1. Anasayfa
  2. Altın

Altın Yeniden Yükselişe Geçebilecek Mi?

Altın fiyatları 2020 yılında gördüğü tarihi zirvenin ardından kademeli olarak düşüşe geçti ve 2021 yılının ilk ayını, son 10 yılın en kötü performansı ile geride bıraktı. Küresel piyasalarda dolardaki düşüşlere paralel olarak gerileyen ons altın karşısında, yurtiçi piyasalarda da gram altın düşüş eğilimini korudu ve son ayların en düşük seviyesine indi. Fakat İngiltere merkezli Standard Chartered bankasına göre altındaki yükseliş 2021 yılında devam edecek.

Altın Yeniden Yükselişe Geçebilecek Mi?

Küresel piyasalarda dolar, uzun bir süredir düşüş eğiliminde bulunuyor. Normal şartlarda, küresel piyasalarda değer kaybeden dolar karşısında yatırımcıların tercihi güvenli liman altın olurdu ancak bu süreçte yaşanan düşüşlerde, dolara duyulan güven azalmasına rağmen ons altın fiyatlarında bir yükselme, hatta yatay seyir görülmedi ve dolara paralel olarak ons altında da düşüşler yaşandı. Ons altındaki bu düşüşler karşısında yurtiçi piyasalarda gram altın da düşüşe geçti ve tarihi zirvesinin ardından son ayların en düşük noktasına geriledi. Gram altın 2020 yılında gördüğü 540 TL’lik tarihi zirvesinden bir hayli uzakta bulunuyor. Yatırımcılar, son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını sergileyen ve düşüş trendine devam eden altın için bir hayli endişeli. Zira uzmanlar daha önce yaptığı tahminlerde altının 2021 yılında yükselmeye devam edeceğini öngörmüştü ancak bu yükseliş bir türlü gelmedi, aksine altın yönünü aşağıya çevirdi. Fakat İngiltere merkezli Standard Chartered bankası, altının 2021 yılının ikinci çeyreğinde yeniden rekor seviyelere yükseleceğine inanıyor.

Cooper’a Göre Altın Yeniden Yükselişe Geçecek

Küresel piyasalarda ons altın, geride kalan Ocak ayından sonra Şubat ayına hızlı bir giriş yapmış olsa da bu tutumunu koruyamadı ve düşüşlerini sürdürdü. Bununla birlikte ons altın, kendisi için belirlenen güçlü direnç seviyelerini aşamayınca, 1.835 dolar etrafında fiyatlanmaya başladı. Analistlere göre ons altın kısa vadede her ne kadar kazançlarını koruyamayarak yatırımcısına kaybettirmiş olsa da orta – uzun vadede yatırımcısına kazandırmaya devam edecek. Standard Chartered bankasından uzman isim Suki Cooper, yayınladığı raporda altının yükseliş dönemine yeniden geçeceğini belirtti.

Cooper’a Göre Yılın İkinci Çeyreğinde Altın Rekor Kıracak

Suki Cooper’a göre Şubat ayına hızlı giriş yapan ancak daha sonra yeniden yönünü aşağıya çeviren altını yılın ikinci çeyreğinde rekor seviyeler bekliyor. Cooper’a göre piyasaların bu grafikte devam etmesi durumunda, yılın ikinci çeyreğinde ons altın 2.070 dolar seviyesindeki tüm zamanların en yüksek seviyesini aşmayı başaracak. Cooper, ons altının ikinci çeyrek ortalama fiyatının 2.075 dolar, ilk çeyrek ortalamasının da 1.930 dolar seviyesinde olacağını iddia etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler ve gelen açıklamalar sonrasında, güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.811,43 dolar – satış 1.811,93 dolar
  • Gram altın alış 414,75 TL – satış 414,84 TL
  • Çeyrek altın 676,00 TL – satış 687,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.696,00 TL – satış 2.733,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir