1. Ana Sayfa
  2. Altın

Altının Seyri Yeni Günde Yukarıda

Küresel piyasalarda iki aydır yüzü bir türlü gülmeyen sarı maden altın yatırımcıları, dün uzun bir aranın ardından altının günü artıda kapatması ile umutlandı. Altın, beş gündür devam eden satış baskısı ile düşüş eğilimini koruyordu ancak dün, satış baskısı yerini alıcılı seyre bırakınca altın günü artıda kapatmayı başarmıştı. Yeni günde altın, dün girdiği yükseliş eğilimini korumayı başardı. Küresel piyasalarda hafif yükseliş gösteren ons altına paralel olarak, yurtiçi piyasalarda gram altın da hafif yükseliş gösterdi.

Altının Seyri Yeni Günde Yukarıda

Küresel ekonomi piyasalarında ABD Doları’nın fiyat hareketliliklerinin etkisinde bulunan ons altın, uzun bir süredir piyasalarda düşüş eğilimindeydi. Geçtiğimiz yılın Ağustos döneminde zirve noktasını gören ons altın ve geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarında zirve noktasını gören gram altın, bu dönemlerin ardından düşüş trendi içine girmişti ve bu trend 2021 yılında da şiddetli şekilde devam etti. Ocak ayını oldukça kötü performanslarla ve kayıplarla kapatan altın, Şubat ayında da yatırımcılarını üzdü. Birçok analist ve uzman, sarı maden altının 2021 yılında yükseliş yaşayacağını öngörüyordu ancak yeni yılın ilk iki ayında altın isteneni vermedi. Mart ayına girilirken, Şubat ayının son işlem haftasında ABD Hazine tahvil faizlerinin yükselişe geçmesi ile güç kazanan dolar karşısına destek bulan altın, dün girdiği yükseliş eğilimini bugün de korumayı başardı.

Altın Fiyatındaki Belirleyici Etkenler

Altın fiyatları üzerinde etkisini gösteren ABD Hazine tahvil faizlerindeki hareketliliğin yanı sıra birçok farklı etken de altın fiyatlarının yön bulmasında etkili olmaya devam ediyor. Bu kapsamda, altın fiyatları için, geçtiğimiz yıl fiyatları besleyen Covid-19 salgınına ilişkin başlayan aşılama uygulamalarının seyri, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’de onaylanan ve Senato’dan onay bekleyen 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi de altın fiyatlarında belirleyici unsurlar olarak öne çıkıyor. Altın fiyatları için bu hafta takip edilecek en önemli haber akışı da yine Jerome Powell’ın yapacağı konuşma olarak ele alınıyor.

Işık Menkul Altın Analizini Paylaştı

Altın fiyatlarında Mart ayında yukarı yönlü hafif dalgalanmaların başlaması yatırımcıları heyecanlandırırken, Işık Menkul altın analiz raporunu paylaştı. Raporda ons altının dünkü kapanışını 1.710 dolar desteğinde yaptığına yer verildi. Gün içinde alıcılı işlemlerin gerçekleştiği belirtilen raporda, yukarı yönlü fiyat hareketliliklerinin devam etmesi durumunda 5 ayrı direnç noktasının takip edileceği belirtildi. Buna göre analiz raporunda belirtilen direnç bölgeleri sırasıyla; 1.720, 1.727, 1.738, 1.747, 1.764 dolar olarak ifade edildi.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.719,33 dolar – satış 1.719,65 dolar
  • Gram altın alış 411,05 TL – satış 411,12 TL
  • Çeyrek altın alış 672,00 TL – satış 685,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.734,00 TL – satış 2.775,00 TL

Yorum Yap