1. Anasayfa
  2. Altın

Altındaki Düşüş Durmuyor, Ne Kadar Daha Düşecek?

Verimli geçen 2020 yılından sonra altın, 2021 yılına girilirken girdiği düşüş eğiliminden bir türlü çıkamadı ve altın fiyatlarında yaşanan değer kayıpları, Ocak ayı boyunca devam etti. Altın bununla birlikte 2011 yılından bu yana en kötü Ocak ayı performansını sergiledi. Altındaki düşüşler ile birlikte Reddit topluluğunun etkisi ekonomi piyasalarına damga vururken, yatırımcıların güvenli liman endişesi de artmaya başladı. Endişeli yatırımcılar için uzmanlar yorumlarını paylaştı.

Altındaki Düşüş Durmuyor, Ne Kadar Daha Düşecek?

Küresel piyasalarda altın, 2020 yılını oldukça verimli bir şekilde geride bıraktı ve altın geçtiğimiz yılı %25 oranında değer kazancı ile kapattı. Yurtiçi piyasalarında da gram altın geçtiğimiz yılın Ağustos ayında 540 TL ile zirve noktasını görmüştü. Bu noktadan sonra düşüşe geçen altın, düşüş eğiliminden bir türlü çıkamadı ve Aralık ayında düşüşler hızlanmaya başladı. Düşen altın fiyatları karşısında yatırımcılar endişelenmeye başlarken, gözler altın için 2021’e çevrildi. Zira birçok analist ve uzman, altının 2021 yılında yükselişini sürdüreceğini söylemişti ancak altın 2021 yılının ilk ayında resmen çakıldı. Bununla birlikte 2011 yılından bu yana en kötü Ocak ayı performansını gösteren altın için bu kez gözler Şubat ayına çevrildi ancak Şubat ayının gelmesiyle birlikte, altındaki yön değişmedi ve altın düşüşlere devam etti. Gümüş Reddit topluluğunun desteği ile 2 gün içinde %12 değer kazandıktan sonra yeni günde %9 oranında değer kaybedince, altın yatırımcıları da güvenli limanlara karşı endişe duymaya başladı. Uzmanlar, altın yorum ve tahminlerini dile getirdi.

Enver Erkan Ons Altında 1.870 Dolar Seviyesine Dikkat Çekti

Reddit topluluğunun desteği ile sert yükselişe geçen gümüş ile birlikte altın da aslında Şubat ayı başında yönünü yukarı çevirmişti. Ancak topluluğun gümüşe karşı azalan desteği, altına da yansıdı ve altın yönünü tekrardan aşağı çevirdi. Atlındaki düşüşle birlikte, Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan altın tahmin ve beklentilerini paylaştı. Uzman isim, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmelerinde ons altının fiyat yöneliminin 1.870 dolar bölgesindeki dirençte yaşayacağı kırılma sonrası belli olacağını ifade etti.

İslam Memiş: “Altın Düşmeye Devam Edebilir”

Altın fiyatlarındaki düşüş ile birlikte ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş de altına ilişkin fikirlerini dile getirdi. Uzman isim, altında yaşanan bu düşüşlerin düğün yapacak olanlar ve altın borcu olanlar için bir alım fırsatı olduğunu ifade etti. İslam Memiş, ayrıca gram altına ilişkin beklentilerini de paylaştı. Memiş, gram altının 540 TL seviyelerinden 420 TL seviyelerine kadar gerilediğini bu sebeple gerilemenin devam etmesinin şaşırtıcı olmadığını ve 400 TL’ye kadar düşüşlerin sürebileceğini söyledi. Öte yandan Memiş, bu düşüşlerin kalıcı olmadığını düşündüğünü belirtti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta arasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.837,47 dolar – satış 1.837,87 dolar
  • Gram altın alış 423,66 TL – satış 423,73 TL
  • Çeyrek altın alış 691,00 TL – satış 702,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.751,00 TL – satış 2.787,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir