1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Sıkıştığı Aralıktan Hangi Yönde Çıkacak?

Ekonomi piyasalarında altın fiyatları için yatırımcılar gündemde ABD Merkez Bankası (Fed) açıklamalarını beklemeye koyuldu. Piyasalarda oluşan beklentide Fed Başkanı Jerome Powell’ın yeni bir garanti vereceği ve alım programının devam edeceği maddeleri yer alıyor. Bu beklentiler ışığında fiyat sıkışıklığı yaşayan altın için, hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda yatırımcılar uzmanlardan gelen yorum ve analizleri değerlendirmeye alıyor.

Altın Sıkıştığı Aralıktan Hangi Yönde Çıkacak?

Geçtiğimiz yılı %25 oranında değer kazancı ile tamamlayan ve yeni yıla da sert değer artışıyla giriş yapan altın, yılın ilk ayında düşüş eğilimine girdi. Düşüş eğiliminde bulunan altın, küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak yönünü tayin ederken, şimdilerde fiyat sıkışıklığı yaşayan altın için Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar beklenmeye başladı. Powell’ın yeni bir garanti vermesi ve alım programının devam edeceğini açıklaması bekleniyor. Bu beklentiler eşliğinde yatay seyirde devam eden altından, beklentiler doğrultusunda kararlar çıkması halinde bir yükseliş gözlemleneceği düşünülüyor. Zira altın, geçtiğimiz yıl boyunca doların zayıflamasından güç alarak değer artışı yaşamıştı ve Powell’ın bu minvaldeki açıklamalarının, dolara olan güveni biraz daha azaltacağı ve bunun da piyasalara yansıyacağı düşünülüyor. Altın fiyatları için küresel piyasalardaki gelişmeler takip edilecek.

Frappel Açıklamalar ile Birlikte Altının Yükselebileceğini Belirtti

Bir süredir ekonomi piyasalarının gündeminde yer alan mali teşvik paketine ilişkin ilk resmi adımlar atıldıktan sonra küresel piyasalarda altın yükselişe geçmişti. Daha sonra cumhuriyetçi adaylardan pakete ilişkin itiraz gelince, paket askıya alınmış ve neler olacağı beklenmeye başlamıştı. Dün ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamalarında, mali teşvik paketinde değişikliğe gidileceğini belirtti. Biden’ın açıklamaları sonrasında ABC Bullion Küresel Genel Müdürü Nicholas Frappel de ons altın beklentisinin yükselebileceğini ifade etti. Frappel, açıklamalar sonrasında ons altın için yeni hedefin 1.875 dolar seviyesi olabileceğini vurguladı. Frappel’e göre ons altın 1.840 doların üzerinde kalmaya devam eder ve net bir kırılma yaşarsa fiyatını 1.875 dolar seviyesinin üzerine çıkarabilir.

Karadağ Ons Altın İçin Beklenen Gelişmeleri İşaret Etti

Yurtiçi piyasalarda altına ilişkin yorumlarını dile getiren Gedik Yatırım – Yatırım Danışmanı Eda Karadağ; Çin, AB ve ABD kanadında yeni yıl itibariyle başlayan kısıtlama çalışmalarının altın için olumlu etkenler olabileceğinin altını çizdi. Karadağ açıklamasında, altının kısa vadede mali teşvik paketine ilişkin gelişmeleri beklediğini ifade etti. Karadağ, küresel piyasalarda altın fiyatları için ayrıca 27 Ocak Çarşamba günü TSİ 22.30’da başlayacak olan Fed Başkanı Powell’ın konuşmasının da etkili olacağını ifade etti. Karadağ ayrıca ons altın için mevcut durumda 1.850 dolar seviyesinin destek bölgesi olarak takip edileceğini belirtti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.852,49 dolar – satış 1.852,91 dolar
  • Gram altın alış 438,07 TL – satış 438,19 TL
  • Çeyrek altın alış 714,00 TL – satış 724,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.845,00 TL – satış 2.881,00 TL

Yorum Yap