1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. Altına Alternatif Gümüş Fonu Oluşturuldu

Altına Alternatif Gümüş Fonu Oluşturuldu

İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan, yatırımcılardan gelen yoğun talep ve sorular üzerine İş Portföy olarak “Serbest Gümüş Fonu” kurduklarını açıkladı. Eraslan, Gümüş Serbest Fonu’nun hafta başından itibaren satışına başlayacaklarını ifade ederek; “Altın çok yükselince yatırımcılar alternatif araçlara yöneldi. Söz konusu yatırımcılar için gümüş bu araçlar arasında yer aldı. Aklımızda yoktu ama gelen talepleri dikkate alarak ‘Gümüş Serbest Fonu’nu oluşturduk.” dedi.

Altına Alternatif Gümüş Fonu Oluşturuldu

Altın yatırımcıları, ekonomi piyasalarındaki dalgalanmalar ve artışlar ile birlikte güvenli limandan başka limanlara yönelmek istedi. Aradıkları limanı gümüşte bulan yatırımcılar, yoğun talep ve sorular ile İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan’ın açıkladığı “Gümüş Serbest Fonu”nun kurulmasına önayak oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eraslan, altına alternatif yatırım aracı arayan yatırımcılardan gelen yoğun talep ile bu oluşumu kurduklarını ve hafta başından itibaren satışına başlayacaklarını duyurdu.

Eraslan: “Türkiye Gümüş Üretiminde Yirminci Sırada”

Tevfik Eraslan, yeni oluşum Gümüş Serbest Fonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İş portföyü Genel Müdürü Eraslan Türkiye’nin gümüş üretimine dair bulunduğu yer ile ilgili açıklamalarında; “Dünyada yılda 31 bin 100 ton üretimi gerçekleştiriliyor. Dünyadaki üretimin %22’si Meksika’da gerçekleşiyor. Üretim büyüklüğü açısından Meksika’dan sonra Peru ve Çin geliyor. Türkiye ise gümüş üretiminde dünyada yirminci sırada bulunuyor. Türkiye’de 2018 yılında 146,1 ton gümüş üretimi gerçekleşti.” sözlerine yer verdi.

Eraslan: “Gümüş Daha da Öne Çıkacak”

Açıklamalarına, gümüşün kullanım alanları ve yüzdelik dilimleri ile devam eden Eraslan; “Tüm dünyada üretilen gümüşün %55’i endüstride, %20’si de mücevherat sektöründe kullanılıyor ve %17,5 civarında da yatırımcılara yönelik külçe işlemi görüyor. Az da olsa çatal – kaşık – bıçak gibi ev eşyalarında da kullanılıyor. Ayrıca elektronik sektörü ve güneş panelleri üretiminde kullanım da söz konusu. Örneğin her güneş panelinde 20 gram civarında gümüş bulunuyor. Bugün yaşadığımız pandemide de gümüş iyonlaması tekniği kullanılıyor. Yani, ilerleyen dönemlerde gümüş daha da öne çıkacak.” dedi.

Eraslan: “Fonun Fiyat Hareketleri %100 Gümüşe Dayalı Olacak”

Tevfik Eraslan, piyasalardaki fiziki gümüşün yetersiz kaldığına dikkat çekti. Eraslan konuyla ilgili; “Gümüş Serbest Fonu’nun toplam değerinin %80’i fiziki gümüş, gümüşe dayalı para ve sermaye piyasası varlıkları, gümüşe dayalı yerli borsa yatırım fonları, gümüşe dayalı yabancı borsa yatırım fonlarına aktarılacak. Gümüş zor erişilen bir değerli maden ve Türkiye’ye düzenli olarak getirmekte sıkıntı var. Fonun fiyat hareketleri %100 gümüşe dayalı olacak.”

Tevfik Eraslan Yatırımcılara Önemli Tavsiyelerde Bulundu

Tevfik Eraslan, Borsa İstanbul’daki yerli bireysel yatırımcı sayısının 1.9 milyon kişiye ulaşmasından oldukça memnun olduklarını ifade etti ve konuyla ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Sosyal medya, eş dost tavsiyesi ile yatırım yapmayın. SPK’dan belgeli danışmanlardan tavsiye alın. Hisse senedine yatırım yapmanın, bir şirkete ortak olma anlamına geldiğini bilerek hareket edin.”

Yorum Yap

Yorum Yap