1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Yatay Girdiği Haftada Hareketlenmeye Başladı

Son 10 yılın en kötü fiyat performansı ile Ocak ayını geride bırakan altın, Şubat ayına sert yükseliş denemesiyle giriş yapmış olsa da Şubat ayının ilk haftasında düşüşünü korudu. Ancak Şubat ayının ikinci işlem haftasına girilirken altın fiyatlarında da hareketlilikler başladı. ABD kanadında Janet Yellen’ın açıklamaları ile birlikte yeni haftaya yatay seyirde giren altın, gün içinde yükselişe geçti.

Altın Yatay Girdiği Haftada Hareketlenmeye Başladı

Küresel piyasalarda ons altın, haftalardır düşüş eğiliminde bulunuyor. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru başlayan düşüş grafikleri, 2021 yılının ilk ayında, ay boyunca devam etti ve altın ilk ayda %6 oranında değer kaybetti. Yatırımcılarını bir hayli endişelendiren altın, daha sonra Şubat ayına sert yükselişle giriş denemesi yapmış olsa da bu eğilimini koruyamadı ve kısa sürede yönünü yeniden aşağı çevirdi. Altın fiyatlarında devam eden düşüş eğilimi, geçtiğimiz haftanın kapanış gününde ons altın kanadında kırılmış olsa da yurtiçi piyasalarında gram altın, ons altına değil, dolar/TL kuruna paralel hareket etti ve düşüşlerini korudu. ABD kanadında Jannet Yellen’ın açıklamaları ile birlikte, altın Şubat ayının ikinci işlem haftasına yön arayışında, yatay seyirde giriş yaptı. Altındaki hareketlilik yatırımcıları yeniden heyecanlandırmış olsa da altın fiyatlarındaki hafif dalgalı seyir devam ediyor. Altın, yatay giriş yaptığı Şubat ayının ikinci haftasında, gün içinde yükselişe geçti.

Janet Yellen Konuşmasında Neler Söyledi?

Geçtiğimiz haftalarda, Joe Biden’ın ABD Hazine Bakanı adayı olarak konuşma yapan Janet Yellen, Hazine Bakanlığı görevine geldikten sonra, açıklamalarına devam etti. Yellen bir önceki konuşmalarında, ABD ekonomisinin güçlenmesi adına çalışmalarına devam edeceklerini vurgulamış, bununla birlikte dolar güç kazanmış ve altın da güç kaybetmişti. Yellen, güncel konuşmasında Covid-19 virüsüne karşı mali teşvik paketinin uygulamaya koyulması durumunda, ABD’nin 2022 yılında tam istihdam sağlayabileceğini, aksi takdirde hem istihdamda hem de ekonomide yavaş toparlanma adımlarının risk edileceğini ifade etti. Janet Yellen, CBS’e verdiği röportajında, istihdam piyasasındaki dengelerin kaybolmasından korktuğunu dile getirdi.

Sandu’ya Göre Mali Teşvik Paketi Enflasyonu Tetikleyebilir

ABD kanadında, açıklanan maaş verileri ile birlikte, son 2 ayın en düşük seviyesine gerileyen ons altın fiyatları bu aşamada toparlanmaya başladı. Philip Futures Baş Emtia Yöneticisi Avtar Sandu, enflasyonun devasa boyutlardaki mali teşvik paketi ile birlikte daha da tetiklenebileceğini ifade etti. Açıklamalar ve gelişmeler doğrultusunda, ons altın 2021 yılında %5’in üzerinde değer kaybetti ve 1.900 dolar seviyelerinden düşerek 1.800 dolar seviyesinin altına kadar geriledi. Bununla birlikte ons altın, yeni haftaya da yatay giriş yaptı.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ilk işlem gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.812,75 dolar – satış 1.813,07 dolar
  • Gram altın alış 412,19 TL – satış 412,27 TL
  • Çeyrek altın alış 672,00 TL – satış 683,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.678,00 TL – satış 2.714,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir