1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altın Zayıflayan Dolardan Destek Buldu

AB – İngiltere arasındaki Brexit ticaret görüşmelerinde taraflar anlaşma sağladı, karar altın fiyatlarına yansıdı. Öte yandan yurtiçi piyasalarında Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı ile gerileyen dolar da yatırımcıları etkiledi ve yurtiçinde de bu durum gram altına yansıdı. Altın fiyatlarında yaşanan değişimler sonrasında uzmanlar, altına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Altın Zayıflayan Dolardan Destek Buldu

Haftanın son işlem gününde altın fiyatları, yurtiçinde ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak değişiklik gösterdi. Yutiçi piyasalarında Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz artırım kararı sonrasında dolar/TL kurunda sert düşüşler gözlemlenirken, kur fiyatları altına da yansıdı. Öte yandan Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasında görüşmeleri devam eden Brexit ticaret anlaşmasında da taraflar anlaşma sağladı ve bu anlaşmaya bağlı olarak küresel piyasalarda ons altın yön buldu. Geçtiğimiz haftayı dalgalı seyirde kapatan altın, yeni haftaya da dalgalı seyrini koruyarak girmişti. Bununla birlikte haftanın son işlem gününde de yaşanan gelişmelere bağlı olarak dalgalı grafik çizmeye devam eden altın fiyatları sonrasında, analistler ve uzmanlar altını değerlendirdi, yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

Brexit Anlaşması Doları Zayıflattı, Altını Güçlendirdi

ABD kanadında Donald Trump mali teşvik paketine ilişkin onay vereceğini açıkladı ve hafta içinde ons altın fiyatları zayıflayan dolar karşısında değer kazandı. Bu gelişme ile birlikte 1.880 dolar seviyesinin üstünü gören ons altında, AB – İngiltere Brexit anlaşması sonrasıda yeniden bir hareketlilik yaşandı ve ons altın yönünü yeniden yukarı çevirdi. Analistler, Brexit anlaşmasına bağlı olarak, zaten zayıflama eğiliminde olan doların, bu hareketini hızlandırdığını ve doların küresel piyasalarda daha fazla zayıfladığını belirtti. Buna bağlı olarak ise analistler, küresel piyasalarda yatırımcıların, dolar yatırımından yönünü altın yatırımına çevirdiğini dile getirdi. Sarı maden üzerinde artan talepler de bu doğrultuda fiyatlara artış olarak yansıdı. Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, yönünü dolardan altına çeviren yatırımcıların 2021 yılında daha kazançlı çıkacağını iddia etti. Georgia Senatosu’ndan mavi dalga çıkması halinde Edward Moya, altın fiyatlarını mucizelerin beklediğini savundu.

Eda Karadağ Gram Altını Değerlendirdi

Yurtiçi piyasalarda ise Gedik Yatırım – Yatırım Danışmanı Eda Karadağ, gram altına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Öte yandan Karadağ, Brexit anlaşmasınının karara bağlanmasını da önemli bir gelişme olarak ele aldı. İngiltere’nin AB’den ayrılmasının resmiyete kavuşması sonrası ilerleyen günlerde yaşanacak olan gelişmelerin takip edileceğini belirten Karadağ, yurtiçinde ise altın yatırımcılarına “bir süre daha beklemede kalınabilir” tavsiyesinde bulundu. Eda Karadağ, gram altının üst bölgede 460 TL üzerinde kalmayı sürdürdüğü sürece, fiaytını daha da yukarı çıkarmak isteyebileceğini söyledi. Tam tersi durumda 460 TL’nin altında yaşanabilecek bir kırılma içinse Karadağ, uzun pozisyonların artırılabileceğini ifade etti.

Yaşanan Gelişmeler Sonrası Güncel Altın Fiyatları

Küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalarında yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.878,97 dolar – satış 1.880,18 dolar
  • Gram altın alış 456,17 TL – satış 456,46 TL
  • Çeyrek altın alış 741,00 L – satış 748,10 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.029,00 TL – satış 3.075,00 TL

Yorum Yap