1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Sonunda Bekleneni Vermeye Başladı

Ekonomi piyasalarında, Şubat ayında başlayan hareketliliklerin etkileri devam ediyor. Şubat ayının ilk gününde başlayan sert yükselişler, ons altın adında ikinci haftada da devam etti. Küresel piyasalarda ons altın, ABD kanadında yaşanan gelişmelere bağlı olarak yükseldi, yurtiçi piyasalarda ise gram altın dolar kurunun seyrine bağlı olarak yatay seyirde kalmaya devam etti ve hafif yükseliş gösterdi. Altın fiyatlarının yükselmeye devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Altın Sonunda Bekleneni Vermeye Başladı

Küresel ekonomi piyasalarında, Ocak ayı birçok yatırım varlığı için pek de iyi geçmedi. Zira Ocak ayında, özellikle değerli metaller kanadında büyük değer kayıpları yaşandı ve bu değer kayıplarına damgasını vuran ise altın oldu. 2011 yılından bu yana en kötü Ocak ayı performansını geride bırakan altın, Şubat ayının hemen başında gösterdiği sert yükseliş ile yatırımcılarını heyecanlandırmış olsa da yeni ayın ilk haftasının kalan günlerinde yeniden değer kaybetmeye başladı ve altın yatırımcıları da yeniden endişeli havaya girdi. Herkes altın fiyatlarının yükselip yükselmeyeceğini, yükselirse ne zaman yükseleceğini merak ederken, haftanın ikinci işlem gününde ons altın nihayet yönünü yukarı çevirdi. Bununla birlikte son iki ayın dip noktasında fiyatlanan ons altın, yeni günde ABD kanadında yaşanan gelişmelere bağlı olarak yeniden yükselişe geçmiş oldu. Yurtiçi piyasalarında gram altın da ons altına bağlı olarak yükseldi ancak değer kazançlarını sınırlı tuttu.

Biden’ın Altına Etkisi

Küresel piyasalarda ons altın fiyatı, kötü performans ile geride kalan Ocak ayının ardından, Şubat ayında da düşüşlere devam edince, son 2 ayın dip noktasına kadar gerilemişti. Ancak ABD mali teşvik paketine ilişkin olarak Başkan Joe Biden’ın yaptığı açıklamalar, altın kanadında beklentileri artırdı ve buna bağlı olarak yeni günde ons altın yukarı yönlü harekete geçti. Bir diğer yandan yurtiçi piyasalarda gram altın da ons altına paralel olarak yükseldi ancak dolar/TL’deki yatay seyrin etkisi ile birlikte bu yükselişlerini sınırlı tuttu. Gün içinde gram altın 421 TL seviyesini test etti.

Ons Altın 2 Ayın Ardından Toparlanmaya Başladı

Ons altındaki umutlu bekleyiş, bugün itibariyle daha da güçlenmeye başladı. Zira ons altın son olarak 5 Ocak 2021 tarihinde kazanç serisini sonlandırmıştı ve o tarihten bu yana yaklaşık %6 oranında değer kaybetmişti. ABD kanadında yapılan Covid-19 salgınına karşı mali teşvik paketi açıklamaları sayesinde, ons altın 5 Ocak tarihinden bu yana en büyük değer kazancı serisine girmeye hazırlanıyor. Ons altın fiyatı, ABD tahvil faizlerinin ve doların yükseliş etkisi ile birlikte yaşadığı düşüşün ardından 1.840 dolar seviyelerine kadar yükselerek toparlanmaya başladı.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ikinci gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.845,38 dolar – satış 1.845,72 dolar
  • Gram altın alış 421,00 TL – satış 421,10 TL
  • Çeyrek altın alış 687,00 TL – satış 701,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.740,00 TL – satış 2.776,00 TL

Yorum Yap