1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Yeni Günde Beklenen Yükselişi Gösterdi

Küresel piyasalarda uzun süredir değer kaybeden ons altın ve yurtiçi piyasalarda gram altın, yeni günün gelmesi ile birlikte toparlanmaya başladı. Haftaya yatay giriş yapan altın, yeni günde değer kazanarak yatırımcılarını yeniden heyecanlandırmayı başardı. Gram altın aslında güne düşüşle başlamıştı ancak 408 TL bandında kadar yükseldi ve bu fiyat önceki kapanışın %2,4 üzerinde bulunuyor.

Altın Yeni Günde Beklenen Yükselişi Gösterdi

Haftalardır küresel piyasalarda düşüş eğiliminde bulunan ons altın, dün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşması sonrasında bugün değer artışı yaşadı. Öte yandan Avrupa Bölgesi’nde enflasyonun ve ABD tüketici güven endeksinin takip edileceğini ifade eden analistler, ons altında yeni gündeki artışın, Fed Başkanı Powell’ın sunduğu para politikası raporundan destek aldığını belirtti. Küresel piyasalarda emtia varlıkların ve değerli metallerin yükseliş göstermesinin, enflasyonist baskı oluşturması tehdidi ile yükselişe geçen ons altın için analistlere göre şimdi aşağı yönlü destek noktası 1.760 dolar seviyesindeyken, yukarı yönlü direnç bölgesi ise 1.820 dolar seviyesinde bulunuyor. ABD mali teşvik paketinin yakın dönemde onaylanacağı yönündeki beklentiler güçlendi, buna bağlı olarak dolar küresel piyasalarda değer kaybetti ve ons altın da 1.800 dolar desteğinin üzerine yeniden çıktı. Ons altındaki yükselişe paralel olarak, yurtiçi piyasalarda gram altın da yeniden 410 TL seviyesini test etmeye başladı.

Ons Altın Fiyatını Destekleyen Unsurlar

ABD Başkanı Joe Biden, Covid-19 yardım paketi adımlarını hızlandırdı ve paketin Kongre’den yakın dönemde geçme beklentileri arttı. Bu adımlar ile birlikte analistlere göre enflasyon endişesi yeniden gündeme geldi ve yatırımcılar yeniden altına yöneldi. Altında artan talep, fiyatta da artış getirdi. Bir diğer yandan Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde, borçlanma maliyetlerinde yaşanan artışlardan rahatsızlık duyduğunu net bir şekilde ifade etti ve bu açıklama da altındaki yükselişi destekledi. Altın fiyatları için kısa vadede gözler Fed Başkanı Powell’ın, Senato Bankacılık Komitesi’ne yapacağı sunumda olacak.

Ahlatcı Yatırım Altın Analizini Paylaştı

Altında yeni günde değer artışları yaşanması ile birlikte, Ahlatcı Yatırım altın analizini paylaştı. Analizde, dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları sonrasında ilk tepki olarak altında alımların başladığı belirtildi. Ayrıca analizde Ahlatcı Yatırım, tepki alımlarının devam etmesi durumunda 1.822 dolar seviyesinin hedef bölge konumunda olacağını ifade etti. Öte yandan satış baskısı yaşanması durumunda ise 1.805 dolar ve 1.800 dolar seviyelerinin destek noktası olarak takip edileceği ifade edildi. Ancak tepki alımları devam ederse, analistlere göre 1.820 ve 1.840 dolar seviyeleri direnç bölgeleri olarak takip edilecek.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.807,35 dolar – satış 1.807,71 dolar
  • Gram altın alış 408,48 TL – satış 408,54 TL
  • Çeyrek altın alış 667,00 TL – satış 685,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.659,00 TL – satış 2.739,00 TL

Yorum Yap