1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Yeni Günde Sert Yükselişine Devam Ediyor

Yeni yılın ilk işlem haftasında, belirsizliklerin devam etmesine bağlı olarak piyasalarda artan endişeler, altın fiyatlarını destekledi. Artan endişelere bağlı olarak, yatırımcıların güvenli liman yöneliminde de artış yaşandı ve bununla birlikte küresel piyasalarda ons altın, yurtiçi piyasalarında da gram altın yükselişine devam etti. Böylece yeni yılın ikinci gününde de altın, yukarı yönlü eğilimini korudu ve ilerleyen günlerde altın fiyatlarında haber akışları takip edilecek.

Altın Yeni Günde Sert Yükselişine Devam Ediyor

2020 yılında ekonomi piyasalarına Covid-19 salgını damgasını vurdu. Salgının etkisi neredeyse tüm yıl boyunca devam etti ve bu da altın fiyatlarına yansıdı. Yeni yılın yaklaşmasına doğru geçtiğimiz yılın son çeyreğinde gelen aşı haberleri, altın fiyatlarında düşüşe yol açmıştı. İlaç şirketlerinin arka arkaya geliştirdiği etkili aşıları açıklamaları sonrasında altın fiyatlarında yaşanan gevşemeler, yılsonuna kadar devam etti. Fakat yeni yılın başlaması ile birlikte, salgına ilişkin belirsizlikler de yeniden gündeme geldi. Öte yandan ABD başkanlık koltuğunda yaşanan değişim de ekonomi piyasalarındaki belirsizliği destekleyen bir başka unsur oldu. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak küresel piyasalarda ons altın ve ons altında paralel olarak yurtiçi piyasalarında gram altın, yeni yılda tekrar yükseliş eğilimine girdi. Yılın ilk işlem haftasını yükselişle açan altın, haftanın ikinci gününde de yükselişini sürdürdü ve gün içinde ons altın 1.940 dolar seviyesini aşarken, gram altın da 460 TL seviyesini test etti.

Zayıflayan Dolar Altını Beslemeye Devam Ediyor

Küresel piyasalarda zayıflayan dolar karşısında altın, yılbaşı öncesine kadar hafif hareketli yükselişler sergiliyordu. Yeni yılın gelmesi ile birlikte altındaki hafif yükselmeler, yerini sert yükselişlere bıraktı ve küresel piyasalarda ons altın 1.942 dolar seviyesini gördü. Öte yandan yurtiçi piyasalarında gram altın da 460 TL seviyesini gördü. Artan belirsizlikler karşısında doların zayıflamaya devam etmesi, altın fiyatlarını besledi ve yatırımcılar uzmanlardan gelen altın yorumlarına değerlendirmeye aldı. Yatırımcılar, yılın ilk günlerinde başlayan sert yükselişlerin, yıl boyunca devam edip etmeyeceğini merak etmeye başladı.

Ahlatcı Yatırım Altın Analizini Paylaştı

Altın fiyatlarında yaşanan sert yükselişler sonrasında, Ahlatcı Yatırım altına ilişkin analizini paylaştı. Analizde, altın fiyatlarında zayıflayan dolara değinildi. Ayrıca analizde altın fiyatları için ilerleyen günlerde, ABD’de açıklanması beklenen Aralık ayı imalat PMI endeksinin takip edileceği belirtildi. Ahlatcı Yatırım analizinde, yeni yılda altında alıcılı işlemlerin yoğunluklu olarak görüldüğü ve düşüş trendinin kırıldığı belirtildi. Analizdeki teknik incelemede ise ons altının 1.914 dolarlık destek bölgesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda, 1.941 ve 1.952 dolarlık direnç bölgelerine hareket etmesinin beklendiği vurgulandı. Ayrıca analizde, piyasadaki olası satış baskısı sonrası destek bölgesinin 1.900 dolar olarak izleneceği belirtildi.

Güncel Altın Fiyatları

Haftanın ikinci gününde de yaşanan sert yükselişler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.941,95 dolar – satış 1.942,41 dolar
  • Gram altın alış 461,87 TL – satış 461,98 TL
  • Çeyrek altın alış 748,50 TL – satış 763,50 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.989,30 TL – satış 3.040,30 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir