1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Altseason Başlıyor Mu? BTC Dominansı Ne Diyor?

Kripto para piyasalarının yönünün belirlenmesinde önemli bir değer olarak ele alınan Bitcoin dominansıda önemli bir artış yaşandı. Yaşanan artış ile birlikte analistler, genel olarak piyasayı olumlu değerlendirirken, uzun süredir bir ihtimal olarak adı geçen altseason’ın (altcoin sezonu) başlayacağına dair fikirler ortaya atıldı. Bitcoin dominansında yaşanan bu artışın sebebi ne olabilir, altseason başlayacak mı?

Altseason Başlıyor Mu? BTC Dominansı Ne Diyor?

Analistler ve uzmanlar tarafından, kripto para piyasalarının yönünü belirlemede kullanılan Bitcoin dominansı (BTC.D) son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. BTC.D, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) genel kripto para piyasası değerine olan oranını ifade ediyor. Gelen verilere göre BTC.D değeri 70’in üzerine çıktı ve son bir yılın yüksek seviyesine ulaştı. Bu seviyenin zaman geçtikçe yükselmesi oldukça zor bir ihtimal zira kripto para piyasalarına, her geçen gün yeni kripto varlıklar katılıyor. Böylece oran bazında hesaplandığı için, kripto para piyasasının genel değeri artıyor ve bu seviyenin yükselmesi daha da zorlaşıyor. Fakat seviyenin yükselmesi, son örnekte olduğu gibi imkansız değil ama bunun için birkaç faktörün bir araya gelmesi gerekiyor. Haliyle bu faktörlerin en önemlisi ve ilki, Bitcoin’in değerinin artış göstermesi. Lider Bitcoin, bunu benzersiz bir şekilde başardı. Peki bu etken BTC.D’nin son bir yılın en üst seviyesine gelmesinde, tek başına yeterli oldu mu? BTC.D seviyesinde yaşanan yükseliş ile birlikte, altseason söylentileri de yeniden yeşerdi.

BTC’nin Yükselişi Tek Başına Yeterli Oldu Mu?

BTC.D, 70 seviyesini geçerek son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu yükselişteki en büyük etken, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması ile birlikte piyasadaki işlem hacmini daha da artırması oldu. Fakat öte yandan analistler, altseason (altcoin sezonu) için yeniden olumlu görüşlerini bildirmeye başlamışken, bu artışta bir de Ripple (XRP) fiyatında yaşanan çakılmayı sebep olarak gösterdi. Zira SEC davasından öncesine kadar XRP, işlem hacmi bakımından, piyasalardaki en büyük üçüncü kripto varlık konumundaydı ancak yaşanan çekilmelerle birlikte sadece 2 günde 4. sıraya geriledi bile. Bu durum XRP’nin kripto para piyasalarındaki değer kaybının bir başka boyutu olarak değerlendiriliyor. Analistler tarafından ortaya atılan ortak fikirde, BTC fiyatı ve işlem hacmi artarken, piyasada güçlü bir konumda olan XRP’de tam tersinin yaşanması, BTC.D değerini yükseltmek için yeterli olabilecek sebepler olarak belirtiliyor.

Başarılı Analistler BTC.D Artışındaki Sebeplere Değindi

Konuya ilişkin olarak Twitter üzerinden paylaşımda bulunan başarılı ve ünlü analist Willy Woo “BTC.D, XRP’deki sert çakılmalar ile birlikte parabolik olarak yükseliş gösteriyor ve yanında da birçok altcoini sürüklüyor.” Öte yandan XRP’de yaşanan düşüşlere ilişkin bir başka başarılı analist Andy Hoffman da fikirlerini paylaştı. BTC.D üzerinde benzer şekilde XRP etkileri olduğunu dile getiren Hoffman, ayrıca Covid-19 salgınının da bu parabolik yükselmeyi desteklediğini dile getirdi.

Altcoin Sezonu Başlıyor Mu?

Kripto para piyasalarının ünlü ve başarılı bir başka analisti olan GalaxyTrading de BTC.D yükselişini, altseason açısından ele aldı. Uzun bir süredir beklenen altcoin sezonu için yaşanan yükseliş ile birlikte olumlu fikirlerini dile getiren GalaxyTrading, BTC.D değerinin %70,77 seviyesine çıktığını ifade etti. Ayrıca analist Twitter’da yaptığı paylaşımda konuya ilişkin “Altseason başladı diyemem fakat ETH/BTC oranında gözüken çılgınca ve hızlı satışlara bakınca, sezonun yaklaştığını söyleyebilirim.” dedi.

Yorum Yap