1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Son 10 Yılın En Kötü Ocak Ayını Yaşıyor

Fed açıklamalarının etkisiyle birlikte güçlenen dolar karşısında değer kaybı yaşayan altın, 2021 yılının ilk ayında beklenen yükseliş performansını bir türlü gösteremedi. Altın fiyatlarında kademeli olarak başlayan değer kayıplarını birçok yatırımcı alım fırsatı olarak değerlendirmişti ancak altın son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını gösteriyor. Öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın ise son 6 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Altın Son 10 Yılın En Kötü Ocak Ayını Yaşıyor

Altın, geçtiğimiz yıl özellikle de Covid-19 endişesi ile birlikte ciddi ölçülerde değer kazandıktan sonra, 2020’nin Kasım ayı başlarından itibaren kademeli olarak değer kayıplarına geçmişti. Altındaki değer kayıpları sert bir şekilde gerçekleşmeyince, yatırımcılar da bu düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirmişti. Geçtiğimiz yılın son haftalarında düşüş eğilimini koruyan altın yılı her ne kadar %25 oranında değer kazancı ile tamamlamış olsa da 2020’yi düşüş eğiliminde kapattı. Daha sonra yeni yılın ilk gününde sert değer kazanan altın için durumlar iyi gitmedi ve Ocak ayı boyunca altın kademeli düşüşünü sürdürdü. Son olarak ABD Merkez Bankası (Fed), faiz artırımına gitmeyerek para politikasını güçlendirdi ve faizleri sabit tuttu. Bununla birlikte değer kazanan dolar karşısında altın bir kez daha değer kaybetti. Böylelikle altın, son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını sergilemiş oldu. Henüz Ocak ayı sonlanmadı ancak analistlere göre kalan günlerden sonra da altın için 2021 yılının Ocak ayı en kötü performansı ile kayıtlara geçecek. Bir diğer taraftan yurtiçinde de gram altın, son 6 ayın düşük seviyesine kadar geriledi.

Fed Toplantısından Hangi Kararlar Çıktı?

Çarşamba günü gerçekleştirilen Fed toplantısında, Fed Başkanı Jerome Powell, 120 milyar dolarlık varlık alım programının devam edeceğini dile getirdi. İstihdam ve enflasyonda kayda değer veriler elde edilene kadar bu programın süreceğini söyleyen Powell, ayrıca alım miktarının değişmesi için biraz zamana ihtiyaç olduğunu söyledi ve Fed’in varlık alım programında bir azaltma olmayacağını ifade etti. Bu açıklamalar ile birlikte altın, düşüş eğilimini hızlandırdı ve böylece sade 2021 yılında %3 değer kaybetti. Bu değer kayıpları sonrası altının Ocak ayı performansı, 2011 yılından bu yana kaydedilen en kötü performans oldu.

İnfo Yatırım Altın Analizi

Altındaki büyük değer kayıpları sonrasında İnfo Yatırım, altın analizini paylaştı. Paylaşımda, altına ilişkin teknik analizlere yer verildi. Analizde, dün 1.831 dolar seviyesini test eden ons altın için İnfo Yatırım direnç noktalarının sırasıyla 1.856 dolar, 1.875 dolar ve 1.900 dolar olarak takip edileceğini belirtirken, destek noktalarının da 1.832 dolar, 1.816 dolar ve 1.800 dolar olarak takip edileceğini belirtti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrası haftanın son işlem günüde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.861,63 dolar – satış 1.862,06 dolar
  • Gram altın alış 436,98 TL – satış 437,07 TL
  • Çeyrek altın alış 709,00 TL – satış 720,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.829,00 TL – satış 2.867,00 TL

Yorum Yap