1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi
  3. Analistin Dediği Gibi XRP Fiyatı Patlayacak Mı?

Analistin Dediği Gibi XRP Fiyatı Patlayacak Mı?

Ripple (XRP) için Kasım ayının ortalarında başlayan fiyat ayaklanması kısa süre içinde büyük değer artışlarına ulaştı. 2017 yılında 3 dolar seviyelerini görerek “dijital altın” çağını yaşayan XRP, geçen süre içerisinde değer kaybederek kripto para piyasalarındaki üçüncü en büyük kripto para olma unvanını kardeş coini Stellar’a (XLM) kaptırmıştı. Fakat yakın zman içinde XRP için işler tekrar yoluna girmeye başladı ve coin yeniden eski unvanını kazandı. Tırmanışına devam eden XRP için bir analistten çok konuşulacak bir tahmin geldi…

featured

Ripple (XRP) 2017 yılında yaşadığı muazzam değer artışları ile birlikte o dönemde adından en çok söz ettiren alctoinlerden biri haline gelmişti. Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) sonra kripto para piyasalarında en fazla değere sahip ve en çok işlem hacmi bulunan üçüncü büyük kripto para birimi olan XRP, geçen süre içinde bu unvanını kaybetmişti. Ripple’ın o dönemdeki yükselişi için birçok başarılı analist bu durumu Bitcoin’in devasa yükselişine bağlamıştı. Zira lider kripto para birimi Bitcoin, sadece o dönemde değil, hemen hemen her dönemde yaptığı ataklarla kripto para piyasalarındaki diğer altcoinleri de yükseliş için tetiklemişti. 2017 yılında Bitcoin tüm zamanların tartışmasız en yüksek seviyesine ulaşarak 20 bin 89 dolar seviyesini görmüştü, BTC için gerçekleşen bu boğa koşusunun rüzgarı XRP’yi de etkilemiş ve altcoin de o dönemde 3 dolar seviyesini aşmıştı. Aradan geçen zaman içinde hem lider kripto para birimi BTC hem de XRP için düşüş eğilimi başlamıştı fakat bu eğilimden daha fazla etkilenen taraf, Ripple (XRP) oldu.

2017’deki Duruma Benzer Ortam Oluştu

Son dönemlerde ise yine benzer bir senaryonun gerçekleşme ihtimali bulunuyor. Çünkü Bitcoin tıpkı 2017’deki gibi bir rekor yürüyüşü gerçekleştirdi ve 2017 yılından sonra kurulan birçok kripto para borsasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19 bin 800 dolar seviyesini gördü. Bu kez BTC’nin rekor yürüyüşünün yanında XRP için başka tetikleyici etkenler de bulunuyor. Kripto para piyasalarında ünlü bir analist olan Josh Olszewicz de bu etkenlerin bir araya gelmesi ile birlikte, XRP’nin çok büyük bir patlama yapacağını düşünüyor.

3 Yıl Aradan Sonra İlk Kez %100 Artış

Ripple (XRP) fiyatı özellikle Kasım ayının sonlarına doğru çok güçlü bir ralli başlattı. XRP, aradan geçen 3 yıl içinde ilk kez %100 oranında fiyat artışı gerçekleştirdi. Bu artışla birlikte birçok kripto para borsasında XRP için piyasa çok değişken bir hal aldı ve Coinbase borsasında XRP/USD paritesi 0,92 seviyesine kadar ulaştı. Öte yandan diğer birçok borsada ise altcoinin fiyatı 0,75 dolar seviyesine ulaştı. Bu tabloda XRP, son 1 günde %12 değer kaybetmiş olmasına rağmen, iki ay önce gördüğü seviyelerin de üzerinde işlem görüyor. Ünlü analist Josh Olszewicz de bu noktadan yola çıkarak, XRP’nin büyük bir patlama yapacağını düşünüyor.

Analiste Göre Kırılma Yukarı Yönlü Olacak

Ünlü analist XRP fiyatlarındaki bu hareketliliğin bir kırılmanın habercisi olduğunu düşünerek, Ripple’ın 12 saatlik grafiğinde yer alan Bollinger Bantları’nın görüntüsünü paylaştı. Fiyat oynaklığını ve kritik teknik seviyelerin yer aldığı bu grafikte, analistin de dediği gibi XRP’nin bir sıkıştırma baskısı altında olduğu görülüyor. Ünlü analiste göre bu sıkıştırmada yaşanacak olan kırılma iki yönlü de gerçekleşebilir fakat analist, bunun yukarı yönlü bir kırılma ile fiyat patlaması olacağını düşünüyor.

Yorum Yap