1. Anasayfa
  2. Altın

Altında Sert Değer Kayıpları Devam Ediyor

Altın son on yılın en kötü Ocak ayını geçirdikten sonra, Şubat ayı başında hızlı bir yükseliş testine girişse de düşüş eğilimini korudu ve yönünü aşağıda tutmaya devam etti. Dolar endeksinin değer kazanması sonrasında, altın fiyatlarındaki düşüş de hızlandı. Küresel piyasalarda ons altın uzun bir süreden sonra 1.800 dolar desteğinin altına sarktı, öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın dolar/TL kurundaki düşüşlerden destek alarak 410 TL seviyesindeki desteğini korudu.

Altında Sert Değer Kayıpları Devam Ediyor

Geçtiğimiz yıl tarihi zirvelerini gören altın fiyatları, 2021 yılında yatırımcıların yüzünü bir türlü güldüremedi. Ağustos 2020 döneminde başlayan ve Kasım 2020 döneminde hızlanan düşüşler, 2021 yılında da devam etti. Altının hızla değer kaybetmesi sonrasında yatırımcılar da endişelenmeye başladı. Birçok yatırımcı ve vatandaş, altının yeniden yükselişe geçip geçmeyeceğini merak ediyor. Altın fiyatlarında Şubat ayının ilk işlem haftasının başında her ne kadar yukarı yönlü bir hareket gözlenmiş olsa da altın bu yükseliş eğilimini koruyamadı ve yükseliş trendine geçiş yapamadı. Düşüşünü sürdüren altın, haftanın son işlem gününe gelindiğinde, düşüşlerini hızlandırdı. Küresel piyasalarda ons altın, dolar endeksinin değer kazanmasıyla birlikte aşağı yönlü ivmelendi ve ons altın uzun bir sürenin ardından 1.800 dolar desteğinin altına geriledi. Yurtiçi piyasalarında gram altın da düşüş eğilimdeydi ancak dolar/TL kurunda oluşan iyimser tablo, gram altın fiyatlarını bir miktar besledi ve gram altın gün içinde 410 TL seviyesindeki desteği korudu.

Altını Yükselişe Geçirebilecek Etkenler Neler?

Doların küresel piyasalarda zayıflama eğilimine girmeden önce, önemli para birimleri karşısında güç kazanmaya başlaması ve aşılama çalışmalarında yol kat edilmesi ile birlikte değer kaybetmeye başlayan ons altın, bu tablo karşısında son 2 ayın en kötü haftasını geride bıraktı. Küresel piyasalarda ons altın, ilk kez 1 Aralık tarihinden bu yana 1.800 dolar seviyesinin altına indi. Gün içinde 1.792 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın, bu bölgede toparlanma mücadelesine girdi. Ancak küresel ekonomilerin toparlanmaya başlaması, enflasyon beklentilerinin artış göstermesi ile birlikte ons altının da yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor.

Vakıf Yatırım Ons Altın Analizini Paylaştı

Ons altın kanadında yaşanan düşüşlerin ardından, Vakıf Yatırım analistleri bir rapor yayınladı ve raporda 1.820 dolar seviyesindeki desteğin kaybedildiği belirtildi. Analistlere göre ons altının 1.820 dolar üstüne çıkamaması durumunda, ilerleyen günlerde ons altında daha fazla değer kaybı yaşanabilir. Vakıf Yatırım analistleri, ons altın için aşağı yönlü takip edilecek olan destek seviyelerini sırasıyla 1.785 ve 1.765 dolar olarak belirledi. Öte yandan yukarı yönlü direnç bölgeleri ise 1.820, 1.865 ve 1.870 dolar olarak takip edilecek.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın son işlem gününde güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.801,62 dolar – satış 1.801,97 dolar
  • Gram altın alış 410,77 TL – satış 410,86 TL
  • Çeyrek altın alış 666,00 TL – satış 679,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.653,00 TL – satış 2.696,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir