1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Analistler 2021’de Gümüş ve Platinden Umutlu

Ekonomi piyasalarında, altından sonra en çok tercih edilen değerli metal olan gümüş fiyatları hafif dalgalı seyrini sürdürüyor. 2020 yılında gümüş, kazandığı değerler ile sarı madeni sollamayı başarmıştı ancak yatırımcıların ilk tercihi yine altın olmuştu. Analistlere göre 2021 yılında bu durum tersine dönebilir ve yatırımcılar çoğunluklu olarak bu yıl gümüşü tercih edebilir. Peki gümüş fiyatları ne durumda, gümüşü hangi gelişmeler bekliyor?

Analistler 2021’de Gümüş ve Platinden Umutlu

2020 yılı ekonomi piyasaları adına vurucu bir yıl olarak tarihe damgasını vurdu. Covid-19 salgını nedeniyle başta düşüşe geçen değerli metaller, salgının şiddetini artırması ile birlikte oluşan endişe havasında yatırımcıların emtia varlıklara yönelmesi ile birlikte değer kazanmaya başlamıştı. Bu değer kazanımlarında emtia varlıkların şampiyonu gümüş olmuştu ancak yine de geçen yıl da yatırımcıların ilk tercihi altın oldu. Uzmanlara göre altına olan talebin bir kısmı çeşitli sebeplerden dolayı 2021 yılında gümüşe kayacak ve böylece gümüş, bu yıl daha fazla tercih edilecek. Ancak her yatırım varlığında bulunan yatırım riski gümüş için de devam ediyor. Zira analistler özellikle geçtiğimiz yılın son dönemlerinde gümüşten 2021 yılında büyük bir değer artışı bekliyordu ancak ilk yılın ilk ayında gümüş beklenen yükselişi göstermedi. Yıl içinde gümüşün endüstri alanındaki kullanımına bağlı olarak, değerinin de artış göstermesi bekleniyor ancak kısa ve orta vadede gümüş belirsizliğini koruyor. Analistler ayrıca bu yıl, gümüş dışında platinin de değer kazanabileceğini öngörüyor.

2021’in Gözdesi Platin Mi Olacak?

Geçtiğimiz yıl değerli metaller açısından oldukça verimli geçti. Zira 2020 yılında gümüş %48, altın %25 ve paladyum da %26 oranında değer kazandı. Ancak bir diğer değerli metal platinde ise değer kazanımları daha sınırlı kaldı ve platin, yılın son aylarında gösterdiği çıkış ile birlikte yılı %10 değer kazancıyla tamamlayabildi. Analistlere göre bu yıl hükümetler tarafından yapılacak olan mali masraflarda artış olacak ve dolar küresel piyasalarda değer kaybedecek. Bununla birlikte yatırımcıların değerli metallere yöneliminde artış yaşanacak ve beyaz madenlerde yüzdelik artış geçtiğimiz yıldan daha fazla olacak.

Tunç Şatıroğlu Gümüş Yorumlarını Paylaştı

Ocak ayının son işlem haftasına düşüş eğiliminde giriş yapan gümüş, hafta ortasına gelene kadar düşüş eğilimini korudu ve yeni işlem gününde de yönünü aşağı çevirdi. Hafif dalgalı seyrini sürdüren gümüş adına ekonomi piyasaları Tunç Şatıroğlu yorumlarını ve analizlerini paylaştı. Şatıroğlu paylaşımında hem altını hem de gümüşü değerlendirdi. Uzman isme göre gümüş yıl içinde yönünü yeniden yukarı çevirecek ancak gümüş için altının fiyat hareketliliğinin takip edilmesi gerekiyor.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Hafta ortasında, gelişmeler sonrası güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.840,03 dolar – satış 1.840,42 dolar
  • Ons gümüş alış 25,28 dolar – satış 25,31 dolar
  • Gram gümüş alış 5,98 TL – satış 5,99 TL
  • Paladyum alış 2.310,95 dolar – satış 2.322,89 dolar
  • Platin alış 1.084,44 dolar – satış 1.088,37 dolar

Yorum Yap