1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altında Stabil Düşüşler Yerini Sert Düşüşlere Bıraktı

Üçüncü işlem haftasında düşüş grafiğini sürdüren altın fiyatları, Kasım ayı boyunca bu grafiğini sürdürdü. Tarihi zirvelerin ardından düşüşe geçen altın fiyatları, çizdiği düşüş grafiği ile altın yatırımcılarını hem endişelendirdi hem de sevindirdi. Elinde altın birikimi olan yatırımcılar ve vatandaşlar düşüşlerden dolayı endişelenirken, altın almak isteyen yatırımcılar bu düşüşleri bir fırsat olarak değerlendirdi.

Altında Stabil Düşüşler Yerini Sert Düşüşlere Bıraktı

Elinde altın birikimi olan vatandaşlar ve altın yatırımcıları, faiz artırım kararının çıkması halinde altın fiyatlarında neler olacağını merak ediyordu. Altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi diye bekleyen yatırımcılar, Kapalıçarşı’dan gelen güncel altın fiyatlarının yanı sıra, TCMB’nin Kasım ayı PPK toplantısından çıkacak olan kararı beklemeye başladı.

Toplantıdan faiz artırım kararının çıkmasıyla birlikte sert düşüşe geçen altın fiyatları, elindeki altını satmayı düşünen yatırımcıları endişelendirirken; altın almak isteyen yatırımcılar için bir fırsat olarak değerlendirildi.

TCMB’den Beklenen Faiz Kararı Çıktı

Para Politikası Kurulu, Naci Ağbal öncülüğünde 2020 Kasım ayı toplantısı gerçekleştirdi. Vatandaşlar ve yatırımcılar uzun süredir bu toplantıyı ve sonuçlarını merakla bekliyordu. Düşünülen yönde karar geldi ve faizlerde değişkenlik yaşandı. TCMB politika faizi %15’e yükseldi. Dolar ve altın fiyatlarında karardan sonra düşme yaşandı.

Vadeli Repo Faiz Oranında Değişkenlik

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni yönetiminin ilk ve önemli adımı Para Politikaları Kurulu toplantısında çeşitli kararlar açıklandı. Piyasa beklentisine uygun şekilde TCMB politika faizi %15 yükseldi. Dolar 7.50 seviyesine kadar düştü. TCMB fonlamanın, bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacağını açıkladı.

Vatandaş Altındaki Düşüşle Birlikte Kuyumcuların Yolunu Tuttu

Kasım ayına tarihi seviyelerle giriş yapan altında düşüş devam ediyor. Kasım ayının başlarında rekor seviyelerde hareket eden altın ve dolar fiyatları, küresel ve ulusal piyasalarda yaşanan gelişmelerle birlikte sert düşüşlere geçmişti. Bu sert düşüşler yerini stabil düşüşlere bırakmıştı ve altın fiyatlarındaki düşüş hareketi stabil bir şekilde devam ediyor. Düşüşü fırsata çevirmek isteyen küçük ve büyük ölçekli yatırımcılar ise adeta kuyumculara akın etti! Kuyumcular ise vatandaşlara altın alımı yapmaları konusunda çağrılarda bulundu.

Güncel Altın Fiyat Listesi

TCMB’nin faiz artırım kararı ile güncel altın fiyatları:

  • Cumhuriyet altını alış 3.091,00 TL – satış 3.137,00 TL
  • Tam altın alış 2.980,69 TL – satış 3.039,55 TL
  • Yarım altın alış 1.511,80 TL – satış 1.533,70 TL
  • Çeyrek altın alış 756,10 TL – satış 768,20 TL
  • Gram altın alış 464,39 TL – satış 464,49 TL

Yorum Yap