1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Sakin Geçirdiği Haftayı Sakin Kapattı

Altın hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında, bu yıl oldukça dalgalı grafikler çizdi. Bu dalgalanmaların ardından Aralık ayına sakin giren altın, ay ortalarında yeniden hareketlilik gösterdi ve geride bıraktığımız son haftayı da yine sakin ve yatay seyirde tamamladı. Altında yaşanan hareketlilikler sonrası yatırımcılar, uzman yorumlarını değerlendirdi. Ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş de yatırımcılara altın hakkında tavsiyelerde bulundu ve analizlerini paylaştı.

Altın Sakin Geçirdiği Haftayı Sakin Kapattı

Covid-19 salgını, 2020 yılında hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında fazlasıyla etkili oldu. salgının etkisi ile birlikte hem ons altın hem de gram altın bu yıl tarihi zirvelerini gördü. Daha sonra Kasım ayı itibariyle gelen aşı haberlerine bağlı olarak düşüş hareketleri gösteren altın, öte yandan yaşanan gelişmelere bağlı olarak hareketliliğini sürdürmeye devam etti. Bu kapsamda Aralık ayına sakin giren ve ay ortalarında yeniden dalgalanan altın, Aralık ayı sonlarına doğru yeniden duruldu ve geçtiğimiz haftayı da yatay seyirde kapattı. Altının dalgalı fiyat grafikleri çizmesi sonrasında yatırımcılar, yönünü uzmanlardan gelen altın değerlendirmelerine çevirdi. Bu kapsamda ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş de altın yatırımcılarına tavsiyelerde bulundu ve altına ilişkin analizlerini paylaştı.

Gram Altın Haftayı Dar Bantta Kapattı

Yurtiçi piyasalarında gram altın haftaya hareketli başlangıç yaparak 462 TL seviyesinden giriş yapmıştı. Geçtiğimiz hafta yaşanan yoğun haber akışının etkilerinin azalması ile birlikte altın fiyatlarındaki dalgalanmalar da azaldı ve altın haftayı sakin geçirdi. Bununla birlikte hafta boyunca dar bantta seyreden gram altın, 462 TL ile giriş yaptığı haftada aşağı yönlü hareketlerinde 457 TL seviyesine kadar geriledi. Daha sonra dengelenen gram altın, haftayı da hafif yükseliş eğiliminde ve 458 TL seviyesinde kapattı. Uzmanlara göre altının yukarı yönlü artış eğilimini ise dolar kurunun zayıflaması frenledi. Merkez Bankası’nın faiz artırımı açıklaması ile birlikte dolar/TL kuru 7,53 seviyelerine kadar geriledi ve haftayı 7,58 seviyesinde kapattı. Dolardaki bu zayıflık ile birlikte altın da fiyatlarını sınırlandırdı. Öte yandan gram gümüş ise hafta kapanışını 6,28 TL seviyesinden yaptı.

İslam Memiş Kendi Yatırım Tercihini Açıkladı

Altın fiyatı yıl boyu artış göstermiş ve Kasım ayı itibariyle düşüşe geçmişti. Bu düşüşler birçok yatırımcı için bir alım fırsatı oluşturdu ve yatırımcılar, altın fiyatlarının tekrar yükselip yükselmeyeceğini merak etmeye başladı. Bu kapsamda ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş de yatırımcılara altına ilişkin tavsiyelerde bulundu ve altın fiyatlarını değerlendirdi. Öte yandan İslam Memiş, kendi yatırım tercihlerini de açıkladı. Memiş, Youtube’da kendi kanalında yaptığı paylaşımlarda, gram altının kısa vadede 480 TL seviyesine çıkacağını beklediğini söyledi. Bu konuda yatırımcılara çağrıda bulunan Memiş, yılsonu öncesinde altına yatırım yapmanın mantıklı olduğunu belirtti ve kendisinin yatırım tercihini dolardan yana değil, altından yana kullandığını açıkladı.

Güncel Altın Fiyatları

Hafta kapanışının ardından, hafta arasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.878,97 dolar – satış 1.880,18 dolar
  • Gram altın alış 458,36 TL – satış 458,65 TL
  • Çeyrek altın alış 742,60 TL – satış 750,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.024,00 – satış 3.070,00

Yorum Yap