1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Analistler Ons Altın İçin Gelecek Fiyatlarını Yorumladı

Analistler Ons Altın İçin Gelecek Fiyatlarını Yorumladı

Aralık ayının ilk işlem haftası bugün itibariyle sonlanacak. Haftaya sakin bir giriş yapan ons altın fiyatı, dün yükselme hareketleri göstermeye başlamıştı. Ons altın fiyatlarındaki bu yukarı yönlü hareketlenmeler yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatlarına yansırken, küresel piyasalarda sarı maden yatırımcıları yükselişin ne kadar süreceğini merak ediyor. 2 bin doların üzerindeki tarihi zirvesinden 300 dolardan fazla uzaklaşarak 1.764 dolar seviyesini gören ons altın şu sıralar 1.840 dolardan işlem görüyor. Ünlü Kitco analisti Anna Golubova ilerleyen dönemler için altın fiyatlarını değerlendirdi.

Analistler Ons Altın İçin Gelecek Fiyatlarını Yorumladı

Ons altın fiyatları durgun girdiği Aralık ayında hafif düşüş hareketleri ile seyrini sürdürürken, dün küresel piyasalarda değer kazanmaya başladı. Bu kazanımlar, yurtiçinde gram altına da yansıdı. Ons altın fiyatı 2.074 dolar olan tarihi zirvesinden 300 dolardan fazla uzaklaşarak 1.764 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Bu dip noktadan sonra toparlanmaya başlayan ons altın, şu sıralar 1.840 dolar seviyesinde işleme alınıyor. Sarı maden yatırımcıları da bu kapsamda, uzmanlardan ve yatırım şirketlerinden gelen yorumları değerlendirmeye alıyor. Yurtiçi piyasalarda gram altın yaşanan gelişmeler v açıklanan rakamlarla birlikte dün gün içinde en yüksek 468 TL seviyesini görürken 462 TL seviyesine kadar gevşemişti. Ardından dengelenen gram altın 466 TL seviyesinde yatay pozisyona geçerek günü kapatmıştı. Ons altın ise Aralık ayına kadar verdiği kayıpları geri almaya başladı. Ünlü Kitco analisti Anna Golubova da ons altın fiyatlarını değerlendirdi ve gelecek dönemlere dair ons altının nasıl bir hareket izleyeceğine ilişkin yorumlarda bulundu.

Piyasadaki Hareketlilik Yeni Bir Boğa Koşusu Mu?

Ons altın Aralık ayına iki ardışık günlük kazanç ile giriş yaptı ve bu da sarı madeni Çarşamba günü 1.830 dolar seviyesinin üzerine çıkardı. Bu fiyat hareketi ile birlikte sarı maden yatırımcıları, yeni bir boğa koşusunun başladığını mı, yoksa geçtiğimiz hafta sert bir düşüş sonrasında gelen bir iyileşmeyi mi gösterdiğini merak ediyor. Ünlü analist Anna Golubova da altın yatırımcılarının merak ettiği birçok şeyi yanıtladı.

Golubova Kısa Vadeli Yükselişi İşaret Etti

Golubova altın fiyatlarını değerlendirdiği analizinde, altındaki kısa vadeli yükselişe değindi. Çarşamba günü 2,5 yılın en düşük seviyesini test eden zayıf ABD doları da dahil olmak üzere altın fiyatının kısa vadeli yükselişini destekleyen birçok sürücü var. TD Securities stratejistlerinin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Altının erimesi büyük ihtimalle seyrini devam ettirdi ve piyasayı daha az trader ile long pozisyonunda bıraktı. Fakat kalan altın tutkunları şu anda ortalamadan daha büyük pozisyon büyüklüklerini koruyor. Bu da daha yüksek seviyeler bekleyen traderların olduğunu gösteriyor.” ifadelerine yer verildi.

Carsten Fritsch de Değerlendirmede Bulundu

Commerzbank analisti Carsten Fritsch de altına dair açıklamalarda bulundu. Fritsch; “ETF yatırımcıları hala şüpheci bir pozisyonda görünüyor. Bloomberg kanadından takip edilen altın ETF’ler dün bir kere daha 9 tonluk çıkış gösterdi. Altın fiyatının trendin aksine hareket etmesi için, bu eğilimin de aksine çevrilmesi gerekiyor. Bazı FED yetkilileri dün başka bir mali paketin aciliyetini vurguladı. Hazine Bakanı adayı Yellen, kendi kendini güçlendiren bir düşüş karşısında uyarıda bulundu. Öte yandan, kongrenin federal kurumların kapatılmasının önüne geçmek için önümüzdeki hafta sonuna kadar bir bütçe üzerinde anlaşmaya varması gerekecek. Bu belirsizlik, ABD dolarında daha fazla baskı yaratabilir ve kıymetli maden fiyatlarına ek hareketlilik sağlayabilir.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap