1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın Yön İçin Gündem Maddelerini Bekliyor

Altın Yön İçin Gündem Maddelerini Bekliyor

Yurtiçi ve küresel piyasalarda altın fiyatları, dalgalı hareketliliğine etki edecek gündem maddelerini bekliyor. Gelişen gündem maddeleri ile birlikte altın fiyatları da yönünü belirleyecek. Yurtiçi piyasalarda AB Liderler toplantısı, 24 Aralık PPK toplantısı gibi gelişmeler beklenirken, küresel piyasalarda ABD’den gelebilecek olan teşvik paketi ve aşı haberleri bekleniyor. Gelen haber akışları ile birlikte altın fiyatları hangi yönlü hareket edecek bilinmiyor.

Altın Yön İçin Gündem Maddelerini Bekliyor

2020 yılının sonlanmasına sayılı günler kaldı ve finansal piyasalarda gündem maddeleri, sarı maden fiyatlarını belirleyecek. Altın yıl boyunca sürdürdüğü yükseliş hareketini Kasım ayında frenlemişti ve düşüş eğilimi göstermişti. Hızla düşen altın fiyatlarında ekonomi yönetimindeki değişimlerin dolar kuruna etkisi, ons altın fiyatındaki düşüşler, küresel piyasalarda gelen aşı haberleri etkili olmuştu. Ardından Aralık ayı itibariyle altın fiyatları yönünü yeniden yukarı çevirdi yıl boyunca olduğu gibi Kasım ayından sonra da yükseliş işaretleri göstermeye başladı. Analistler, bu durumda en büyük faktörü gelen aşı haberlerinin etkisinin zayıflaması olarak değerlendiriyor. Zira altın fiyatlarını 2020 yılı boyunca besleyen durum Covid-19 salgını ve bu salgın ile birlikte gelen tedbir ve mücadele uygulamaları olmuştu. Sokağa çıkma yasakları, birçok işletme ve mekanın kapatılması ya da sınırlandırılması ile birlikte finansal piyasalarda ekonomik sarsıntılar başlamıştı. Hal böyle olunca yatırımcılar, Türk Lirası’nda değer kaybı endişesi ile sarı madene yatırım yapmıştı. Artan talep eğrisi ile birlikte, altın fiyatlarındaki yükseliş de tüm zamanların zirvesi olan 540 TL’ye kadar yükselmişti. Kasım ayına gelindiğinde ise altın, değer kayıplarına başladı.

Enflasyon Rakamları Sert Yükseltmişti

Kasım ayını tarihi değer kayıpları ile kapatan altın, Aralık ayı ile birlikte tekrar yönünü yukarı çevirdi. Tarihi zirvesinden yaklaşık 100 TL uzaklaşarak 444 TL seviyesine kadar gerileyen gram altın, son haftada yukarı yönlü hareketler göstererek 462 TL seviyesine kadar yükseldi. Ardından geçtiğimiz günlerde TÜİK’in Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile altın fiyatları 468 TL seviyelerini test ederek gün içinde ani bir yükselme gösterdi fakat bu seviyede tutunamayarak yeniden 462 TL seviyesine kadar geriledi. Gram altın Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklandığı günü, dengesini bularak 466 TL seviyesinde kapattı.

ABD Teşvik Paketi Bekleniyor

Aralık ayının ilk işlem haftası başladı ve ilk günü geride kaldı. İkinci işlem gününde sabah saatlerinde gram altıdaki yükseliş hareketleri devam etti ve şu sıralar 469 TL seviyesinde işlem görüyor. Gelişen gündem maddeleri ile yönünü belirleyecek olan altın için şimdi hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında ABD’den gelebilecek olan teşvik paketi bekleniyor. ABD teşvik paketi görüşmelerinde Covid-19’a karşı 908 milyar dolarlık bir paket gündeme geldi fakat piyasalarda henüz böyle bir adım atılmadı. ABD kanadından atılacak olan bu adım, altın piyasaları üzerinde nasıl bir etki bırakacak, merakla bekleniyor.

Yurtiçinde Güncel Altın Fiyatları

Finansal piyasalar, gündem maddeleri ile birlikte yönünü belirlemeyi bekliyor. Aralık ayının ikinci işlem haftası devam ederken, yurtiçi piyasalarında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Gram altın alış 469,43 TL – satış 469,55 TL
  • 22 ayar bilezik alış 426,50 TL – satış 430,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.041,20 TL – satış 3.064,40 TL
  • Çeyrek altın alış 760,30 TL – satış 769,10 TL
  • Yarım atlın alış 1.520,60 TL – satış 1.538,10 TL
Yorum Yap

Yorum Yap