1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Yeni Haftaya Sert Yükselişle Başladı

Geçtiğimiz hafta hafif yükseliş eğiliminde seyreden ve haftayı düşüş hareketi ile kapatan sarı maden, yeni haftaya sert yükselişle başladı. ABD mali teşvik paketinde sağlanan anlaşma ve Covid-19 virüsünün mutasyona uğraması ile birlikte alınan yeni kararlar, ons altında %1 oranında artışa neden oldu. Bu yükseliş ile birlikte ons altın fiyatı hafta başında 1.900 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Altın Yeni Haftaya Sert Yükselişle Başladı

Geçtiğimiz hafta görüşmeleri süren ve önce anlaşma yolunda olumlu sinyaller gelen ABD mali teşvik paketine ilişkin, ABD Senatosu’nda cumhuriyetçi ve demokratların 900 milyar dolarlık pakete imza atması sonrasında altın fiyatlarında artış başladı. Öte yandan İngiltere’de uygulamaya konulan aşı haberlerinden sonra, virüsün mutasyona uğraması ile %70 oranında daha hızlı bulaşıcılığa ulaşması, beraberinde yeni kararları getirdi. Bu haber ile birlikte birçok Avrupa ülkesi yeniden seyahat yasaklarını devreye soktu. Küresel anlamda hareketlilikler yaşanırken, Türkiye de birçok ülke ile seyahat yasaklarının devreye sokulduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika uçuşlarının durdurulduğunu açıkladı. Yapılan açıklamalar ve gelen haberler sonrasında küresel piyasalarda ons altın %1 oranında artış göstererek 1.900 dolar seviyesinin üzerine çıktı, yurtiçi piyasalarda ise gram altın 470 TL seviyesine ulaştı.

Mutasyon, Güvenli Limana Talebi Yeniden Artırdı

2020 yılı boyunca etkisini sürdüren ve Kasım ayında gelen aşı haberleri ile azalan salgın endişesi, değerli metallere olan yönelimi azaltmıştı. 2021 yılına az bir zaman kala, ekonomi piyasalarında yerli ve yabancı yatırımcıların, yeni pozisyonları yeni yıla bırakacağı düşünülürken, gelen mutasyon haberleri değerli metallere yönelimi yeniden artırdı. Piyasalarda artan endişe ile birlikte yatırımcıların riskten kaçarak güvenli limana yönelmesi, sarı madene olan talebi artırdı ve artış beraberinde altın fiyatlarında yükselişi getirdi. Öte yandan ABD Senatosu’nda mali teşvik paketine ilişkin, cumhuriyetçi temsilcilerin lideri Mitch McConel’in yaptığı açıklama ile tarafların anlaşmaya vardığının ilanı, güvenli limana olan yönelimi destekledi. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta yükseliş trendine giren altın fiyatları yeni haftaya sert yükselişle başlamış oldu.

Uzmanlar Altında Değer Artışı Öngörüyor

Altın fiyatlarında, küresel haber akışına bağlı yaşanan artışlar sonrası analistler, altın yorumlarını paylaştı. Bu kapsamda Çinli broker şirketi Huatai Futures, mali teşvik paketinden çıkan olumlu karar ile birlikte borsa yatırım fonlarında, altın cinsi varlıklarda çıkışların yavaşlayacağını ve piyasaların altını yeniden seveceğini ifade etti. Ons altında yeni haftada gözlenen %1 artış ile birlikte, bu yılın başından bu yana ons altın %25 oranında değer kazanmış oldu. Öte yandan dolar endeksi de 90 puanın üzerine çıkarak 90,49 puan seviyesine ulaştı.

Güncel Altın Fiyatları

Küresel piyasalarda yaşanan yoğun gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.895,50 dolar – satış 1.895,99 dolar
  • Gram altın alış 470,23 TL – satış 470,35 TL
  • Çeyrek altın alış 762,20 TL – satış 769,20 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.044,40 TL – satış 3.065,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir