1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Yeni Yıla Sert Yükselişle Başladı

2020 yılının sonlarında altın fiyatlarının yeni yılda hangi yönde hareket edeceği merakla bekleniyordu. Zira altın geçtiğimiz yılın son çeyreğinde, yıl boyunca topladığı değerlerin bir bölümünü geri vererek değer kaybı yaşamıştı. Bu değer kayıplarına rağmen altın, son on yılın en iyi performansını sergilemiş ve yılı olumlu görüntüde geride bırakmıştı. Yeni yıl ile birlikte altın değer artışlarına kaldığı yerden devam etti ve yeni haftaya hızlı yükselerek başladı.

Altın Yeni Yıla Sert Yükselişle Başladı

Geride bıraktığımız yılda altın, hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında yıl boyunca değer artışı yaşadı. Bu artışların bir bölümünü yılın son iki ayında geri veren altın, yeni yıla değer artışı ile giriş yaptı. Küresel piyasalarda ons altın yeniden 1.920 dolar seviyesinin üzerini görürken, yurtiçi piyasalarda da gram altın tekrar 450 TL seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Altındaki fiyat yükselişlerinde ise zayıflayan doların etkisi oldu. Dolar yeni yıla sert değer kaybı yaşayarak girdi ve haftayı 7,36 TL seviyesinden açtı. Dolardaki bu değer kaybı, altın fiyatlarına değer artışı olarak yansıdı. Hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında, yatırımcılar zayıflayan dolar karşısında değer saklama aracı olarak tercihini güvenli liman altından yana kullandı. Artan talep ile birlikte hem ons altın hem de gram altın yeni yıla hızlı yükselişlerle başladı.

Dolar Zayıflayınca Altın Değerini Artırdı

Türk Lirası yeni yılın ilk işlem haftasına, dolar karşısında yaklaşık %1 değer artışı ile başladı. Bu değer artışına küresel piyasalarda ons altın %1,70’lik değer artışı ile karşılık verirken gram altın da fiyatını 455 TL seviyelerine çıkararak tepki verdi. Altın fiyatlarında yaşanan değer artışlarına ilişkin JPMorgan yayınladığı raporda, bu yükselişlerin henüz başlangıç olduğunu vurguladı. JPMorgan raporuna göre altın, 2012 yılından bu yana düşük performanslar göstererek değer artışı yaşadı ve aynı rapora göre bu aşamadan sonra altın, daha yüksek performanslar göstererek değer artışı yaşayacak. Sadece zayıflayan doların değil, JPMorgan’ın paylaştığı rapor da altın fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu.

JPMorgan Yetkilisi Yeni Yıl Beklentisini Açıkladı

ABD merkezli bankacılık devi JPMorgan analistleri tarafından paylaşılan raporda, altın için işlerin tersine dönmeye başladığı iddia edildi. JPMorgan konuya ilişkin olarak “Eğer altın rallisinin yeni başladığını düşünüyorsanız, hazırlıklı olmalısınız. Yanlış bir zamanlama ile yapılan yatırımı tersine döndürmek nesiller boyu sürebilir” ifadelerine yer verildi. JPMorgan yetkilisi Kerry Craig, altın fiyatlarındaki hareketliliklerde öncelikli olarak Covid-19 salgınının ve virüse karşı üretilen aşıların etkisinin takip edileceğini belirtti. Craig’e göre ekonomik sarsıntılar 2021 yılının özellikle ilk çeyreğinde devam edecek.

Güncel Altın Fiyatları

Yeni yılın ilk haftasında yaşanan değer artışı sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.924,45 dolar – satış 1.924,78 dolar
  • Gram altın alış 456,42 TL – satış 456,55 TL
  • Çeyrek altın alış 739,90 TL – satış 755,90 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.955,30 TL – satış 2.996,30 TL

Yorum Yap