1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. ANZ Group Altın Fiyatlarını Değerlendirdi

ANZ Group Altın Fiyatlarını Değerlendirdi

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu (ANZ), ons altın ve küresel altın fiyatlarını değerlendirdi. Yatırımcıların dikkatle incelediği, Kitco analisti Anna Golubova’nın yer verdiği ANZ değerlendirmelerine göre, altın şu sıralarda Ağustos ayında görülen rekor seviyelerin dışında 250 dolar daha aşağıdaki seviyelerde işleme alınıyor olsa da mevcut riske duyarlılık altının uzun vadeli yüksek seyrini terse çevirmeyecek.

ANZ Group Altın Fiyatlarını Değerlendirdi

Sarı maden yatırımcıları küresel ve yurtiçi piyasalarında yatırımlarını değerlendirmek adına uzmanlardan gelen altın yorumlarını inceliyor. Bu kapsamda Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu (ANZ), ons altın ve küresel altın fiyatlarını değerlendirdi. ANZ’nin altın değerlendirmelerine, Anna Golubova yer verdi. ANZ’ye göre ons altın şu sıralarda Ağustos ayındaki seviyelerinin 200 dolar aşağısında işlem görüyor. Fakat mevcut riske duyarlılık altının uzun vadeli yüksek seyrini tersine çeviremeyecek. Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda altın yatırımcıları ANZ’nin altın değerlendirmelerini inceleyerek alım satım pozisyonlarını belirliyor.

ANZ: “Aşı Gelişmeleri Altın Fiyatlarını Düşürmeyecek, Yükseltecek”

Kitco analisti Anna Golubova, bugün ANZ Group’un altın değerlendirmelerine yer verdi. Değerlendirmede ons altının, bu haftaki son artışından sonra altının şu sıralarda ons başına 1800 dolarlık kritik seviyesinin üzerinde işlem gördüğüne yer verildi. Bu seviye, Aralık Comex altın vadeli işlemlerinin gün içinde yüzde 0,07 orandaki artışla 1.806,80 dolar seviyesine ulaşması ile ortaya çıkan seviye olarak görünüyor. Kitco analisti Anna Golubova’nın yer verdiği yazıda, ANZ Group haftalık emtia görüşünü sunarken şu ifadeler yer verdi: “Yaklaşan bir Covid-19 virüsü aşısı ihtimali ile güçlü bir küresel iyileşme ve risk varlıklarında bir yükseliş ihtimali artmaya devam ediyor. Bu durum, altının güvenli liman çekiciliğinden biraz uzaklaşmasına işaret edebilir. Fakat bu gelişmelerin altın fiyatını düşüreceğini düşünmüyoruz. Hatta mevcut yükseliş daha yüksek seviyelerde olacak.”

ANZ: “ABD Doları Daha da Zayıflayacak”

ANZ Group, gelişen aşı haberleri ve 2021 yılı için daha iyimser bir görüntünün bu yıl altını yükseltmekten sorumlu makro ortamı değiştirmediğini ifade etti. Konuya ilişkin olarak ANZ Group; “Altının temel itici güçleri olan reel faiz oranları ve ABD dolarının 2021 yılı için destek sağlaması olasılık dahilinde bulunuyor. ABD Merkez Bankası’nın oranları ve enflasyon tahminlerini kullanarak, reel oranlar negatif bölgeye girmeye devam edecek. Güçlü bir küresel büyüme ivmesi ABD dolarının daha da zayıfladığını gösterecek.” sözlerine yer verdi.

ANZ 2021 İçin Ons Altın Fiyatını 2.100 Dolarda Öngörüyor

Bu görüntünün altın için anlamıysa, fiyatların 2021 yılında yüksek kalacağı ve gelecek yıl altının ons başına 2 bin 100 doları çıkması şeklinde görünüyor. ANZ altın fiyatlarının yükselmesini güçlü bir ihtimal olarak değerlendirerek; “Altın değerleme modelimiz, ABD enflasyonunun yüzde 1,7’ye yükseldiğini, ABD Dolar Endeksi’nin yüzde 90’a düştüğünü ve 30Y tahvillerinin kazançlarının yüzde 1,6 seviyesinde stabil kaldığını öngörerek, altının ons başına fiyatının önümüzdeki yıl 2 bin 100 dolar seviyesinde işlem yapmasını öneriyor.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum Yap