1. Anasayfa
  2. Altın

Altındaki Düşüşler Bir Alım Fırsatı Mı Yarattı?

Altın fiyatları 2021 yılına çok kötü bir başlangıç yapmış olsa da kimi yatırımcılar bu durumdan fazlasıyla memnun oldu. Elinde altın bulunan yatırımcılar endişeye kapıldı ancak altındaki düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendiren yatırımcılar ve altın borcu olan vatandaşlar bu düşüşlerden dolayı düşüşleri fırsata çevirdi. İnegöl Kuyumcular Derneği Başkanı Kani Kont, altındaki düşüşleri işaret ederek vatandaşlara çağrıda bulundu.

Altındaki Düşüşler Bir Alım Fırsatı Mı Yarattı?

Ekonomi piyasaları 2020 yılında oldukça sıra dışı gelişmelere sahne oldu. Zira küresel salgın ile birlikte, yatırımcılar güvenli liman altına yöneldi ve yıl boyunca altın fiyatlarında devasa artışlar yaşandı. Küresel piyasalarda ons altın ve ons altına paralel olarak yurtiçi piyasalarında gram altın, 2020 yılının Ağustos ayında zirve noktalarını gördü. Altındaki artışlar daha sonra yerini düşüşlere bırakmış olsa da altın, 2020 yılını %25 değer kazancıyla kapatmayı başardı. Bu da yatırımcıların dikkatini çekti ve birçok yatırımcı 2021 yılı öncesinde, altındaki yükselişlerin devam etmesi beklentisi ile altına yöneldi. Ancak altın 2021 yılında bekleneni veremedi ve düşüş eğiliminden çıkamadı. Altının değer kaybetmeye başlaması ile birlikte, altın yatırımcıları da endişeye kapıldı ancak altındaki bu düşüş trendi, birçok yatırımcı için bir alım fırsatı oluşturdu. Buna paralel olarak İnegöl Kuyumcular Derneği Başkanı Kani Kont da vatandaşlara çağrıda bulundu. Kont, altın fiyatlarındaki bu düşüşlerin bir alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve altının yeniden yükselişe geçeceğini savundu.

Analistlere Göre Altın Uzun Vadede Sevindirecek

Altın verimli geçirdiği 2020 yılının ardından, 2021 yılının Ocak ayında, son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını sergiledi ve bu düşüşler Şubat ayının ilk haftasında da devam etti. Bununla birlikte ons altın küresel piyasalarda %6 oranında değer kaybederken, gram altın da son 6 ayın en düşük seviyesine kadar geriledi. Bu düşüşler altın borcu olan vatandaşları sevindirdi ancak altın yatırımcıları şimdilerde beklemeye geçti. Uzmanlar ve analistler, 2021 yılında altının yükselmeye devam edeceğini dile getiriyor. Birçok analiste göre, altın uzun vadede kazanç sağlayan bir yatırım aracı ve kısa – orta vadelerde altında bu gibi düşüşler yaşanması olağan bir durum.

Kont’a Göre Altın Daha Fazla Gerilemeyecek

İnegöl Kuyumcular Derneği Başkanı Kani Kont, yaptığı açıklamalarında “Altın geçen yıl tarihi zirvesini görmüştü ve biz de altında bu kadar düşüş yaşanmasını beklemiyorduk” dedi. Covid-19 aşısının da bu düşüşlerde etkili olduğunu belirten Kont, düşüşler yatırımcıları üzse de borcu olanların sevindiğini ifade etti. Kont, uzmanlardan aldıkları bilgiler doğrultusunda, altın fiyatlarının birkaç ay sonra yeniden yükselişe geçeceğini savundu. Kont’a göre altın fiyatları bu seviyelerin daha altına gerilemez.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta arasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.811,00 dolar – satış 1.811,40 dolar
  • Gram altın alış 410,98 TL – satış 411,06 TL
  • Çeyrek altın alış 668,00 TL – satış 682,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.668,00 TL – satış 2.710,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir