1. Anasayfa
  2. Altın

Altında Sert Fiyat Dalgalanmaları Yaşandı

Dolar kurundaki sert düşüşler, altını yerinden etti! Küresel ekonomi piyasalarında haber akışına bağlı olarak sert düşüşler sergileyen doların etkisi ile birlikte küresel piyasalarda ons altın ve yurtiçinde gram altın sert dalgalanmalar yaşadı. Ons altın önce 1.855 dolar seviyesine düştü, ardından 1.870 dolar seviyesine kadar geri yükseldi. Yurtiçi piyasalarda ise gram altın 10 TL’lik değer kaybı yaşadı.

Altında Sert Fiyat Dalgalanmaları Yaşandı

Virüsün mutasyon geçirmesi ile birlikte özellikle Avrupa ülkeleri seyahatlerde ve çeşitli alanlarda yeni önlem adımları atmaya başladı. Bu adımlarla birlikte ekonomi piyasalarında hareketlilikler yaşandı. Bununla birlikte dolarda sert değer kayıpları yaşanırken, bu düşüşler altın fiyatlarında sert dalgalı hareketlere neden oldu. Dün 1.900 dolar seviyesinin üzerini gören ons altın, bugün gün içinde 1.855 dolara kadar geriledi ancak yeniden değer kazanarak 1.870 dolar seviyesinde dengelendi. Öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın ise 10 TL değer kaybederek 470 TL seviyesinden 460 TL seviyesine kadar geriledi. Yaşanan sert dalgalanmalar sonrasında sarı maden yatırımcıları dikkatini uzmanlardan gelen yorumlara çevirdi.

Ons Altın Düştü Çıktı, Gram Altın Sadece Düştü

Küresel piyasalarda dün ons altın yükseliş eğilimine devam ederek 1.900 dolar seviyesinin üzerine kadar çıkmıştı. Fakat yeni günde ons altında sert düşüşler yaşandı ve sabah saatlerinde altın ons başına 35 dolar seviyesinde değer kaybetti. Bununla birlikte 1.855 dolar seviyesine gerileyen ons altın yeninden kaybettiği değerleri topladı ve 1.870 dolar seviyesinde dengelendi. Ons altındaki sert salınımlar, yurtiçi piyasalarda gram altına yansıdı. Sabah saatlerinde doların yükselişine paralel olarak yükselen ve 470 TL seviyesine kadar ulaşan gram altın, daha sonra yine doların 7,70 TL seviyesinin altına sarkmasına paralel olarak değer kaybetti ve 460 TL seviyesine kadar geriledi. Yaşanan sert salınımlar sonrasında İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altındaki dalgalı hareketlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıldırımtürk Altındaki Hareketliliği Değerlendirdi

Mehmet Ali Yıldırımtük, altın fiyatları için ilk takip edilecek olan konunun, ABD mali teşvik paketinin bu hafta içinde onaylanması olduğunu belirtti. Yıldırımtürk mali teşvik paketinin henüz görüşme aşamasındayken altın fiyatlarına yansıdığını ve paketin onaylanması ile birlikte bu yansımanın daha belirgin yaşanacağını ifade etti. Buna bağlı olarak Yıldırımtürk, ekonomi piyasalarında spekülatif atakların yaşanacağını da iddia etti. Öte yandan Yıldırımtürk, altın fiyatlarında yaşanan sert salınımların sebebinin, büyük fonların yaptığı büyük alım – satım işlemleri olduğunu savundu ve artık bir günde ons altında 50 dolar gibi değerlerinin inip çıkmasının normal olarak karşılanmaya başladığını dile getirdi.

Gelişmeler Sonrası Güncel Altın Fiyatları

Gün içinde yaşanan sert dalgalanmaların ardından güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.879,27 dolar – satış 1.879,64 dolar
  • Gram altın alış 461,07 TL – satış 461,16 TL
  • Çeyrek altın alış 748,50 TL – satış 755,70 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.989,10 TL – satış 3.010,50 TL
  • 22 Ayar Bilezik alış 416,86 TL – satış 432,98 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir