doğru ölçümlerin yapılabilmesi için bu değerler değişmiştir.

Altın Ons Fiyatları Neye Göre Değişir?

Altın Ons fiyatlarının değişme kriterleri, uluslar arası bir standart olması nedeniyle tüm dünya ekonomisi ile ilgili olmaktadır. Bunun yanı sıra uluslar arası gündemlerin siyasi meseleleri de altın fiyatlarını değiştirebilmektedir.

Uluslar arası piyasaya bağlı olarak yerel gündemlerin de değişkenlikleri belirleyici olmaktadır. Ülke içi siyasi meseleler, seçim gündemleri ya da askeri hareketlilikler altın gündemini en çok belirleyen yerel konular olarak bilinmektedir.

Ülkeler arasında yaşanan çatışmalar ya da anlaşmazlıkların yanı sıra olumlu değişimler de altın fiyatlarını değiştirebilmektedir. Bu durum yatırımcılar için olumlu ya da olumsuz olabilmektedir.

Altın fiyatları döviz kurları ile ilgili olarak da değişkenlik göstermektedir. Dolar ya da Euro gibi dünya ekonomisine yön veren para birimleri üzerinden düşüşler ya da yükselmeler olabilmekte ve beraberinde altın değişimleri de bu kurları etkileyebilmektedir.

Gram Altın ve Ons Altın Farklılıkları Nelerdir?

Gram altın ve Ons altın farklıkları, yatırımlar için önemli olmakla birlikte şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Ons altın uluslar arası olmakta gram altın ise yerel piyasa içerisinde yer almaktadır.
 • Ons altın uluslar arası piyasalardan daha büyük ölçüde ve daha uzun süreli etkilenirken, gram altın yerel piyasadan etkilendiği için daha az sürede değişim görmektedir.
 • Ons altın etkileri daha kalıcı olduğu için kar oranları da daha kalıcıdır. Gram altında ise ani değişiklikler olması yatırımcılarda zarar durumlarına neden olabilmektedir.

Bu farklılıklar ile beraber yatırım şekilleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Uzun vadede kar talep edenler Ons altın tercihinde bulunurken kısa süreli yatırımlar için gram altın daha belirleyici olabilmektedir. Bunun yanı sıra yatırımların uluslar arası yapılması durumunda da seçimler Ons altın üzerinden yapılabilmektedir.

Gram Altında Sertifikalandırma Önemli Midir?

Gram altında sertifikalandırma yapılması, altının uluslararası standartlara uygun olarak kullanılması nedeniyle önemli olmaktadır. Gram altın alacak olan müşterilerin paketin üzerinde yer alan sertifika ile yatırım güvencesini sağlayabilmektedirler.

Gram altın genellikle yatırım amacıyla kullanıldığı için herhangi bir kazanç kaybının olmaması önemlidir. Bu nedenle Türkiye piyasası içerisinde geçerliliğini korumakta olan sertifikalı altınların tercih edilmesi hem alım hem de satım işlemlerinde yatırımcılara avnataj sağlayabilecektir.

Gram Altının Diğer Altın Türlerine Göre Nasıl Avantajlar Sağlar?

Gram altının diğer altın türlerine göre sağladığı avantajlı durumlar yatırım süreçleri ile ilgili olmakla birlikte şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Tam ya da yarım altında eski basım ya da yeni basım gibi tarih problemleri olurken gram altında böyle bir durum söz konusu olmamaktadır.
 • Sertifikalar ile altın alım satımları güvence ile yapılabilmektedir.
 • Küçük olması nedeniyle kolaylıkla saklanabilir ve kontrol edilebilir.
 • Bankalar üzerinden de alım satım işlemleri yapılabilir.

Tüm bu avantajlar sayesinde yatırım piyasası içerisinde altın alım satımları gram altın üzerinden yapılmaktadır. Buna ek olarak altınların alım satımlarında da zarar etme olasılığı düşük olması nedeniyle tercih edildikleri bilinmektedir.

Gram Altın Satışı Nasıl Yapılır?

Gram altının satışının yapılması, çeyrek ya da yarım altının satış yöntemleri ile aynı olmaktadır Herhangi bir kuyumcu ya da altın bozan döviz bürosundan gram altın satışı yapmak mümkün olmaktadır. Üstelik standart bir satış bedeli olması nedeniyle her şehirde aynı tutarlar üzerinden satış yapılma garantisi de bulunmaktadır.

Gram altın kuyumcuların yanı sıra bankalardaki hesaplar üzerinden de alınıp satılmaktadır. Yatırım hesabı şeklinde açılan altın hesaplarından mesai saatleri içerisinde altın alım satım işlemleri yapılabilmektedir.

Gram altın alım ve satım tutarları birbirinden farklı olmaktadır. Bazı durumlarda alış fiyatı yüksek olurken satış fiyatında herhangi bir yükselme olmamaktadır. Bu nedenle yatırımcıların zarara uğramaması adına piyasaları gram altın üzerinden takip etmeleri önerilmektedir.

Gram altın üzerinden takip edilen piyasalar için yarım ya da çeyrek altın gibi farklı büyüklükteki altınların da alınması ve satılması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle genel altın piyasasındaki takipler gram altın üzerinden sürdürülmektedir.

Gram Altın ve Ons Altın Yatırımlarından Hangisi Avantajlıdır?

Gram altın ya da Ons altın yatırımlarındaki avantajlar, genel anlamda yatırımcının sektörüne ya da yaptığı yatırımın büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Bu yatırımlar arasında uluslararası sektörlerden etkilenen yatırımlar olması halinde Ons altın önerilirken, yerel çaplı yatırımlar için ise gram altın öneri olarak sunulmaktadır.

Gram altın ve Ons altın olarak bilinen bu yatırım türlerinin ortalama olarak kar oranları aynı olmakla birlikte kısa vadede ya da uzun vadede farklılıklar olmaktadır. Ons altın fiyatlarında dalgalanmalar daha uzun soluklu aşamalarda olurken gram altında çok daha ani biçimde değişimler olabilmektedir.

Yatırım yapmak isteyen kişilerin de öncelikli olarak fiyat performanslarını iyi bir biçimde değerlendirmeleri gerekmektedir. Bu değerlendirmeler kapsamında kar oranının yüksek olacağı düşünülen ya da daha yüksek kazançlar sağlanacağı düşünülen yatırım araçları tercih edilebilmektedir.

Yatırım araçları içerisinde gram altın, küçük yatırımlar yapmak isteyenler için de oldukça iyi bir seçenektir. Farklı miktarlarda vadesiz hesaplar üzerinden alım satımı yapılabileceği için büyük kazanımlar getirmese de ciddi bir tasarruf aracı olarak kullanılmaktadır.

Altın Ons Nasıl Alınır?

Altın Ons alımı yaklaşık 31 gram altına karşılık gelen bir tutar olması nedeniyle kuyumcular gibi yerlerden değil altın fonları üzerinden alım satımı yapılan bir altın türü olarak bilinmektedir. Bu nedenle yatırımcıların altın fonlarını takip ederek istedikleri tutarlarda alış yapmaları mümkün olmaktadır.

Altın Ons almak isteyenlerin vadeli hesaplar aracılığıyla bankaları kullanmaları da uygun olmaktadır. Bankalar üzerinden yapılmakta olan alım satım süreçlerinde vadeli hesap uzantıları tercih edilebilmektedir.

Altın Ons, Dolar ve Euro Bazında Nasıl Hesaplanır?

Altın Ons ile farklı para cinslerinin karşılaştırılmalı hesaplanması da tıpkı gram altında olduğu gibi standart bir biçimde sağlanmaktadır. Dolar üzerinden bir hesaplama yapmak isteyenler için dolar miktarının bölüneceği değer 31.10 ile dolar kurunun güncel tutarının çarpıldığında elde edilen tutar olarak bilinmektedir.

31.10 altın ons için standart bir değer olması nedeniyle bu değerde herhangi bir değişiklik olmamakla birlikte, dolar kuru ya da Euro kuru güncel verilerine göre miktarların değişmesi söz konusu olabilmektedir.

Dolar ve Euro her iki değer için de hesaplamalar aynı şekillerde yapılmaktadır. Yalnızca önemli olan altın ons değerinin standart tutarı ve beraberinde değerlendirilmesi gereken güncel kurlar olarak bilinmekte olup kolaylıkla hesaplanabilmektedir.

Ons Altın Fiyatlarında Düşüş ve Yükseliş Ne Zaman Olur?

Ons altın fiyatları üzerinden düşüş ve yükseliş gram altında olduğundan daha farklı şekillerde mümkün olmaktadır. Bu nedenle uluslararası piyasa üzerinden yapılan değerlendirmeler içerisinde arz ve talep dengelerine göre altın fiyatlarında da genel anlamda yükselme ya da düşme olabilmektedir.

Bunların yanı sıra ülkelerde yaşanan kriz ve çatışma durumlarında daha fazla para basılması bu arz ve talep dengesini belirlemekte olan en önemli faktör olarak bilinmektedir. Bir şeyin piyasa içerisinde ne kadar fazla olduğuna bakılarak değerinde de o ölçüde düşme yaşanırken talebin fazla olması nedeniyle azalan üründe de değer yükselişi olabilmektedir.

Altın ons değerlerinin yükselmesi ya da düşmesi ilk olarak büyük güçler olarak değerlendirilen ülkelerin iç siyaseti ile ilgili olmaktadır. Bu ülkelerin ekonomik politikalarında problem olması enflasyon oranlarının yükselmesi gibi durumlar Altın Ons değerlerinde de yükselmeye neden olmaktadır.

Ekonomik anlamda büyük güç olarak bilinen ülkelerin iç siyasetinde durağanlık olduğu durumlarda ise herhangi bir ekonomi hamlesi atılmayacağından ötürü öncelikli olarak altın ve döviz piyasasında bir düşüş meydana gelebilmektedir.

Altın Ons düşüş ve yükseliş durumlarının güncel olarak takip edilmesi gerekmektedir. Çok ani değişiklikler yaşanmasa bile genel anlamda dalgalanmaların takip edilmesi doğru zamanda yatırım yapılabilmesi açısından önemli olmaktadır.

Ons Gümüş Nedir?

Ons gümüş, altın biriminde olduğu gibi bir yatırım aracı olarak kullanılabilmektedir. Ons standart ölçüsü üzerinden bir gram gümüş değerlendirilmekte olup her ülke için farklı tutarlar oluşabilmektedir.

Ons gümüş fiyatlandırmasında da önemli olan ülkelerin para birimleridir. Genel döviz piyasası içerisinde ülkenin para birimi ne kadar değerliyse Ons altın ya da Ons gümüş de o kadar değerli bir biçimde satılabilmektedir.

Ons gümüş alan yatırımcılar altına alternatif olarak gümüşü tercih etmişlerdir. Fakat bu tercih altının tamamen yatırım piyasasından kaldırılmasına değil yalnızca yeni bir yatırım seçeneğinin oluşmasına kaynaklık etmektedir.

Ons gümüş ağırlığı 31.113 gram olarak standardize edilmiş ve para birimleri üzerinden bu gram baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Hesaplama için para birimlerinin güncel kur tutarlarının belirlenmesi gerekmektedir.

XAG olarak bilinen bu yatırım formu, piyasalar içerisinde oldukça fazla talep görmeye başlamıştır. Bu nedenle piyasa içerisinde hızlı değişimleri olan bir yatırım birimi haline gelmeye başlamıştır.

Gümüş yatırımı, altın yatırımının yanı sıra piyasa içerisinde daha yeni olarak bilinen bir yatırım sahası olmasına rağmen pek çok kişiye ciddi kazançlar sağlamaktadır. Aynı zamanda risk faktörü de altın piyasasında olduğu oranlar şeklinde yatırımcılara beyan edilmektedir.

Has Altın Nedir?

Has altın, uluslararası standartlar içerisinde belirlenmiş olan altındır. Ons altının has altın olarak adlandırılmasının nedeni farklı ülkelerde de aynı fiyat üzerinden değerlendirilebilecek şekilde planlanmasından kaynaklanmaktadır.

Has altın, bir gram altın içerisinde ağırlık olarak 31,10 gram bulunmaktadır. Bu gram tutarından çeyrek ya da ayrım altın hesaplamaları da yapılmaktadır. Aynı zamanda ata altın ya da Cumhuriyet altını olarak bilinen altın hesaplamaları da buradan hareketler yapılabilmektedir.

Ons Altın Güncel Tutarları Nasıldır?

Ons altın güncel tutarları, döviz piyasası üzerinden takip edilebilmektedir. Son dönemdeki mevcut değişiklikler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Temmuz 2020 tarihlerinde en düşük: 1.796 TL
 • Ağustos 2020 tarihlerinde en düşük: 1.912 TL
 • Eylül 2020 tarihlerinde en düşük: 1.861 TL

Tüm bu tutarla göz önünde bulundurulduğunda genel bir artış olduğu görülmektedir. Kısmi olarak düşüşler yaşansa da genel altın Ons fiyatlarının ilerleme grafiğine sahip olduğu okunmaktadır. Ekim ayı içerisinde ise yeniden 1.918 TL tutarlarına ulaşması bu grafiğin ilerleyen günlerde de artış göstereceğini işaret etmektedir.

Ons altın tutarlarının nasıl bir yol izleyeceğinin öğrenilmesi için geçmiş dönemlerdeki benzer grafiklerin incelenmesi gerekmektedir. Bu grafikler incelenirken aynı zamanda ulusal ya da uluslararası arenada oluşan gelişmeler ile eşleşme sağlanırsa geleceğe ilişkin altın değerlerine yönelik de etkili ve karlı bir işlem yapılması mümkün olabilmektedir.

Ons Altın Yatırımı Karlı Mıdır?

Ons altın yatırımının kar durumları, yatırımcının piyasa değerlendirmesine göre değişiklik göstermektedir. Altın üzerinden hemen her sektör için yatırım yapıldığı bilinmekte ve oldukça çeşitli yatırımların yapılması söz konusu olabilmektedir.

Altın yatırımlarında genellikle uzun vadede ciddi kazançlar sağlanmaktadır. Yatırım ne kadar uzun süreliyse getirisi de o süre kadar fazla olacaktır. Bununla birlikte kısa sürede de kar sağlandığı bilinmektedir.

Ons altın yatırımcıları kazanç sağlamak adına yatırım yapmadan önce özellikle son 6 ay ya da yıl grafiklerini incelemeleri gerekmektedir. Bu sayede altının piyasa içerisinde nasıl bir dalgalanma geçirdiği belirlenecek ev doğru yatırım zamanına da karar verilebilecektir.

Yatırım yapmak için en doğru zaman aslında piyasanın durgun olduğu zamandır. Piyasada canlılık olması durumunda yapılmakta olan yatırımlar genellikle risk içeren ve olası zararları beraberinde getiren yatırımlar olabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra altın yatırımcılarının hem ülke hem de dünya siyasetini takip ederek yatırımlarını belirlemeleri gerekmektedir. Altındaki yükselişler dünya gündemindeki hareketlerden çok iyi bir biçimde okunabilmektedir.

Altın ve Gümüş Ons Nerelerden Alınır?

Altın ve gümüş ons alınacak yerler, döviz piyasaları olarak bilinmektedir. Forex şirketlerinden herhangi birisi üzerinden altın ya da gümüş ons alımı ya da satışı yapılabilmektedir. Bu araçlar yatırım amacıyla kullanıldığı için alım satım işlemleri de yalnızca yatırım kanallarından yapılabilmektedir.

Bunların yanı sıra altın alım satımı ons değil gram ya da çeyrek olması durumunda ise internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kanalları üzerinden yapılabilmektedir. Özellikle katılım bankaları üzerinden yapılmakta olan bu işlemlerde herhangi bir işlem ücreti ödemeden de yatırım yapmak mümkün olmaktadır.

Bunların yanı sıra daha orta ölçekli ya da büyük olarak bilinin yatırımlar ise genellikle Forex gibi platformlar üzerinden yapılmaktadır. Bu platformlar dahilinde aynı zamanda yatırım danışmanlığı gibi destekler de alınacağı için daha kazançlı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Altın ve gümüş ons almak isteyenlerin yatırım piyasasında hizmet vermekte olan şirketler üzerinden belirli bir ücret karşılığında düzenli yatırım işlemlerini sürdürmeleri mümkün olmaktadır. Bunun için güvenilir sertifikaları bulunan şirketlerin tercih edilmesi sunulan öneriler arasında yer almaktadır.

Altın Ons almak isteyenlerin alım satım süreçlerinde mutlaka piyasa hareketlerini incelemeleri önerilmektedir. Aksi durumda karlı gibi görünen işlemlerde uzun vadede zarar oluşabilirken bu durum riskli bir yatırıma dönüşebilmektedir. Öncelikli olarak yatırımın tarihsel sürecinin incelenerek karar verilmesi daha etkili sonuçların alınmasını sağlayabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap