1. Ana Sayfa
  2. Analizler

Analistler Kripto Para Piyasasındaki Düşüşü Yorumladı

Son zamanlarda Bitcoin ve diğer kripto paralarda peş peşe rekorların kırılmasının ardından bir süredir satış dalgasının gelebileceği tahmin ediliyordu. Dün akşam saatlerinden itibaren sert şekilde düşüş gösteren Bitcoin fiyatı, beklenen dalganın gelmesiyle birlikte 32 bin dolar seviyesine kadar çekildi. Uzmanlar, kripto para piyasasında büyük ses getiren bu düşüşün bir süre daha devam edebileceğini düşünüyor…

Analistler Kripto Para Piyasasındaki Düşüşü Yorumladı

Kripto para piyasalarında dün geceden bu yana devam eden düşüş, kripto para yatırımcılarını da büyük bir endişeye sevk etti. Son dönemde peş peşe rekor kırmasıyla gündeme gelen Bitcoin fiyatında %18 oranında değer kaybı görüldü. Bitcoin fiyatındaki geri çekilmeye Ethereum ve XRP gibi altcoinler de eşlik edince, kripto para piyasasının toplam değerinde de büyük kayıp yaşandığı dikkatlerden kaçmadı.

Dün akşam saatlerinden itibaren sert bir şekilde kendini hissettiren satış dalgası, Bitcoin fiyatında 41 bin dolardan 32 bin dolara kadar düşüş yaşattı. Son 24 saat içinde kripto para piyasasının toplam değerinde de bu yılın rekor kaybı yaşandı. Geçtiğimiz gün 1 trilyon 115 milyar doların üzerinde seyreden toplam piyasa değeri, bugün 920 milyar dolara kadar çekildi. Bu kadar kısa süre içinde yaklaşık 200 milyar dolarlık bir düşüş olması, kripto para piyasasında yeni bir rekorun kırılmasına sebep oldu.

Bitcoin Fiyatı Düşmeye Devam Edecek Mi?

Kripto para analistleri, Bitcoin’in hafta başındaki adeta çakılan grafiğini mercek altına aldı. Uzmanlar genel anlamda Bitcoin’in fiyatındaki bu düşüşün satış dalgasından kaynaklı olduğunu belirtti. Bitcoin yatırımcılarının ve özellikle uzun vadeli long pozisyon açan yatırımcıların, karlarını realize etmek için Bitcoin satışlarına başladığı bildirildi. Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ş Piyasalar Uluslararası Yatırım Direktörü Şant Manukyan, bugünkü değerlendirmesinde Bitcoin’in yavaş yavaş 31 bin dolar seviyesine düşmesinin şaşırtıcı olmayacağını belirtti.

Bitcoin Düşüşüne Sebep Olan Gelişmeler Neler?

Satış baskısının giderek artmasıyla birlikte 41 bin dolar seviyesinden aşağı yönlü kırılma yaşayan Bitcoin fiyat grafiği, yatırımcılar kadar uzmanların da dikkatlerinden kaçmadı. ş Piyasalar Uluslararası Yatırım Direktörü Şant Manukyan, Bitcoin fiyatında meydana gelen düşüşün sebeplerini şu şekilde sıraladı: “Bitcoin fiyatının düşmesinde tetikleyici olarak pek çok haber öne sürülebilir. HSBC’nin kripto para borsalarından gelen parayı kabul etmediği haberi başta olmak üzere. Biliyorsunuz FSA 6 Ocak’ta İngiltere’de türev ürünleri de yasaklamıştı. Bunun dışında sert yükselişin getireceği bir teknik satışı da hepimiz bekliyorduk. Şu anda da bu başlamış gibi görünüyor.”

Uzmanların Beklediği Düzeltme Geldi

CNBC kanalına konuşan kripto para finans hizmetleri şirketi Babel Finance’in yatırım müdürü Simons Chen, BTC’de bu düzeltmenin beklendiğini vurguladı. Uzman isim düzeltmenin kısa vadede sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusuna değinmese de şunları söyledi: “Bitcoin fiyatının son dört haftada 20 bin dolardan 40 bin dolara yükselmesinin satış baskısı yaratacağına inandığımız için aslında bekleniyordu. 40 bin dolar seviyesi, kâr almak için iyi bir seviye olabilirdi.”

Yorum Yap