1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

AmEx, Kripto Kart ile Sektöre Giriyor

Kripto para sektörü ile geleneksel ekonomi piyasaları arasındaki bağ gittikçe kuvvetlenmeye devam ediyor. Dev şirketlerin kripto para yatırımları ardından, reel alışverişlerde kripto varlıkların kullanılabilmesi adına yollar açılıyor. Bu kapsamda daha önce en büyük adımı atan finansal ödeme platformu PayPal’dan sonra, Binance Card’ın da duyurulması sonrası şimdi sırada American Express var. American Express de tıpkı PayPal gibi, kripto para piyasasına girmeye hazırlanıyor.

AmEx, Kripto Kart ile Sektöre Giriyor

Kripto para piyasalarında, dev şirketlerin ve finansal ödeme platformlarının ağını genişletmesi, kripto para sektörünün popüler hale gelmesini ve daha kolay kullanılabilmesini sağlıyor. Bu alanda atılan adımlar ile kripto varlıklar, geleneksel ekonomi piyasaları ile entegre edilerek kripto varlıkların dijital cüzdanlardan, gerçek cüzdanlara taşınmasını sağlıyor. Buna ilişkin en büyük adımı daha önce, finansal ödeme platformu olan PayPal atmıştı. PayPal kullanım ağını genişletmiş ve kripto varlıklar ile işlem yapılabilmesinin önünü açmıştı. Daha sonra ise geçtiğimiz günlerde, tam tersi yönde benzer bir adım da Binance’den gelmişti. En büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, geçtiğimiz aylarda duyurusunu yaptığı Binance Card’ı hizmete sunarak kripto varlıkların reel alışverişlerde kullanılabilmesini sağlayan adımı atmıştı. Şimdi ise PayPal’a benzer şekilde bir adımı da American Express atacak. Bu adımdan sonra, bu alandaki gelişimin daha fazla sürmesi bekleniyor.

Kripto Varlık Yatırımı Sonrası Daha Büyük Adım

Merkezi ABD’nin San Francisco eyaletinde bulunan ve dev bir yatırım şirketi olan American Express Company’nin (AmEx) piyasa değeri, geçtiğimiz yıl 43 milyar dolara kadar ulaştı. Şirket bu büyümenin ardından, birçok kurumsal şirketin yaptığı gibi kripto para sektörüne yatırım yaparak girdi. Rezervlerine FalconX borsası üzerinden kripto varlık ekleyen dev yatırım şirketi, bu alanda ne kadar yatırım yaptığını ise açıklamamıştı. Öte yandan AmEx, bu yatırımdan önce de diğer dev kurumsal şirketlerden yatırım da almıştı. Dev şirketin kripto varlık yatırımlarının ardından, kripto para sektörüne daha büyük bir adımla girmeye hazırlanması, sektörde daha büyük heyecan yarattı.

FalconX Borsasına Katılan Dev Şirketler Arasına Girdi

American Express Company, FlaconX borsası üzerinden yaptığı kripto varlık yatırımı ile bu alanda yer alan diğer birçok şirketin arasında yerini aldı. Daha önce benzer adımları Capital Partners, Avon Ventures, Lightspeed Venture Partners, Accel, Coinbase Ventures, Accomplice VC, Fenbushi Capital ve Flybridge Capital Partners şirketleri atmıştı. FalconX borsası üzerinden kripto varlık yapan bu şirketlerin, sektöre girişi sonrasında geçtiğimiz Mayıs ayında FalconX borsası, yaptığı duyuru ile bu alanda 17 milyon dolar değerinde fonlama aldığını bildirmişti. FalconX şirketinin CEO’su bu yatırımların ardından yaptığı açıklamada, dev şirketlerin kendilerini tercih etmesinde; kredi, alım – satım ve takas işlemlerinde tek platformun kullanılabiliyor olmasının büyük bir avantajı olduğunu ifade etmişti. Öte yandan FalconX CEO’su Raghu Yarlagadda, bu yatırımlar ile birlikte fonlarında %350’lik bir değer artışı elde ettiklerini de dile getirmişti.

AmEx’in 63 Milyondan Fazla Kullanıcısı Bulunuyor

FalconX borsası bu fonlamaların ardından, 250’den fazla şirkete hizmet veriyor ve aylık ticari işlem hacmi 3 milyar doların üzerine çıktı. Ayrıca borsa şirketi Malta, Hindistan ve ABD sınırları içerisindeki ofisleri ile hizmet veriyor. Bu durum ise American Express’in kart kullanıcılarının sayısının 63 milyonun üzerine çıkmasını sağlıyor. FalconX’in, 160’tan fazla noktada hizmet vererek bu alandaki en büyük kart sağlayıcılardan biri olduğu da biliniyor. American Express şirketinin, kripto varlık entegresi ile kart duyurusu yapması da bu yüzden şimdiden fazlasıyla heyecana yol açtı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir