1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Analistler ve Bankalar 2021’de Gümüşten Ne Bekliyor?

Altından sonra en çok tercih edilen değerli metal gümüş, üzerindeki ilgiyi artırmaya devam ediyor. Özellikle 2020 yılında yaşanan salgın ile birlikte popülaritesi artan gümüş, birçok yatırımcının radarına girmeyi başardı. Bununla birlikte birçok analist ve uzman da beyaz maden ile ilgili fiyat tahminlerini paylaştı. Uzmanlardan gelen tahminlere bakıldığında, gümüşün 2021 yılı için olumlu bir beklenti tablosu çizdiği görülüyor.

Analistler ve Bankalar 2021’de Gümüşten Ne Bekliyor?

2020 yılına tüm dünyada en çok Covid-19 salgını damgasını vurdu. Salgın ile birlikte tüm ekonomi piyasaları sarsıldı, yatırım varlıklarının değerlerinde büyük değişiklikler yaşandı. Bununla birlikte en çok da yatırım araçlarından “güvenli liman” olarak isimlendirilen altın ve gümüş etkilendi. Özellikle gümüş geçtiğimiz aylarda tarihi seviyelerine çıkarak, Mart ayından bu yana sürdürdüğü değer artışlarında 7 TL’nin üzerinde zirve noktasını gördü. Gümüşte yaşanan bu istikrarlı değer artışları haliyle yatırımcıların dikkatini çekti. Bununla birlikte birçok yatırımcı, portföyüne gümüş de ekledi. Yurtiçi piyasalarda olduğu gibi küresel piyasalarda da gümüş, birçok yatırımcı için bir alternatif yatırım aracına dönüştü ve buna bağlı olarak küresel piyasalarda da gümüş fiyatlarında bu yıl kademeli bir artış gözlemlendi. Yaşanan artışlar sonrasında birçok analist ve uzman gümüş fiyatlarına ilişkin 2021 tahminlerini dile getirdi. Genel tabloya bakıldığında, uzmanlar 2021 yılında da gümüşün değer artışını hızlandırarak sürdüreceğini düşünüyor. Peki kimler gümüş için hangi tahminlerde bulundu?

Yurtiçi ve Küresel Piyasa Uzmanları Gümüş İçin Ne Dedi?

Yurtiçi piyasalarda, 2020 yılında gümüş ile ilgili yaptığı yorumlar ile en çok gündeme gelen isimlerden biri İslam Memiş oldu. Ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, özellikle Youtube’da kendi kanalında yaptığı olumlu ve çarpıcı gümüş yorumları ile birçok kez dikkat çekmeyi başardı. Memiş, gümüşün 2021 yılında artış göstereceğini düşünen isimlerin başında geliyor ve Memiş’e göre gram gümüş 10 TL’yi bulduğunda, gümüş yatırımı yapmayanlar çok pişman olacak. Öte yandan küresel piyasalarda Bloomberg Intelligence Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone da yaptığı olumlu gümüş yorumları ile dikkat çekmeyi başaran bir isim oldu. McGlone’a göre ons gümüş, 30 dolar seviyesinde fiyatlanacak.

Kanada Bankacılık Devi CIBC Gümüş İçin İyimser Düşünüyor

Beyaz maden hakkında olumlu yorumlar sadece kişilerden gelmedi. Bazı büyük şirketler de gümüş hakkında 2021 yılında ulaşacağı fiyatlar ile ilgili tahminlerini paylaştı. Bu kapsamda Kanada’nın dev bankacılık kurumu CIBC, paylaştığı tahmininde ons gümüşün 2021 yılında 32 dolar seviyesinde fiyatlanacağını açıkladı. Öte yandan CIBC tahminlerine göre yatırımcıların portföyünde yer alan gümüş miktarında da önemli derecede artış yaşanacak.

Goldman Sachs ve Citibank Gümüş Fiyatı Tahminleri

Bir diğer yandan gümüş için 2021 yılının olumlu geçeceğini düşünen diğer 2 bankacılık devi de Goldman Sachs ve Citibank oldu. Her iki banka da ons gümüşün 2021 yılında ciddi oranda fiyatını artıracağını düşünüyor. Buna göre Goldman Sachs açıkladığı tahminlerinde ons gümüşün 2021 yılında 30 dolar seviyesinde olmasını bekliyor. Öte yandan Citibank analistleri ise bu konuda en iyimser bakan bankalardan biri olarak göze çarpıyor. Citibank ise 2021 yılında ons gümüş fiyatının 45 – 50 dolar seviyelerinde fiyatlanmasını bekliyor.

Yorum Yap