1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın Yatırımcılarının Gözü Kulağı Analistlerde

Altın Yatırımcılarının Gözü Kulağı Analistlerde

Elinde altın bulunanlar, potansiyel altın yatırımcıları, düğün sahipleri, büyük ve küçük ölçekli yatırımcılar, altın fiyatlarındaki dalgalanmalar devam ederken uzmanlardan gelen her türlü yorum ve analizi dikkatle araştırıyor. Yurtiçi piyasalarında gram altın dolar kurundan bulduğu destekle düşüşlerini kısıtlasa da küresel piyasalarda ons altın fiyatlarında yaşanan değişiklikler, gram altına da yansıyor. Bu kapsamda Kitco analisti Anna Golubova da bugünkü köşesinde altın fiyatlarının ilerleyen günlerde nasıl yön belirleyeceğine dair yorumlarını paylaştı.

Altın Yatırımcılarının Gözü Kulağı Analistlerde

Yurtiçi piyasalarda gram altın ve diğer altın fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Ekonomi yönetiminin attığı adımlar ve yönetimde yaşanan değişimler, politika yapıcılarının yaptığı açıklamalar ve yorumlar, Covid-19 salgınındaki vaka sayıları ve virüse karşı geliştirilen aşı haberleri gibi birçok etken yurtiçi piyasalarında altın fiyatlarının yön belirlemesinde etkili oluyor. Öte yandan küresel gelişmelerde ise ons altın fiyatı etkileniyor. Küresel piyasalarda yaşanan olaylar ve gelişmelerle birlikte yönünü belirleyen ons altın, beraberinde yerel piyasalardaki altın fiyatlarını etkiliyor. Hal böyle olunca dalgalı seyreden altın fiyatları karşısında yatırımcılar, uzmanlardan ve analistlerden gelen her türlü değerlendirme ve yorumu dikkatle inceliyor. Alım satım veya bekleme pozisyonları için yönünü belirlemeye çalışan altın yatırımcıları için bir değerlendirme de Kitco analisti Anna Golubova’dan geldi. Golubova bugünkü köşesinde, altın fiyatlarının ilerleyen dönemlerde izleyebileceği rotaları değerlendirdi.

Altınının Güçlenmesindeki Etkenler

Ons altının, 1.850 dolar seviyesindeki sağlam destek bölgesini tekrar kazanmaya çalıştığını belirten analist, altın fiyatının daha sonraki adımlarının çok daha önemli olacağını vurguluyor. Yurtiçi piyasalarda olduğu gibi küresel piyasalarda da altın fiyatları Aralık ayına sağlam bir giriş yaptı ve geçtiğimiz hafta altının ons fiyatında 1.800 dolar seviyesinin altındaki satış yoğunluğunun ardından, fiyatlar iyileştirme ve toparlanma işaretleri göstermeye başladı. Şubat vadeli işlemleri, haftaya göre yaklaşık yüzde 3 oranında bir artışla şu sıralar 1.838 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analiste göre, bu haftanın ons altındaki destekleyici unsurları; ABD dolarının zayıflaması, teşvik paketlerinin oluşturduğu umutlu hava ve rekor seviyelerdeki Covid-19 vaka sayıları oldu.

Peter Hug: “Altın Bunu Hak Etmedi”

Kitco Metals Küresel Ticaret Direktörü Peter Hug, önümüzdeki hafta altın bazında takip edilecek en önemli gelişmenin, altının ons başına 1.850 dolar seviyesini aşıp aşmayacağı olduğunu dile getirdi. Peter Hug, ons altın fiyatlarındaki düşüşün hak edilmediğini ve ons altının Aralık ayının ilk haftasında da bu sebeple yükselişe geçtiğini dile getirdi. LaSalle Vadeli İşlemler Grubu kıdemli piyasa stratejisti Charlie Nedoss, ons altının şu sıralar geçen hafta gördüğü en yüksek seviyelerde işleme alındığını dile getirdi.

Gelen Açıklamalar ve Yorumlar Sonrası Yurtiçi ve Küresel Altın Fiyatları

Kitco Metals analisti Anna Golubova’nın yaptığı değerlendirmeler, Peter Hug’ın yorumları ve Charlie Nedoss’un açıklamaları sonrasında yurtiçinde ve küresel piyasalarda güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.836,40 dolar – satış 1.836,76 dolar
  • Gram altın alış 461,33 TL – satış 461,41 TL
  • 22 ayar bilezik alış 421,00 TL – satış 423,00 TL
  • Yarım altın alış 1.496,40 TL – satış 1.517,70 TL
  • Çeyrek altın alış 748,20 TL – satış 757,70 TL
Yorum Yap

Yorum Yap