1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Son 4 Yılın En Kötü Ayını Geçirdi

Küresel ekonomi piyasalarında, oldukça verimli şekilde geride kalan 2020 yılının ardından, 2021 yılının altın için nasıl geçeceği merakla bekleniyordu ve yeni yılın ilk iki ayı geride kaldı. Yeni yılda bekleneni veremeyen ons altın, son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansının ardından, son 4 yılın en kötü performansıyla da Şubat ayını geride bıraktı.

Altın Son 4 Yılın En Kötü Ayını Geçirdi

2020 yılında Covid-19 salgınının tüm ekonomi piyasalarını etkilemesi ile birlikte, Mart döneminde çakılmalar yaşayan altın, daha sonra yıl boyunca kademeli olarak değer artışları kaydetti ve neticesinde altın 2020 yılını %25 kazançla kapattı. Kademeli ve sürekli olarak geçtiğimiz yıl artış gösteren altın, değer kazançları ile yatırımcıların dikkatini daha fazla çekmeyi başardı ve altın taleplerinde de gözle görülür bir artış yaşandı. Olumlu ve verimli geçen 2020 yılının ardından, 2021 yılında da altından yükselişler bekleniyordu ancak geçtiğimiz yılın sonlarında ilaç firmaları tarafından üretilen aşı haberlerinin gündeme gelmesi ile birlikte altın fiyatlarında düşüşler başladı ve bu düşüşler 2021 yılının ilk iki ayına da yansıdı. Değer kayıplarına başlayan ve 2020 yılının tersine grafik çizen altın, son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını sergiledikten sonra, genel tabloda da son 4 yılın en kötü ayını geride bıraktı. Şubat ayını da verimsiz geçiren altın için analistlerin birçoğu yine de yaz aylarında yükselişler bekliyor.

Gram Altın Fiyat Sıkışıklığı Yaşıyor

Küresel piyasalarda dolar, önemli para birimleri karşısında güç kazanmaya başladı. Dolardaki yükselişleri tetikleyen en önemli faktör ise ABD Hazine tahvil faizlerindeki beklenenden yüksek gelen artışlar oldu. Bununla birlikte güç kaybeden ons altına karşı yurtiçi piyasalarda gram altın ise güçlenen dolar/TL kuru ile birlikte fiyat sıkışıklığı yaşamaya başladı. Böylece ons altın 2016 yılının Kasım ayından bu yana en kötü aylık performansını sergilerken, gram altın da 435 TL ile başladığı Şubat ayını 414 TL seviyesinde kapatmış oldu.

Ons Altın Mart Ayına Yükselişle Başladı

Ons altın, kötü geçen Ocak ayının ardından Şubat ayına 1.855 dolar seviyesinde giriş yapmıştı. Şubat ayının son işlem gününde sert değer kayıpları yaşayan ons altın ayı 1.720 dolar seviyesinde kapatabildi. Böylece ons altın, Şubat ayında %5 oranında değer kaybı yaşamış oldu. Ancak ons altın, Mart ayına ise yükselişler ile giriş yaparak yatırımcılarını bir kez daha heyecanlandırdı. Geçtiğimiz haftayı, haftalık bazda %4 oranında değer kaybıyla kapatan ons altın, yeni haftaya %0,95 oranında yükseliş ile başlamış oldu.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.746,00 dolar – satış 1.746,33 dolar
  • Gram altın alış 408,30 TL – satış 408,38 TL
  • Çeyrek altın 668,00 TL – satış 685,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.665,00 TL – satış 2.749,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir